Jump to content

Orphaned Domain how to


ARKADIOS
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. Εχω το εξης προβλημας ο PDC ειναι win 2003. Ο παλαιοτερος που ειχα ηταν σε 2000 και κατα επεκταση το forest ηταν 2000. Μετα απο καποιο προβλημα μου ειχα ολα τα περασα στον 2003. Εχω ομως το εξης τωρα προβλημα. Ειμαι στην διαδικασια αναβαθμισης του A/D ομως βρισκει ιχνη απο 2000 το οποιο ειναι ενα subdomain του τυπου paradeigma.gr ---> paradeigma.gr/paradeigma2.gr

το οποιο βαρεσε και αυτο και ηταν και αυτος ενας 2000 για τις αναγκες ενος lab dev που ειχαμε. ομως εχειμεινει και δενμπορω να τον αφαιρεσω ειτε απ- οcosnole ειτε απο gui που δεν το συζητω δεν με αφηνει και αναφερει could not contacted. Πως μπορω να το αφαιρεσωωστε να μπορεσω να προχηρησω στην ευρητερη αναβαθμιση του δικτυου μου..Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δες το http://autoexec.gr//index.php?/topic/6451-upgrade-domain-from-2003-to-2008-r2/page-2όπου στην δεύτερη σελίδα απαντήσεων αναφέρω 
10. Ελέγχεις το AD αν έσβησαν όλα τα αντικείμενα του 2003 και τα καθαρίζεις metadata cleanup (https://support.micr...en-us/kb/216498   ,  https://www.petri.com/delete_failed_dcs_from_ad 

Δηλαδή πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ntdsutil και ακολουθώντας τις οδηγίες να σβήσεις αυτά τα metadata....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα εχψ διαβασει τα αρθρα αλλα χωρις αποτέλεσμα. Δηλαδη στην console εχει γινει μεχρι ένα σημειο.

για να σου δωσω να καταλάβεις το master domain mou einai paradeigma.gr ειχε από κατω ένα subdomain το οποιο ο server που ηταν χτισμένος πεθανε. ότι καθαρισμο ηταν να κανω τον εχω κανει όμως στο directory domain and trust του 2003 τον βεπω ακομα και δεν μπορω να το ξηλωσω γιατι δεν μπορει να γινει contacted μεταξυ τους.΄και κατά επεκταση δεν μπορω ουτε να κανω remove to trust που ειχαν. Ετσι δεν μπορω να βαλω 2nd Domain controller και δεν μπορω να αναβαθμισω το forest γιατι βρισκει σκουπίδια μεσα και παλιο 2000 το οποιο είναι αυτό που παραμενει!

Link to comment
Share on other sites

για ποιον τον ενδιαφερει τελικα το δικο μου λυθηκε ως εξης...console δηλωνοντας το child domain και σε metadata prompt κανω remove το νουμερο που αντιστοιχουσε στο child domain

σε εμενα ηταν το 1 kai master to 0.

οποτε metadata cleanup : remove selected domain

 

επαιξε και το ξηλωσε αφου ξηλωθηκαν και οτι users ηταν στο child domain.

είναι λιγο μπερδεμένα όλα τα know how!

 

ευχαριστω τον φιλο για το info

Link to comment
Share on other sites

:) Χαίρομαι που έπαιξε. το ntdsutil είναι το μοναδικό που μπορεί να κάνει τέτοιες εργασίες.

ΑΠΛΑ θέλει ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! Αν καταλάβεις την λογική του τότε μπορείς να "ξηλώσεις" τα πάντα....

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...