Jump to content

WSUS report to restricted user


nicoven
 Share

Recommended Posts

Καλημερα και καλο μηνα.

ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος πως μπορω να δωσω την δυνατοτητα σε ενα απλο χρηστη, να παιρνει reports απο τον wsus.σχετικα με τα updates που εχουν γινει η λειπουν κτλ.

Δεν θελω να του δωσω το δικαιωμα να κανει administration στον wsus.

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Nicoven, Καλησπέρα,

Οφείλω να ομολογήσω πως σκέφτηκα κάπως διαφορετικά, όταν διάβασα την απορία σου, και αυτή την στιγμή που μιλάμε είμαι ένας απλός "Server Operator".

Θα σου εξηγήσω που το πάω...

Λοιπόν η σκέψη μου λέει, Κάνουμε στον χρήστη που αναλαμβάνει να βλέπει τα report εγκατάσταση μόνο την Administration Console του WSUS 3,

Το πώς γίνετε τρέχοντας το WSUS Setup Που θα το βρείς εδώ... σε ρωτάει τί θες να κάνεις install και του λές μόνο την Management Console....

Εφώσον λοιπόν γίνει το installation, κάνουμε τον χρήστη μας μέλος του GROUP Server Operators  στόν domain.

Έπειτα, start--->run---> MMC --->> Ctrl + M(Add/Remove Snap in) και επειλέγουμε Update Services  στον χρήστη φυσικά.

Στην συνέχεια κάνουμε connect στον WSUS Server που έχουμε....προσοχή δεν είναι στην 80 πόρτα αλλά στην 8530.

Ανοίγωντας λοιπόν την κονσόλα μας βλέπουμε το server μας...

Απο εδώ και πέρα το τip.. Κάνουμε κλίκ στο report --->> και δεξία βλέπουμε μία εντολή New Window From Here.

Κάνοντας κλίκ εκεί θα δείς την κονσόλα του reporting μόνο.

Προσοχή εάν κάνεις κλίκ στο maximaze της κονσόλας σου μόνο, όχι στο mmc θα δείς από πίσω και όλο το WSUS administration.

Κάνε  close σε αυτό και άσε μόνο το reporting. Τα εύκολα τώρα.. File --> Save As --> Reporting.msc (Όπου θές εσύ π.χ.Desktop)

Kαι εγένετο το reporting του WSUS σε ένα απλό χρηστάκο του domain σου.

Πιστεύω να σε βοήθησα..ή τουλαχιστον να βρείς κάποια άκρη έτσι...

Καλή δύναμη....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βαγγελη ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν εχω δοκιμασει ακομη αυτο που προτεινες αλλα νομιζω οτι δεν θελω τον συγκεκριμενο χρηστη να τον κανω server operator στο domain.Απο εκει και μετα εγω θα τσεκαρω αυτο που λες και θα σου πω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έστω και αργάάάάά...

Δοκίμασε να δείς και χωρίς ο χρήστης να είναι στο group "server operators" δεν το τσέκαρα αλλά κάτι μου λεέι ότι παίζει.

Θα το τσεκάρω και αύριο και σε ενημερώνω.

Be Secure...

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βαγγελη καλημερα.

Απλα εβαλα τον χρηστη στο Group "WSUS Reporters" και του εγκατεστησα την κονσολα.

Μετα εφτιαξα οπως περιεγραψες καινουριο παραθυρο,κλεινοντας απο πισω το administration, και παιζει μια χαρα.Σε ευχαριστω για την βοηθεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χαίρομαι που έπεξε αλλά και που παίζει group "WSUS Reporters" άμα το ψάχνεις τελικά θα την βρείς την άκρη!

Μπράβο ρε Nicoven, για αυτό είναι και το autoexec για να ενώνουμε τις γνώσεις μας τελικά... Αυτό είναι το καλύτερο !

Be Secure και Όλοι Meeting στις 19 του Σεπτέμβρη!!! 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...