Jump to content

Windows 2000 server τυπος αδείας για χρήση σε Vmware Host


tsgiannis
 Share

Recommended Posts

Δεν πρέπει να είναι OEM DSP η άδεια για να είσαι νόμιμος δλδ δεν πρέπει να έχεις την απλή άδεια που κολάς επάνω στο "σίδερο" το αυτοκόλητο με τον σειριακό των Windows.

Πρέπει να έχεις κάποια άδεια η οποία μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο Hardware. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως φτάνει η άδεια να χρησιμοποιείται σε 1 vm, που 8α είναι σε 1 esxi.

Βέβαια μπορεί να το ξέρω λάθος παρόλο που πρόσφατα είχα μια κουβέντα για αδειοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις Αδειες είναι μεγάλο μπλέξιμο....το θέμα είναι ότι έχω μια άδεια Windows 2012 std retail που μου επιτρέπει να έχω 2 installations se 1 ESXI host αλλά το Downgrade "πάει" μέχρι Windows 2008....οπότε υπάρχει κενό.

Έχω μια εντύπωση ότι η άδεια Windows 2000 Srv Retail (οπότε να αγόραζα μια απο Ebay) μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια αναφορά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σίγουρος ότι Retail θα είσαι νόμιμος αλλά δεν μποροώ και εγώ να το βρω κάπου...

Εφόσον έχεις αγορασμένη άδεια Reatail μπορείς να την βάλεις σε οποιοδήποτε σίδερο άρα και σε ένα VM.

έτσι λέω εγώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΑΝ η αδεια ειναι OEM εχεις τελειωσει, ειναι για το συγκεκριμενο σιδερο, ουτε cpu ουτε motherboard δεν μπορεις να αλλαξεις.  Αν ειναι Retail ή OVL ή οτι αλλο εισαι πιο ευελικτος, αλλα και παλί επειδη εισαι αρκετα πισω δεν ξερω αν μια αδεια 2012 retail μπορει να σε καλυψει.

Οπως και να εχει αργα η γρηγορα θα πρεπει να το ξεφορτωθεις το Win2K καντο μια ωρα αρχύτερα.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η αντίστοιχη άδεια 2012 ή 2016 τον καλύπτει... αρκεί να μην είναι OEM...

προφανώς κάποια βάση ή εφαρμογή παλιά έχει το σύστημα και μένει σε 2000...

δεν υπάρχει αλλος λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...