Jump to content

Λύση backup


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση backup για εταιρία με 8-10 pc (Windows 10), AD και file server.  Σκέφτομαι για ένα NAS αλλά δεν ξέρω τι να χρησιμοποιήσω από software.  Ο στόχος είναι να παίρνω τα documents και όχι όλο τον δίσκο, με μερικές μέρες πίσω αντίγραφα.  Δωρεάν / οικονομικές λύσεις θα εκτιμηθούν smile.png

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Για απάντα μία στα παρακάτω :

 

Desktops : Χρειάζονται backup? Εάν ναι, Files ή Full System Backup?

Servers: Πόσοι είναι και τι ρόλους τρέχουν? Τι είδους backup χρειάζεσαι Files ή Full System Backup? Χρειάζεσαι η backup λύση να είναι Application Aware?

 

Data Size : Τι μέγεθος έχουν τα δεδομένα?

Data Growth : Εκτίμηση του ρυθμού που αυξάνονται τα δεδομένα? 

 

Budget? Η ερώτηση που θα κρίνει το outcome :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Για απάντα μία στα παρακάτω :

 

Desktops : Χρειάζονται backup? Εάν ναι, Files ή Full System Backup? Ναι, χρειάζονται, στα My Documents μόνο

Servers: Πόσοι είναι και τι ρόλους τρέχουν? Τι είδους backup χρειάζεσαι Files ή Full System Backup? Χρειάζεσαι η backup λύση να είναι Application Aware?

Από τους servers αυτό που χρειάζομαι είναι backup των κοινόχρηστων αρχείων που έχει ο File Server.  Τα υπόλοιπα είναι καλυμμένα γιατί είναι σχετικά στατικά και VM.

 

Data Size : Τι μέγεθος έχουν τα δεδομένα? Ας πούμε ότι αυτή την στιγμή είναι 100GB περίπου.

Data Growth : Εκτίμηση του ρυθμού που αυξάνονται τα δεδομένα? Ας πούμε (επίσης) ότι θα έχουμε μια αύξηση το πολύ μισό TB τον χρόνο.

 

Budget? Η ερώτηση που θα κρίνει το outcome smile.pngΠρακτικά, όσο χρειαστεί, μια και δεν φαντάζομαι ότι για τα παραπάνω χρειάζεται budget που δεν μπορούμε να το αντέξουμε.  Μιλάμε πάντα για τοπικό backup, την λύση του cloud την έχουμε αφήσει για αργότερα.

 

Έχω απαντήσει παραπάνω με κόκκινο στις ερωτήσεις, ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Ευχαριστώ και τους δύο για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

'Ομορφα!

 

Σου παραθέτω τα σχόλια μου.

 

Desktops : Εδώ έχεις 2 επιλογές, Microsoft SyncToy ( όπως είπε και ο Αντώνης, είναι λίγο obsolete ) καθώς και το Veeam Endpoint Backup Free ( κάνει τα πάντα και συμφέρει! ).

 

Servers: 3 επιλογές, Microsoft SyncToy, Windows Server Backup καθώς και το Veeam Endpoint Backup Free.

 

'Αμα επιλέξεις ενα από τα παραπάνω free εργαλεία τότε θα χρειαστείς ένα χώρο που θα πηγαίνουν τα backups. Ένα NAS είναι αρκετό και δεν χρειάζεται να είναι και πολύ performant. Πρότείνω να πάρεις ένα με 2 bays και μεγάλους δίσκους ( NAS Series HDD's, WD Red, Seagate NAS κτλπ ) ή ένα 4 bay NAS με δύο δίσκους και αργότερα να κάνεις scale σε περίπτωση που αυξηθούν οι ανάγκες.

 

Αν υπάρχει budget για ποιο ολοκληρωμένη λύση τότε θα μπορούσες να προμηθευτείς on top από τα παραπάνω ( σε συνδυασμό με Veeam Endpoint Backup Free ) το Veeam Backup & Replication. Αυτό όμως θα χρειαστεί να στηθεί σε ένα ήδη υπάρχον windows server ή σε νέο ( όπου θα πρέπει να προμηθευτείς Windows Server license καθώς και hw resources, server κτλπ ).

 

Αυτά από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

'Ομορφα!

 

Σου παραθέτω τα σχόλια μου.

 

Desktops : Εδώ έχεις 2 επιλογές, Microsoft SyncToy ( όπως είπε και ο Αντώνης, είναι λίγο obsolete ) καθώς και το Veeam Endpoint Backup Free ( κάνει τα πάντα και συμφέρει! ).

 

Servers: 3 επιλογές, Microsoft SyncToy, Windows Server Backup καθώς και το Veeam Endpoint Backup Free.

 

'Αμα επιλέξεις ενα από τα παραπάνω free εργαλεία τότε θα χρειαστείς ένα χώρο που θα πηγαίνουν τα backups. Ένα NAS είναι αρκετό και δεν χρειάζεται να είναι και πολύ performant. Πρότείνω να πάρεις ένα με 2 bays και μεγάλους δίσκους ( NAS Series HDD's, WD Red, Seagate NAS κτλπ ) ή ένα 4 bay NAS με δύο δίσκους και αργότερα να κάνεις scale σε περίπτωση που αυξηθούν οι ανάγκες.

 

Αν υπάρχει budget για ποιο ολοκληρωμένη λύση τότε θα μπορούσες να προμηθευτείς on top από τα παραπάνω ( σε συνδυασμό με Veeam Endpoint Backup Free ) το Veeam Backup & Replication. Αυτό όμως θα χρειαστεί να στηθεί σε ένα ήδη υπάρχον windows server ή σε νέο ( όπου θα πρέπει να προμηθευτείς Windows Server license καθώς και hw resources, server κτλπ ).

 

Αυτά από εμένα!

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.  Μια ερώτηση μόνο.  Θα ήθελα να μπορώ να κρατάω backup μερικών ημερών.  Μπορεί κάποιο από αυτά να το κάνει αυτό?  Χωρίς να χρειάζεται να έχω όλα τα αρχεία σε πολλά αντίγραφα.  Κάτι σαν incremental ή differential δηλαδή.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και το Windows Server backup και Veeam. Στους file server θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις το Volume Shadow Copy στο Volume που κρατάς τα Data για να έχεις instant recovery όποτε αυτό σου χρειαστεί! To Shadow Copy στην ουσία είναι snapshot mechanism που

 

Γνωρίζεις το Shadow Copy?

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά σου προτείνω να δοκιμάσης το iberius backup http://www.iperiusbackup.com. Πολλή καλή τιμή, πολλές δυνατότητες, πολλή καλή υποστήριξη και έχει μερικά χαρακτηριστικά που μου αρέσουν πολλή, όπως

Ακόμα και αν πας σε NAS, καλό είναι να πάρεις ένα καλό μοντέλο που να υποστηρίζει FTP backup. Με FTP backup αν μολυνθείς με ransomware ο ιος δεν θα μπορέσει να βρει το NAS και να σου κρυπτογραφήσει και τα backup αρχεία. Το μόνο κακό με το FTP backup είναι ότι πρέπει να πέρνεις όλα τα αρχεία backup, δεν υποστηρίζεται Incremental backup ή Differential backup.

Link to comment
Share on other sites

επίσης απλό και δωρεάν το http://www.cobiansoft.se/ Πάρα πολυ καλό για files, ελαφρύ και ευκολο!!! Επίσης αυτό που σου λένε ποιο πάνω με το ransomware κλπ είναι πολύ σωστό. Αν όμως το NAS υποστηρίζει Previous Versions θα μπορέσεις να δεις τα αρχεία όπως ήταν πριν μερικές μέρες. Εγώ έχω το  NetGear ReadyNas και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Κάνει τους χρήστες και Integrate με το  Actove Directory οπότε μπορείς και βάζεςι έυκολα και δικαιώματα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η synology μαζί με τα NAS device δίνουν δωρεάν πολύ καλές υλοποιήσεις.
Και για full backup αλλά και για file sync ακόμα και για μηχανήματα εκτός δικτύου.

Σε εταιρεία έχω φτιάξει ένα mini cloud sync έτσι. Και επειδή είναι και έγγραφα, τους κρατάω και 10 εκδόσεις πίσω των αρχείων. Έχει και recycle bin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...