Jump to content

Προβλημα αποστολής mail error 451 4.4.0 Primarry target IP address responded ...


wkolitas
 Share

Recommended Posts

Εχω ενα Exchange 2007 Παρατηρησα οτ οταν στελνω mail σε καποιους mail server και στο hotmail, τα μηνύματα δεν φευγουν το μηνυμ απου βλεπω ειναι 451 4.4.0 Primarry target IP address responded with: "421 4.4.2 Connection dropped" Attempted failover to alternate host, but that did not succeed. Either there are no alternate hosts, or delivery failed to all alternate host.

Ο proviter ειναι otenet.

Aν καποιος ξέρει κάτι για αυτο το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Ο Exchange server που χρησιμοποιείς, έχει DNS name δηλωμένο στον provider και αντίστοιχο pointer record? κάτι τέτοιο μου μυρίζει απο το μήνυμα . Το pointer record είναι αυτό που ενδιαφέρει κυρίως, επειδή κάποιοι Mail servers (και το hotmail) ελέγχουν τον αποστολέα μέσω αυτού, αλλιώς τον θεωρούν spammer.

Επίσης αν συμβαίνει το παραπανω, δλδ αν έχεις pointer, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις οτι στον send connector σου εμφανίζεις αυτό το DNS όνομα και όχι το εσωτερικό όνομα του exchange σου.

Δες τα παραπάνω και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω Pointer και μαλιστα πριν 1,5 μηνα εστελνα στο hotmail κανονικά mail, χωρις προβημα. Μπορεις να μου διευκρινησεις στο send conector.

Cisco δεν εχω

Ευχαριστω για την απαντηση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει οτι το πρόβλημα εξακολουθεί και το λύνεις με restart ?

Και προφανώς συνεχίζεται για συγκεκριμένα domains?

Τπ πρόβλημα σου πάντως είναι σύνηθες, και προφανώς κάτι κακό συμβαίνει με την επικοινωνία με τους SMTP servers που παρατηρείται το πρόβλημα.

Telnet στην port 25 κάνεις σε αυτούς? (π.χ. στον SMTP του hotmail)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσουμε επίσης πως δεν υπάρχει κάποιο φίλτρο anti-virus / anti-spam / mail-relay ενδιάμεσα σωστά; ΑΝ δοκίμαζες να μην στέλνεις τα e-mail σου απευθείας με DNS routing, αλλά χρησιμοποιόντας το server της OTEnet? (mailgate.otenet.gr).

Δάσκαλε τι ακριβώς εννοείς με το "σύνηθες" ;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εδώ εμφανίζετε σε συγκεκριμένα domains Και όχι σε όλα.

Με το σύνηθες εννοοώ οτι βρήκα δεκάδες αναφορές στον google χωρίς λύση, ή με λύση μου έλεγε...εκανα αγιασμό και έπαιξε

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια πιθανή λύση που μπορεί να φανεί άσχετη αλλα δεν είναι.

Στην κάρτα δικτύου του exchange απενεργοποίησε απο τις advanced ιδιότητες της συσκευής τα special features και ειδικα το IPV4 Large Send Offload ή TCP offload ή όπως αλλιώς λεγετε στην κάρτα σου.

Αυτό εξηγεί γιατί σε κάθε restart παίζει και αργότερα όχι.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...