Jump to content

Αδειοδότηση Windows Server 2016


klag
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους..

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με τις άδειες του Server 2016 STD

Αν αγοράσεις ένα σίδερο με λειτουργικό OEM windows Server 2016 STD δικαιούσε να εγκατασήσεις νόμιμα 2 Virtual Servers με λειτουργικό Windows Server 2016.

Αν θες να εγκαταστήσεις ακόμη 3 Virtual Servers με λειτουργικό Server 2016 Πόσες άδειες χρειάζεσαι και τί?

 

Εγώ από όσο γνωρίζω λέω ότι 

1. οι δύο πρώτοι Virtual Server είναι πολύ σωστά νόμιμοι από την ΟΕΜ* άδεια του server

2. Για τον επόμενο virtual server χρειάζεσαι μία άδεια Windows Server Std και μάλιστα όχι ΟΕΜ

3. Για τον επόμενο virtual server χρειάζεσαι μία ακόμη άδεια windows Server std και μάλιστα όχι ΟΕΜ

4 Για τον επόμενο virtual server χρειάζεσαι μία ακόμη άδεια Windows Server Std και μάλιστα όχι ΟΕΜ

Οπότε Σύνολο χρειάζεσαι μία άδεια Server 2016 Std OEM και 3 κανονικές άδειες Server 2016 Std

 

*OEM "λέω" την άδεια αυτή που αγοράζεις μαζί με το σίδερο και κολλάς το αυτοκόλητο επάνω στο σίδερο.  

 

Ο προμηθευτής μου μου λέει ότι δεν ισχύει αυτό, και ότι χρειάζομαι 3 άδειες STD. η κάθε άδεια δείνει 2 virtual οπότε μπορώ να στήσω 6 νόμιμα virtual machines και μάλιστα μου έστειλε και ένα άρθρο που λέει το ποιο κάτω (και μάλιστα αναφέρει τον 2012)

 

Q7. IfI have a Windows Server 2012 Standard edition license, how can I increase my virtualization rights?

With the Windows Server 2012 Standard edition licensing model, you can grow your virtualization environment by either stepping up your license to Datacenter edition if you have Software Assurance, or by simply buying additional Standard edition licenses and assigning them to the same physical server. For example, if you have a 2-processor server and want to run a total of 4 VMs, you can purchase two Standard edition licenses and assign them to the same server. Additional examples are shown in the table below. 6 Updated as of April 12, 2013

 

# of Standard edition licenses

on a single server                                   Total number of VMs

1                                                                  2

2                                                                  4

3                                                                  6

4                                                                  8

 

 

 

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? Αν μάλιστα το δούμε και σε σχέση με τους Processors?

Εγώ λέω ότι από έναν αριθμό Virtual Machines και πάνω, από θέμα νομιμότητας συμφέρει η Data Center edition .

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να μας πει με απλά λόγια? Μην αρχίσετε και στέλνετε άρθρα και τι λέει ο κάθε ένας στο Internet στην σελίδα της MS ή οπουδήποτε αλλού. Με απλά λόγια τι ισχύει από θέμα νομιμότητας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

 

Θα στα πω εν τάχει και όσο ποιο επεξηγηματικά γίνεται.

 

Για τα mainstream editions του WinServ2016 ισχύουν τα εξής:

 

Standard : Μπορούμε να εγκαταστήσουμε το OS σε έναν και μόνο φυσικό Server και να αδειοδοτήσουμε extra 2 VM Instances.

Datacenter : Μπορούμε να εγκαταστήσουμε το OS σε έναν και μόνο φυσικό Server και να αδειοδοτήσουμε unlimited VM Instances.

 

Για τα παραπάνω ισχύει ότι πρέπει να αδειοδοτούμε τον Virtualization Host με την εκάστοτε άδεια και τα VMs που τρέχουν πάνω σ'αυτόν. 

 

Για το νέο installation option τoυ WinServ2016, τον Nano Server, απαιτέιται Software Assurance. Αυτό κυριώς για το Servicing κομμάτι επειδή το νέο installation option ακολουθεί το Servicing μοντέλο που ονομάζεται CBB ( Current Branch for Business ). 

 

Επίσης το Licensing Scheme έχει αλλάξει. Με το GA του WinServ2016 έγινε introduced το Per Physical Core μοντέλο.

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να αντλήσεις από εδώ http://download.microsoft.com/download/7/2/9/7290EA05-DC56-4BED-9400-138C5701F174/WS2016LicensingDatasheet.pdf.   

 

Τώρα για την περίπτωση σου όντως μπορείς να κάνεις stack τα licenses για να πετύχεις 4 VM Instances με την Standard άδεια. Απλά δεν μπορείς να κάνεις assign 2 licenses ταυτόχρονα στον ίδιο WinServ.

 

2 είναι τα τεινά :

 

1) Εφόσον κατέχεις 2 άδειες Standard, μπορείς να χρησιμοποποιείσεις την 1 άδεια για τον Host και 4 VM's Instances.

2) Μπορείς να αδειοδοτήσεις με την 1 άδεια τον Host και 2 VM Instances και με την άλλη άδεια τα υπόλοιπα 2 VM Instances.

 

Όπως και να έχει θα πρέπει να καταγράψεις τις άδειες σου κάπου και να τις έχεις πρόχειρες σε περίπτωση ελέγχου.

 

Αυτά από εμένα!

 

Εύχομαι να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο προμηθευτής μου μου λέει ότι δεν ισχύει αυτό, και ότι χρειάζομαι 3 άδειες STD. η κάθε άδεια δείνει 2 virtual οπότε μπορώ να στήσω 6 νόμιμα virtual machines και μάλιστα μου έστειλε και ένα άρθρο που λέει το ποιο κάτω (και μάλιστα αναφέρει τον 2012)

 

 

Αυτο που σου λεει ειναι σωστο, η καθε αδεια STD δινει 2 VM. Αλλα θα πρεπει να vm να μεινουν για παντα στο host που τα συνδεει ο σειριακος. Το ιδιο μπορεις να κανεις και με μερικες rock αδειες πχ lenovo.

Η απαραιτητη προυποθεση ειναι να αγοραστου ολα μαζι για το σεναριο rock -oem

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...