Jump to content

Windows 7 System Restore μέσω Group Policy?


mts
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

ΤΟ δίκτυο αποτελείται από Windows 7 Pro clients και θα ήθελα αν γίνεται να ενεργοποιήσω σε όλα τα μηχανήματα το system restore με συγκεκριμένο percentage για τη χρήση δίσκου. Γινεται αυτό με group policy? Θέλω να παραμετροποιήσω τις παρακάτω επιλογές ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ σε ΟΛΑ τα μηχανήματα. Δείτε την εικόνα :

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

post-11063-0-81532600-1508958356_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα φτιάξεις ένα bat script και θα το βάλεις μέσω GPO να εκτελείται στο logon. Αυτό θα καλεί ένα PowerShell script που θα βρίσκεται σε ένα network share που βλέπουν όλοι χρήστες.

 

ensystemrestore.bat

powershell.exe -executionpolicy bypass -windowstyle hidden -noninteractive -nologo -file "\\nameoftheuncpath\ensystemrestore.ps1"

ensystemrestore.ps1

#### Enable System Restore on System Volumes ####
Enable-ComputerRestore -drive "C:\", "F:\" 
vssadmin resize shadowstorage /on=c: /for=c: /maxsize=16%;vssadmin resize shadowstorage /on=f: /for=f: /maxsize=16%

Τα παραπάνω thresholds τα κάνεις adjust σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Καθώς και τα Volumes που θες :) 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα φτιάξεις ένα bat script και θα το βάλεις μέσω GPO να εκτελείται στο logon. Αυτό θα καλεί ένα PowerShell script που θα βρίσκεται σε ένα network share που βλέπουν όλοι χρήστες.

 

ensystemrestore.bat

powershell.exe -executionpolicy bypass -windowstyle hidden -noninteractive -nologo -file "\\nameoftheuncpath\ensystemrestore.ps1"

ensystemrestore.ps1

#### Enable System Restore on System Volumes ####
Enable-ComputerRestore -drive "C:\", "F:\" 
vssadmin resize shadowstorage /on=c: /for=c: /maxsize=16%;vssadmin resize shadowstorage /on=f: /for=f: /maxsize=16%

Τα παραπάνω thresholds τα κάνεις adjust σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Καθώς και τα Volumes που θες smile.png

 

 

Με έσωσες! σε 1000ευχαριστώ! smile.png  δούλεψε τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βάλε στο GPO να τρέχει κατευθείαν το powershell script.

Δεν χρειάζεται bat.

 

Πάντως George ωραίος, αλλη λύση και εγώ δε βρήκα.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι κάθε φορά θα ορίζει τις τιμές και παραμέτρους.

Μήπως θα έπρεπε να ελέγχει πρώτα και μετά να αλλάζει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το script είναι λίγο κεμπάπ και αμά δεν είσαι σίγουρος για το free space του audience που θα γίνει apply ενδέχεται να ξεμείνουν μερικά workstations από χώρο όπως λες fumantsu. Θα μπορούσε να μπεί ένας έλεγχος να ελέγχει το χώρο και αν πληρεί τις προδιαγραφές του τέστιν αν και εφόσον έχεις ελέυθερο χώρο greater ή equal από 30% τότε να ενεργοποιείς το system restore  με αυτά τα threshholds.

 

Δεν κακή ιδέα ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί μας αρέσει να δίνουμε έτοιμες λύσεις

$driveletter = "F:"
$disk = Get-WmiObject -ComputerName $env:COMPUTERNAME -Class Win32_LogicalDisk -Filter "DriveType = 3" | Where-Object {$_.DeviceID -eq $driveletter}
[float]$size = $disk.Size;
[float]$freespace = $disk.FreeSpace; 
$percentFree = [Math]::Round(($freespace / $size) * 100, 2);

if ($percentFree -ge "30") {
    #### Enable System Restore on System Volumes ####
        Enable-ComputerRestore -drive "C:\", "$driveletter\" 
        vssadmin resize shadowstorage /on=c: /for=c: /maxsize=16%;vssadmin resize shadowstorage /on=$driveletter /for=$driveletter /maxsize=16%
}

Τώρα να θέλεις βάζεις και ένα else για να γράφει στο Windows Event Viewer ή να στέλνει e-mail σε περίπτωση που δεν επαρκεί ο χώρος.

Ή ακόμα και ποιο κομπογιανίτικα να γράφει σε ένα αρχείο που θα πρέπει να ελέγχεις.

else { 
$date = Get-Date -format dd-MM-yyyy
Write-Output "$env:Computername | $date | Failed to enable System Restore Point. Insufficient Disk Space on Drive $driveletter" | Out-File \\SHARE\System_restore.log -append
}
Link to comment
Share on other sites

Είσαι θείλας!

 

Το έκανες validate? Δεν το χω δοκιμάσει ακόμη! @MTS ακούει??? Δοκίμασε το script του Fumantsu!

 

Πρέπει να αρχίζουμε να μαζευόμαστε ποιο συχνά στο forum διότι στο Facebook δεν μπορούμε να βγάζουμε τα ίδια γούστα όπως εδώ μέσα.... cool.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση.

Δεν έχω δοκιμάσει system restore γιατί δε το χρεισιμοποιώ για να είμαι ειλικρινής. 

 

Αλλά το check του δίσκου παραπάνω το χρησιμοποιώ για άλλα πράγματα και παίζει 100% (σιγά τα ωά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είσαι θείλας!

 

Το έκανες validate? Δεν το χω δοκιμάσει ακόμη! @MTS ακούει??? Δοκίμασε το script του Fumantsu!

 

Πρέπει να αρχίζουμε να μαζευόμαστε ποιο συχνά στο forum διότι στο Facebook δεν μπορούμε να βγάζουμε τα ίδια γούστα όπως εδώ μέσα.... cool.png

 

 

ακούει ακούει! αλλά παιδιά είχα θέματα κ γιαυτό δεν μπόρεσα να σας απαντήσω ΄τοσο καιρό. Όλα καλά τώρα! Θα το δοκιμάσω George Markou!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...