Jump to content

VM, MS Server 2012R2, Black screen


d.spinos
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αντιμετωπίζω την παρακάτω κατάσταση, την οποία και κοινοποιώ, εν είδη, άσκησης εργασίας, καθώς το παρακάτω περιστατικό συνέβη  σε μη παραγωγικό Server. Θεωρό όμως ότι καλό θα ήταν να μαθαίναμε τι συνέβη, έτσι ώστε αν μας τύχει και σε παραγωγικό Server, να ξέρουμε τι φταίει.

Η υποδομή αποτελείται από τα παρακάτω,

Host: HP ML 350 Gen9, πάνω του τρέχει MS Server 2012R2 STD,

Πάνω στην φυσική εγκατάσταση έχει φορτωθεί HYPER-V role, και εκεί πάνω εγκαταστάθηκε ένα VM, με OS, MS Windows Server 2012R2 STD, με σκοπό να βγει παραγωγικά στο δίκτυο ως DC. Λίγο όμως πριν βγει στην παραγωγή, και ενώ είχε γίνει σχεδόν όλη η απαραίτητη εργασία για την παραμετροποίηση του, τον είχα αφήσει ανοικτό δύο τρείς μέρες, χωρίς να κάνω πάνω του κάποιες εργασίες, όταν επέστρεψα με σκοπό να ολοκληρώσω τις εργασίες, είδα ότι είχε βγάλει κάποιο μήνυμα για κάποιο disk driver update, και ότι χρειάζεται να κάνει reboot  (δυστυχώς, το έκανα τόσο μηχανικά, που δεν θυμάμαι ούτε ακριβώς το μήνυμα, αλλά ούτε και αν το μήνυμα αυτό ήταν στο Host ή στο VM) αυτό ήταν,  από εκείνη την στιγμή και μετά,  το VM δεν ξαναφόρτωσε το λειτουργικό, ξεκινάει το VM, κάνει το πρώτο post / boot, και μετά μαύρη οθόνη χωρίς να ανταποκρίνεται, σε κανένα εξωτερικό ερέθισμα!!!

Όπως είπα δεν είχε βγει στην παραγωγή, και δεν είχα κάποιο αντικειμενικό πρόβλημα. Το έχω κρατήσει το μηχάνημα, σε αυτή την προβληματική κατάσταση, με σκοπό να βρω την λύση, έτσι ώστε αν έχω ξανά κάποιο ίδιο περιστατικό, μήπως και βοηθήσει η παρούσα εμπειρία.

Οι ενέργειες που έχω κάνει,

·         Στο πεδίο firmware, έχω κάνει disable το secure boot, (VHDX Generation 2)

·         Έχω τρέξει όλα τα switches του bootrec

·         Έχω κάνει scan disk,

·         Έχω σβήσει και ξανά φτιάξει Virtual switch,

·         Έχω κάνει copy το ίδιο VHDX file πάνω στον ίδιο host, και έχω φτιάξει με αυτό το VHDX άλλο VM, ίδια συμπεριφορά,

·         Να διευκρινίσω ότι το VHDX ως file παίζει κανονικά, αφού γίνεται mount κανονικά.

 

Αυτά είχα να αναφέρω, κάθε βοήθεια / ιδέα καλοδεχούμενη,

Link to comment
Share on other sites

Κάνε mount το vhdx και βρες στο C:\ του το Log file του Windows Update

 

C:\Windows\WindowsUpdate.log

 

Μπορεί να έχει εκεί την πληροφορία που θέλεις αν ήταν από Windows Update.

Εκεί θα βρείς πια πέρασε τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορείς να βρεις και το memory dump μέσα στο C:\Windows\MEMORY.dmp αλλά θα ζοριστείς να το διαβάσεις. Disk driver update αποκλείεται να έβγαλε διότι ειδικά τα 2012 R2 περιέχουν όλο το set από drivers και tools που χρειάζονται για να τρέξουν σαν virtualized instance σε Hyper-V.

 

Πέρα από το OS εγκατέστησες κάτι άλλο? Windows Updates εγκατέστησες?

 

Tx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Update….

 

Το WindowsUpdate.log είναι άδειο,

MEMORY.dmp δεν υπάρχει, αυτό δεν το φτιάχνει όταν πετάει BSOD; Γιατί αν ναι στην δική μου περίπτωση δεν έχω BSOD, το σύστημα ξεκινάει δείχνει το πρώτο loading των windows και μετά σκοτάδι, black screen, και μένει εκεί όση ώρα και να το αφήσεις.

Βέβαια πιστεύω ότι μέχρι κάποιο επίπεδο το λειτουργικό φορτώνει, γιατί βλέπω ότι το Ntbtlog.txt το γράφει, έχει πληροφορία μέσα,

Anyway, δεν φαίνεται να βγάνει άκρη, οπότε μάλλον θα σταματήσω εδώ την ανάλυση του προβλήματος,

 

Thanks 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update #2.

Μου θύμησες καταστάσεις πανικού και ομίχλης όχι όμως σε demo αλλά σε production.Λοιπόν θυμήθηκα τι είχα κάνει.

Δεν είναι μαγικό και παίζει std.

Offline Servicing στο VHD με το dism.

Aν δεις εδώ : https://blogs.technet.microsoft.com/keithmayer/2013/12/13/step-by-step-offline-vm-template-servicing-with-windows-server-2012-r2-hyper-v-and-powershell/

Σου λέει πως κανείς patch mgmt στα images.Με την ίδια λογική μπορείς να κάνεις remove windows package, για να βγάλεις ενα update. Θυμάμαι ότι υπήρχε ενα update που έβγαζε τέτοιο θεμα.Είχα μπει λοιπόν και έβγαζα ΚΒs με το dism οπότε κάποια στιγμή σηκώθηκε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...