Jump to content

Browse UNC Path From Windows 10 to Server 2003


klag
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Δυστυχώς στο δίκτυό μου έχω ακόμη κάποιους παλιούς Server με λειτουργικό 2003 R2.

Στου server αυτούς έχω κάποιους κοινόχρηστους φακέλους στους οποίους έχω πρόσβαση.

Εδώ και 2, 3 εβδομάδες από λειτουργικά windows 10 (προφανός από κάποια Updates) Δεν μπορώ να δω καθόλου του κοινόχρηστους φακέλους των server 2003.

Ακόμη και στο \\ServerName ή \\IP δεν μπορούν να συνδεθούν τα Windows 10. 

To Error είναι το κλασσικό λες και δεν υπάρχει ο Server από την άλλη πλευρά... 

Windows cannot access \\servername 

Check the spelling of the name. Otherwise, there might be a problem with your network. To try to identify and resolve network problems, click Diagnose. όπου βγάζει Error code 0x80004005 Unspecified error.

 

Εννοείται ότι από λειτουργικά Server 2008R2 ή windows 7 ή μη Updated Windows 10 μπαίνει κανονικά στους Server 2003.

Εννοείται και ότι από τους 2003 προς υπόλοιπα λειτουργικά μπαίνει κανονικά, αλλά προς τα windows 10 όχι πχ για να δεις το \\win10\C$ ή οτιδήποτε μοιράζει αν μοιράζει.

Και τέλος εννοείται ότι Ping από οποιαδήποτε πλευρά προς οποιαδήποτε πλευρά παίζει κανονικά.

 

Ξέρετε κάποιο Update που πρέπει να βάλω στους Server 2003 ή κάποιο Update να βγάλω από τα Windows 10 ώστε να παίζουν και πάλι κανονικά?

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

OK

και μετά από όλα αυτά η λύση είναι να ενεργοποιήσεις το SMB1 στα windows 10 πράγμα που δεν είναι Secure.
ΑΡΑ υπομονή μέχρι να αναβαθμίσω τον 2003 σε 2016 ή αν χριεάζομαι κάτι από τα Shares με δική μου ευθύνση να ανοίξω το SMB1 στα windows 10.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...