Jump to content

Exchange 2007 "Upgrade" From 2003


klag
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,
άντε να δούμε πότε θα σταματήσω να έχω θέματα με τον Exchange χαχα (Ας παρακολουθούσα κανένα σεμινάριο για να μην έχω)
Λοιπόν Ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος
Έχω έναν Exchange Server 2003 ο οποίος λειτουργέι τέλεια.
εγκατέστησα ένα νέο Server 2008 τον έβαλα στο Domain, εγκατεστησα Exchange 2007 SP1, έκανα Replication τα public Folders, και τέλος έκανα Move τα MailBoxes από τον παλιό στον καινούργιο.
Τώρα έχω ένα θεματάκι με την Global Address List.
Δημιούργησα νέο χρήστη και δεν φαίνεται, καθώς και διέγραψα κάποια παλιά Contacts και δεν εξαφανίστηκαν.
Πήγα Organization Configuration Address Lists και πατόντας επάνω για παράδειγμα All Contacts έβγαζε ένα μήνυμα ότι θέλει Upgrade κλπ έτσι έτρεξα τις 

Set-AddressList "All Users" -IncludedRecipients MailboxUsers <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Set-AddressList "All Groups" -IncludedRecipients MailGroups

Set-AddressList "All Contacts" -IncludedRecipients MailContacts

Set-AddressList "Public Folders" -RecipientFilter { RecipientType -eq 'PublicFolder' }

Set-GlobalAddressList "Default Global Address List" -RecipientFilter {(Alias -ne $null -and (ObjectClass -eq 'user' -or ObjectClass -eq 'contact' -or ObjectClass -eq 'msExchSystemMailbox' -or ObjectClass -eq 'msExchDynamicDistributionList' -or ObjectClass -eq 'group' -or ObjectClass -eq 'publicFolder'))}

από το άρθρο http://msexchangeteam.com/archive/2007/01/11/432158.aspx
Πλέον οι λίστες μπορούν και ανοίγουν και δεν λένε ότι θέλουν Upgrade.
Επίσης πήγα και έφτιαξα και μία Offline Address Book. Το παλιό Default Addres Book έδειχνε τον παλιό Server ενώ το καινούργιο που έφτιαξα τον νέο.
Παρόλα αυτά συνεχίζω και βλέπω μέσα στην GAL τα παλια μου Contacts και δεν βλέπω τους νέους Users.
Επίσης πήγα και έφτιαξα μία νέα GAL σύμφωνα με το http://exchangeshare.wordpress.com/2008/04/05/multiple-global-address-list-gal-in-exchange-2007/
Στο Web Access μου δείχνει την Gal Κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Μην του το λες μπας και αποφασίσει να εκπαιδευθεί κάποτε στον Exchange (και από τον μοναδικό MVP της Βόρειας Ελλάδας)..... Καλά.... πες του το .... αλλά αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα θεματάκι με το OAB Offline Address Book

στον Exchange έχει την Default Address Book που στις ιδιότητές της φαίνεται ο Exchange Server 2003
αυτή ήταν σαν Default

έφτιαξα μία καινούργια που στις ιδιότητες έχω τον Exchange 2007
και την όρισα σαν Default
Παρόλα αυτά στα Outlook των χρηστών κολάει στο Send / Receive στο 52% και μετά από λίγο ολοκληρώνετε με επιτυχία

αλλά στο Synchronization Log του Outlook έχει ένα Error

11:15:35 Synchronizer Version 12.0.6315<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

11:15:35 Synchronizing Mailbox 'Lagiopoulos Kostas'

11:15:35 Done

11:15:57 Microsoft Exchange offline address book

11:15:57                0X8004010F


Σε κάποια άρθρα που διάβασα λέει να σβήσω την Default offline address list
και να φτιάξω μία καινούργια με το διαφορετικό όνομα και να την κάνω Default.
Μετέφερα την GAL Στον Exchange 2007 και όλα δέιχνουν να δουλεύουν μία χαρά πλέον.
Αυτό ήταν άραγε το προβλημα που μου είπες ότι θα αντιμετώπιζα?

Να ξηλώσω τον 2003 από το Domain μου ή θα τον χρειαστώ και άλλο επειδή έχω ξεχάσει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Νατοοοοοοοο

Αυτό έλεγα.

Απλά αν θέλεις να είσαι τέλειος, αντί να την σβήσεις, υπάρχει cmdlet που μετατρέπει την υπάρχουσα OAL από "legacy" που είναι σε νέας μορφής ώστε να κάνει sync μέσω IIS οπότε να μην εμφανίζεται το error. Προφανώς και με την διαγραφή και δημιουργία νέας είμαστε οκ.

Απλά για να τηρήσουμε και τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα του forum θα ανεβάσω αργότερα,  (ή κάντο εσύ klag) την cmdlet αυτή.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το 667 post μου οπότε δεν είμαι πλέον σατανικός.

Το cmdlet αφορά την εντολή  Update-OfflineAddressBook  ώστε να "παίξουν" οι αλλαγές που έγιναν με το cmdlet που έγραψες.

Αλλά επειδή επικρατεί μεγάλη σύγχηση  γύρω απο το θέμα,(τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό), θα ψηφίσω σαν καλύτερη λύση, την δημιουργία νέας OAB στον Exchange 2007 όπου είναι δυνατόν, που παίζει σε κάθε περίπτωση,

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μία ελπίζω τελευταία ερώτηση ...

έχω δύο Notebooks που βρίσκονται εκτός εταιρίας και δεν ανοίκουν στο Domain ούτε θέλω να ανοίκουν ούτε θέλω να τους βάλω πιστοποιητικά ούτε τίποτα.

Θέλω απλά να στέλνουν και να παίρνουν mail.

O Exchange μου, βρίσκεται πίσω από έναν ISA που θεωρώ ότι είναι σωστά παραμετροποιημένος ώστε να κάνει Publish την POP3 και SMTP Port.

Μέχρι προχθές έπαιζε ή μαλλον καλύτερα όποτε θέλι παίζει και όποτε θέλει όχι.

οτι και να διάβασα δεν μπόρεσα να καταλάχω τι πρέπει να κάνω.

To outlook Express πάιρνει τα mail μια χαρά με POP3.

Το πρόβλημα είναι στον SMTP,

όταν λοιπόν αυτός ο χρήστης μου στέλνει mail όταν αφορά εσωτερικό χρήστη του Exchange το mail έρχετε και παραδίδετε μια χαρά

όταν αφορά όμως εξωτερικό τότε κολλάει στο authantication βγάζει errors κλπ αποτέλεσμα δεν στέλνειέξω mail.

Ston Exchange υπάρχουν δύο SMTP Connectors ας τους πούμε που δεν έχω καταλάβει τι κάνουν.

Ο ένας είναι ο Default Servername και ο δεύτερος ο client Servername.

Στον default εαν δεν βάλεις στο Permission Groups Anonymous User τότε δεν παίρνει ο Exchange Mail από τον έω κόσμο

Τα έχω ταράξει στις ρυθμίσεις τα πείραξα όλα. Από ότι μπορώ να καταλάβω ο Client Servername είναι αυτός που με ενδιαφέρει.

Πήγα και στο authentication άφησα μόνο Basic Authantication, και πάλι δεν, ότι και να κάνω στο Outlook express, και require authantication, και πλήρες όνομα και δεν ξέρω τι άλλο.

Ποια θα ήταν η σωστή ρύθμιση στον Exchange έτσι ώστε να μπορέσει να στείλει το Outlook Express mail στον έξω κόσμο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

... Καλησπέρα,

Έχω πάρα πολύ καιρό να παίξω με Outlook Express. Νομίζω όμως ότι ως SMTP Server στο Outlook Express πρέπει να δηλώσεις τον SMTP Server όχι του exchange σου, αλλά του provider.

π.χ.

POP3: exchange

SMTP: mailgate.otenet.gr

Νομίζω,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και αυτό, αλλά εγώ δεν θέλω να χρησιμοποιούν τον Provider αλλά τον δικό μου mail server.

είναι αδύνατον να μην γίνεται. Στον 2003 έπαιζε μία χαρά.

Δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να το κάνω και στον 2007.

Πάντος η λύση που μου δίνεις οντος είναι πολύ χρήσιμη για να ξεφύγω από το πρόβλημα που έχω και όντος δεν την είχα σκεφτεί καθόλου.

Θα με φάει το γαμότο όμως οπότε να κάποιος ξέρει απάντηση ας πει

ΤΗΧ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω πρώτα τα παρακάτω (γιατί θα σκάσω, αφού δεν μου αρέσει να κάνω τον exchange pop3 server)

1. Γιατί δεν χρησιμοποιούν OWA?

2. Γιατί δεν χρησιμοποιούν Outlook anywhere

3. Γιατί δεν κάνουν VPN και μετά outlook κανονικό?

Τίποτα απο τα παραπάνω δεν θέλει τα notebooks να είναι μέλη του domain κλπ κλπ.

Έχουν κάνει τάμα με το Outlook express? Θέλεις να ανοίγεις ένα σωρό πόρτες στο firewall ???

Εγώ πιο δύσκολο θεωρώ αυτό που κάνεις παρά τα 3 παραπάνω. Απο τους 10δες πελάτες που έχουν laptop εκτός domain έχω συναντήσει αντίσταση μόνο για το OWA για...θρησκευτικούς λόγους (π.χ. δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου αρέσει). Τώρα μάλιστα που το OWA του Exch 2007 είναι κούκλα, δεν πρέπει να γκρινιάζουν ούτε γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού γκρίνιαξα για το POP3,  να πως ρυθμίζεις και το SMTP ώστε να δέχεται να προωθήσει τα μηνύματα των χρηστών

Configure the SMTP Receive Connector on the Exchange Server to Allow Anonymous in order to send Email using the following command: (Εννοείται στο Exchange Power Shell)
Set-ReceiveConnector “Servername\default Servername” -PermissionGroups “ExchangeServers,ExchangeUsers,ExchangeLegacyServers,AnonymousUsers”

και μετά Restart the Microsoft Exchange POP3 Service to apply the settings
Restart-service MSExchangePOP3

 

Αν θέλεις φτιάχνεις ξεχωριστό smtp receive connector που ακούει σε άλλη IP (που προφανώς πρέπει να αναθαίσεις στον Exchange Server) και σε αυτόν κάνεις τα παραπάνω.

Προφανώς και στο firewall ανοίγουμε τις αντίστοιχες πόρτες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου αλλά να σου απαντήσω το γιατί

όταν κάποιος δεν έχει αγορασμένο Office τι κάνεις?

όταν δεν θες VPN Connection και δεν μπορεί να κάνει από το ξενοδοχείο που πάει?

όταν έχει ένα σκατοκινητό που υποστηρίζει mail POP3 και IMAP. όταν έχει Iphone?

όταν έχει ένα PDA και δεν μπορείς να το πάρεις στα χέρια σου γιατί αυτός είναι στο εξωτερικό?

Και ένα σωρό άλλες μαλ.... που μου έχουν πει και έχω ακούσει κατά καιρούς.

Εγώ θέλω το Mail μου όπως ήταν και δεν θέλω αλλαγές.

Είναι αργό πλέον με το κολοκύθι που μου έβαλες και άλλου τέτοιου τύπου χαζομάρες.

όσο για το OWA και πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου. Μόνο ένα πρόβλημα μου λένε, μην πω καμιά κουβέντα για τους άχρηστους χρήστες, "μετά από λίγη ώρα πρέπει να ξαναβάλω τον κωδικό μου" καθώς και το άπεχτο

όταν δεν έχω Internet δεν μπορώ να δω τα email μου, λες και αν τα δεί κάτι θα μπορεί να κάνει με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέει το Iphone αλλά εγώ δεν κατάφερα με τίποτα να εγκαταστήσω το πιστοποιητικό.

Το ίδιο έπαθα και με το Sony ericson C902 το οποίο έχει φοβερό mail και υποστηρίζει exchange και πιστοποιητικά αλλά δεν βρήκα ούτε ένα άρθρο για τον τρόπο που μπορώ να εγκαταστήσω το παλιοπιστοποιητικό μου.

Αποτέλεσμα??? Classic Way POP3 και SMTP δυστυχώς. το μόνο που λέει όταν πας στα πιστοποιητικά λέει προσθέστε personal Πιστοποιητικά στην κάρτα μνήμης αλλά το πως θα το εγκαταστήσεις ούτε κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

O klag έχει δίκιο: δεν υποστηρίζεται certificate-based authentication στο iPhone. Επιβεβαιωμένο από αρκετούς χρήστες και από την MS (ανεπίσημα, από το blog του Langridge) - αν και από κάποιους αναφέρεται ότι έχει δουλέψει (κάπου, κάπως κάποτε).

Link to comment
Share on other sites

Μετά την microsoft την τεχνολογία push-mail την έχει ακολουθήσει αρκετά καλά σχεδόν με όλα τα καινούργια χαρακτηριστικά του Exchange Server 2007 SP1 η Nokia με το Mail for Exchange όπου ο client είναι δωρεαν.Χαρακτηριστικά του

 


Key technologies



  • Microsoft Exchange ActiveSync enables wireless synchronization of email, calendar, contact data
  • Exchange 2003 SP2 enables Direct push technology for emails
  • Exchange 2007 SP1 release adds security policies
  • encrypted HTTPS connection maintained between the device and the server while information is being transferred.
  • enhanced data compression, leading to a quicker experience when sending and receiving message.
  • Autodiscover allows for set up of account without user providing the Exchange server name

 Μπράβο στην Nokia h οποία έχει ανακαλύψει ότι Exchange=must for email

 http://www.nokiaforbusiness.com/Page%20Content/Mobilize%20your%20business/Knowledge%20center/Guides/EnterpriseMobileMessaging_Guide_Global_Default.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για να λύσουμε το θέμα με το iphone και το push

σας ενημερώνω ότι παίζει μια χαρά γιατί το έστεισα με sbs 2003 και certificate.

Αρκεί πάντα να παίζει ο OMA!!!

Λοιπόν όταν σετάρεις τον mail server στο iphone βλέπει ότι ο server σου έχει certificate το οποίο σε ρωτάει να το κάνει accept και install.

Μετά όλα μέλι γάλα!!!

Επαναλαμβάνω παίζει μια χαρά.

V

Link to comment
Share on other sites

Dimitri Οχι δεν δοκίμασα σε 2007 exchange αλλά νά σαι σίγουρος πώς θα το τσεκάρω όταν γυρίσω απο Ρόδο πού είμαι τώρα![:)]

Αλλά σε SBS 2003 έπεξε καταπληκτικά και αρκετά εύκολα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...