Jump to content

Disk Volume Alert App


RpMz
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος, κανένα tool, που να κάνει επίβλεψη του disk volume και μόλις φτάσει σε κάποιο ποσοστό, να στέλνει email. Αν τρέχει και ως service ακόμη καλύτερα. 

 

Μέσω snmp έχω βρει λύση, αλλά θα ήθελα κάτι πιο απλό για κάποια απομακρυσμένα συστήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς απομακρυσμένα συστήματα;

Εγώ έχω φτιάξει ένα powershell script που κάνει αυτό που λες στο περίπου.

 

Διαβάζει μια λίστα απο servers/workstations και στέλνει e-mail όταν δεί ότι ο δίσκος έχει λιγότερο από 10% free space σαν warning και critical αν έχει λιγότερο από 5%.

 

Το τρέχω μια φορά την ημέρα με task schedule.

Link to comment
Share on other sites

ένας τρόπος είναι να βρεις στον Event Viewer το Warning και να κάνεις ένα trigger στο Schedduler με Powershell που θα στέλενει Alert Mail. Δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος...
Δεν έχω εγκαταστήσει κάτι διότι χρησιμοποιώ κεντρικά το Spiceworks. Από ότι κοίταξα στο Internet υπάρχουν διάφορα softwaράκια που κάνουν https://www.gmass.co/blog/windows-disk-space-monitors-suck/ 

Meerkat https://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/Meerkat.shtml

Advanced Disk Space Monitor  https://www.diskspacemonitor.com/

έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποιο Software που να κάνει αυτό που ζητάει? Αν δοκιμάσεις κάποιο από αυτά και δεις ότι παίζει, πες μας τι λύση βρήκες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!

 

Δοκίμασα και με το Event viewer, αλλά δεν μου δούλεψε. Δοκίμασα το Advanced Disk Space Monitor και είναι ακριβώς αυτό που αναζητούσα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Το advanced disk space monitor θέλει εγκατάσταση σε κάθε μηχάνημα σαν service?

Εγώ θέλω να αποφεύγω agents σε μηχανήματα γενικά γιατί μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα οι agents στο μηχάνημα.

Άσε που σε core/nano εκδόσεις δε παίζουν.

 

Στο event viewer θα βρείς το event αν έχει σκάσει ο δίσκος όχι αν είναι σχεδόν πλήρης.

 

Άρα για τα παραπάνω έγραψα δικό μου script το οποίο το τρέχω όποτε θέλω, βγάζω report και κρατάω και σε φάκελο και τα reports για historical reasons.

 

Αν θέλεις το τροποποιώ για να το ανεβάσω, αλλά πρέπει να ξέρεις έστω τα πολύ βασικά για να το φέρεις στα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το advanced disk space monitor θέλει εγκατάσταση σε κάθε μηχάνημα σαν service?

Εγώ θέλω να αποφεύγω agents σε μηχανήματα γενικά γιατί μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα οι agents στο μηχάνημα.

Άσε που σε core/nano εκδόσεις δε παίζουν.

 

Στο event viewer θα βρείς το event αν έχει σκάσει ο δίσκος όχι αν είναι σχεδόν πλήρης.

 

Άρα για τα παραπάνω έγραψα δικό μου script το οποίο το τρέχω όποτε θέλω, βγάζω report και κρατάω και σε φάκελο και τα reports για historical reasons.

 

Αν θέλεις το τροποποιώ για να το ανεβάσω, αλλά πρέπει να ξέρεις έστω τα πολύ βασικά για να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Ναι θέλει εγκατάσταση σε κάθε μηχάνημα, σαν service. 

 

Βγάζει και report ανα τακτά χρονικά διαστήματα. 

 

Πάντως και με 1 License μπορείς να το βάλεις σε αρκετά μηχανήματα. (αν και δεν είναι το νόμιμο). 

 

Μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στα μηχανήματα που το έχω εγκαταστήσει. 

 

Το έχω βάλει και σε exchange και σε κανα 2 ακόμη που χρειαζόμουν χωρίς κανένα. 

 

Σε ποιο core συστήματα, δεν έχω σκοπό να το δοκιμάσω! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...