Jump to content

Μετά ΤΟΝ WSUS Το Χάος ;.Εχω πρόβλημα !!!!


g1024
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι νέος στο Forun και απ' ότι βλέπω τον Forum σας είναι χρύση βιβλιοθήκη για κάθε ΙΤ.

Στο θέμα μου.

Έχω έναν SBS2003 SP2 που έιναι DC ,DHCP,DNS,REMOTE ACCESS,EXCHANGE Και χτές εγκατέστησα για πρώτη φορά τον WSUS έκανα και GPO και όλα τα σχετικά αλλά δεν μου κάνει τα εξής

 δεν μπορώ να συνδεθώ με την μορφή http://server/WSUSadmin μου βγάζει Error 403 forrbiden

Στην προσπάθεια μου να δώ τα permissions είδα ότι δεν μπορώ πλέον να κάνω broswe τους χρήστες δηλ.

κανώ δεξί κλικ σε έναν φάκελο πάω στο Security Και όταν πατώ ADD στους χρήστες μου πετά ένα μήνυμα Unable to display the user selection dialog.

και τέλος μερικές φορές δεν μπορώ να συνδεθώ με την κονσόλα του WSUS λέει οτι είναι πεσμένος.

????????????????????

Τι να δώ ή τι να κάνω

Ευχαριστώ.

(Ευχαριστώ τον Κ.Σπανουδάκη που γνώρισα στο ΙΝΑ για την παρουσιασει του WINDOWS SERVER 2008 , O οποιος μας μίλησε για το Forum)

Link to comment
Share on other sites

reset τον IIS έχεις κάνει? Μήπως δεν χτυπάς σωστή Port ή πρέπει να βάλεις https?

Σχετικά με το Security και ADD τι εννοεις σε φάκελο? οπουδήποτε ? Δλδ άσχετο με τον WSUS πρόβλημα?

Για διευκρίνησε σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει στις σωστές πόρτες δηλ.8530 και με HTTPS στην 8531 όπως το δείνει o IIS στην Console

όσο αφορά το Securiry , κάνω δεξί κλικ σε έναν φάκελο (σε οπιοδηποτε) Μετά Properties και στην συνέχεια κάνω κλικ στο tab Security και πες ότι θέλω να βάλω άλλον ένα χρήστη πατώ ADD και με βγάζει αυτό το μήνυμα. Δέν ξέρω αν φταέι ο WSUS αλλά μετά τα την εγκατάσταση του νομίζω οτι το παρουσίασε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω sp2.
όπως επίσης έχω κάνει και restart όλο τον server.

Λές να έχω κανέναν ΙΟ;.

όσο αφορά το .νετ δέν νομίζω να παίζει ρόλο (κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα).

null.JPG

Link to comment
Share on other sites

Έχω sp2.
όπως επίσης έχω κάνει και restart όλο τον server.

Λές να έχω κανέναν ΙΟ;.

όσο αφορά το .νετ δέν νομίζω να παίζει ρόλο (κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα).

null.JPG

Ξέχασα να αναφέρω ότι αν πάω στην κονσόλα των users στο tab (Member of) , εκεί μου ανοίγει κανονικά τους Users.

Link to comment
Share on other sites

βασικά το WSUS 3 έχω.
Και με την δική του κονσόλα δουλευεί κανονικά.

(ζητώ συγχνώμη άν δεν καταλάβατε κάτι,το πρόβλημα μου κατα κύριο λόγο έιναι το μύνημα που μου βγάζει όταν πάω να ορίσω Security στους Folders και κατά δέυτερον που δεν  βλέπω απο τον WSUS απο τον explorer)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από 'μένα,

 

μπορείς να κοιτάξεις στην registry το παρακάτω 

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\LDAP]
@="URL:LDAP Protocol"
"EditFlags"=hex:02,00,00,00
"URL Protocol"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\LDAP\Clsid]
@="{228D9A81-C302-11cf-9AA4-00AA004A5691}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\LDAP\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\LDAP\shell\open]

[HKEY_CLASSES_ROOT\LDAP\shell\open\command]
@="\"C:\\Program Files\\Outlook Express\\wab.exe\" /ldap:%1"

Αν δεν είναι όπως το βλέπεις τοτε πρέπει να το διορθώσεις.

Απλά κάνε copy το παραπάνω σε ένα txt αρχείο και καν' το save σαν reg και διπλο κλικ για να τρέξει.

 

--ΔΚ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ΤΙΡ αλλά είναι ακριβώς το ίδιο.

Καλού κακού το έκανα και ένα IMPORT αλλά τίποτα πάλι τα ιδία.Είδες το μηνυμά που μου πετά όταν κάνω κλικ στό ADD

null.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις για 2 αρχεια στο system32,

1. riched32.dll   (πρέπει να έχει μέγεθος 3,5Κ, μπορεις να το κάνεις copy απο το cd. απλά κράτα και ενα backup το παλιό)

2. activeds.tlb   αν υπάρχει.

3. rehx32.dll  αν υπάρχει, αν δεν υπάρχει το κάνεις copy και register.

 

--ΔΚ

Link to comment
Share on other sites

το rehx32.dll δεν υπάρχει απο πού το κάνω copy? το έχει το cd tou SBS

πάντος το rehx32.dll δεν ττο βρισκώ πουθενά ούτε σε έναν άλλο sbs2003 Που έχω εγκαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριοι ...

με τον wsus 3 δεν μπορεις να τον δεις απο τον εξπλορερ αλλα μονο απο mmc console!

επισης ειναι ρεκομεντιτ το SP1 για το WSUS 3 (diladi ginete 3.1!)

η mmc  consola γινετε install απο το ιδιο το install package tou WSUS 3

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Τουλάχιστον μία απορία μου λύθηκε!

Να Δούμε με το άλλο τι θα γίνει!.
έχω "φάει" όλο το Web για αυτό το πρόβλημα και δεν βρίκα τίποτα. ούτε στο TechNet.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα δώ ακόμα ο καημένος!!!!!???
όταν κάνω Change to .net συλέγει πληροφορίες και μετά απο λίγα λεπτά κλέινει ο όδηγος και δεξιά στο size του .ΝΕΤ αυξάνεται κατα 118Mbyte κάθε φορά που κάνω Change.(όλα αυτά στο Add Remove Programs)

ΚΟΥΦΟ?????!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι κουφό.

Κάθε φορά που κάνεις change βάζει extra πράγματα, που του λείπανε. Προφανώς η εγκατάσταση ήταν μισή. Για συνέχισε μέχρι να μην αυξάνει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτάσει τα 776MBytes (απο 304mbytes) το κουφό όπως είπα είναι ότι κάθε φορά με αυξάνει 118Mbytes μόνο   Δηλαδή πάντα του λείπουν 118Mbytes (σκέφτηκα).Αυτό δεν είναι λίγο περίεργο?.

Μπορώ να το unistall to .net και να το ξανα Install ?!

Σας είμαι υπόχρεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας ότι ο WSUS 3 έχει δικιά του κονσόλα εννοούσα ότι δεν ανοίγει από Internet Explorer.

τώρα για το πρόβλημα που έχεις δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. όσο για το .NΕΤ να ρωτήσω κάτι? To Sharepoint companyweb παίζει? η localhost σελίδα του Server παίζει? και τέλος κάποια σελίδα του στυλ servername/connectcomputer ή servername/exchange παίζει? από αυτά μπορούμε να καταλάβουμε σε αρκετά μεγάλο βαθμό αν έχει κα΄ποιο πρόβλημα το .ΝΕΤ. Στον IIS το .NET είναι allow?

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις πάντος δεν μου φαίνεται ότι έχει να κάνει με το .ΝΕΤ ή τον IIS. στο Event Viewer δεν βγάζει καποιο error?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...