Jump to content

error message "This operation has been cancelled due to restrictions in effect on this computer"


emmstra
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα

σε server 2008r2 domain controller εχω ενεργοποιησει μεσω group policy την επιλογη "prevent access to drives from my computer:Restrict C drive only".

Οι υπολογιστες των χρηστων ειναι ολοι με windows 7 εκτος απο μερικους, δυστυχως ακομη, με windows xp.

Το προβλημα που εχω ειναι οτι η παραπνω πολιτικη λειτουργει διαφορετικα στα 2 ηδη λειτουργικων συστηματων που προανεφερα και συγκεκριμενα :

Οταν θελω να ανοιξω ενα αρχειο απο μια σελιδα web με χρηση του mozilla firefox (δεν θελω να το κατεβασω , απλα να το ανοιξω), εχω διαβασει οτι αυτο αρχικα αποθηκευεται στον temp folder που εχει δηλωθει στο συστημα και στην συνεχεια ανοιγει. Ετσι και γινεται.

Οταν ομως θελησει ο χρηστης να το αποθηκευσει καπου στο δικτυο που εχει προσβαση με χρηση save as μεσα απο το προγραμμα π.χ. adobe reader, τοτε μονο στα windows 7, βγαζει το μηνυμα που αναφερω στο τιτλο, και στην συνεχεια οταν πατησει κλικ στο οκ ανοιγει τον τελευταιο folder στον οποιο ειχε αποθηκευσει και προν ο χρηστης και στον οποιο εχει προσβαση κανονικα και τελικα το αποθηκευει.

Στα xp δεν βγαζει το μηνυμα καθολου και του ανοιγει κατευθειαν τον φακελο στο οποιο το αποθηκευει.

Και στους 2 υπολογιστες οι χρηστες δεν εχεουν προσβαση στο temp (αυτο φαινεται ευκολα οταν παει μεσω της επιλογης download στο firefox να ανοιξεις τον φακελο οποτε τοτε και στα 2 λειτουργικα βγαζει το παραπανω μηνυμα.

Το θεμα ειναι οι χρηστες στα 7αρια κανουν ενα κλικ παραπανω και γενικα αν ειναι ψαρωμενοι αγχωνονται και τηλεφωνουν στο helpdesk.

ρωταω εδω που υπαρχουν windows experts αν  υπαρχει καποια επιλογη registry ή οτι αλλο να μην φαινεται και στα 7αρια.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...