Jump to content

User Profile Manager


pge0rgi0
 Share

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη τη κοινότητα.

 

Πρόσφατα σε μία πολύπλοκη εγκατάσταση ενός πελάτη οπου χρειάστηκε να κάνουμε ριζικές αλλαγές στην υποδομή του, βρεθήκαμε στο κλασσικό πρόβλημα της αντιγραφής των profiles των χρηστών ωστε να μη γκρινιάζουν[:@] ...

Ψάχνοντας λοιπον βρήκα το παρακάτω προγραμματάκι οπου πραγματικά μου έλυσε τα χέρια τόσο πολύ ωστε αντί να σπαταλάω ώρες νηστικός[:#] και κουρασμένος[sn] στο πελάτη απολαμβάνω το γραφείο μου.

 

http://www.forensit.com/profman/index.htm

 

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο όσο κι εμένα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δειχνει πολυ καλο.

Για τους ερωτευμενους με το πληκτρολογιο εχω να προτεινω USMT 3.0.1 . Απειρως ρυθμιζομενο μεσω xml. Η προσωπικη μου προτιμηση.

Και οταν μετακινώ profiles: Move large directories and / or files away from profile. Παιρνει λιγοτερη ωρα το migration + copy back to original location απο το να το κανει το migration tool.

Παντως το Wizard το κατεβασα , κι αν παιρνει  παραμετροποιηση οση το USMT (που  μαλλον θα παιρνει) θα γινει  ενα καλο εργαλειο  μου.

pge0rgi0 , ευχαριστω για το tool.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θανάση το πλεονέκτημα του εργαλείου είναι οτι δεν κάνει copy τίποτα απλά κάνει κοινό το προηγούμενο profile του χρήστη που θες να μεταφέρεις στο καινούργιο. Πρακτικά είτε κάνεις logon στο domain είτε local βλέπεις ακριβώς τα ίδια στοιχεία. Θησαυρός δηλαδή για χρήστες με laptop που χρησιμοποιούν διαφορετικά δίκτυα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Xreiasthke na to xrhsimopoihsw kai gw , sthn etairia moy , ( to brhka tyxaia ,psaxnontas apegnwsmena gia lush ) , dioti mpenoume se kainourgio Domain .

 

  Exei to pleonekthma oti ousiasthka kanei map to user profile poy tou ypodukneieis , alla einai taytoxrona kai to meionekthma tou eidika otan mpeneis se kainourgio domain , giati den dhmiourghtai to

user profile tou domain user .

 

  Alla glytoneis xrono kai taliporia , sthn zygaria ayta ta dyo yperteroun tou prohgoumenou .

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...