Jump to content

Windows Vista και πείραμα "Mojave". Επιτέλους δικαίωση...


Recommended Posts

Από τη μέρα που είδαν το φως του ήλιου τα Windows Vista το τι έχω ακούσει γι' αυτό το "απαράδεκτο" λειτουργικό δε λέγεται. Ασταθές, αργό, μέχρι και ως επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία αντιμετωπίστηκε. Κάθε μία από τις δεκάδες φορές κάθε μέρα που καθόμουν μπροστά σε έναν από τους υπολογιστές μου και δούλευα σταθερά και με ταχύτητα, απολαμβάνοντας τη σωρεία νέων χαρακτηριστικών του εξαιρετικού αυτού λειτουργικού, έμενα με την απορία: "καλά, προς τι ο αλληλοσπαραγμός". Ακόμη πιο έκπληκτος έμενα όταν άκουγα αρνητικά σχόλια από συναδέλφους τεχνικούς. Έφτανα να αμφιβάλλω για τον εαυτό μου, αλλά όταν επέστρεφα στους υπολογιστές μου ξανά κάνοντας ταυτόχρονα ιδιαίτερα απαιτητική χρήση, όπως γραφικές τέχνες, επεξεργασία βίντεο και πολλά-πολλά άλλα, παρέμεναν οι ίδιοι συλλογισμοί: "μα εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Τι τους συμβαίνει τελικά;" Με ιδιαίτερη ανακούφιση είδα να εξελίσσεται μια θαυμάσια ιδέα, σε αυτό που έγινε γνωστό ως πείραμα "Mojave". Το project είχε ως εξής:

Θα έβαζαν ανθρώπους που είχαν την χειρότερη δυνατή άποψη για τα vista να δοκιμάσουν το "νέο" δήθεν λειτουργικό της Microsoft με κωδικό όνομα (καλά καταλάβατε), Mojave και έπειτα θα τους ζητούσαν να συγκρίνουν το νέο λειτουργικό με τα windows vista. Σας παραθέτω τα συμπεράσματα που είναι άκρως ενδεικτικά του τι συμβαίνει με το μέσο χρήστη υπολογιστή, ο οποίος αποδεικνύεται εντέλει, ότι απλά αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό κάθε νέο προϊόν της Microsoft, χωρίς ουσιαστικά να έχει σχηματίσει άποψη βασισμένη σε προσωπική χρήση του προϊόντος. Φυσικά το λειτουργικό που τους παρουσίαζαν ήταν τα ίδια τα vista. Απολαύστε τα αποτελέσματα:

Το 94% των reviewers θεώρησαν ότι το νέο λειτουργικό είναι σαφώς καλύτερο από τα vista.

Ούτε ένας δεν είπε ότι το νέο λειτουργικό είναι χειρότερο από τα windows vista.

Η μέση βαθμολογία που έδιναν στα windows vista οι reviewers ήταν 4,4 ενώ στο νέο λειτουργικό 8,5.

19% των reviewers έδωσαν βαθμολογία 10 (άριστα) στο νέο λειτουργικό, το οποίο τονίζω ότι δεν ήταν άλλο από τα vista.

Οι περισσότεροι είπαν ότι θα έδιναν ακόμη μεγαλύτερη βαθμολογία αλλά θα ήθελαν να δοκιμάσουν λίγο ακόμη το νέο λειτουργικό.

Οι περισσότεροι έμεναν άναυδοι όταν στο τέλος τους αποκάλυπταν ότι το λειτουργικό που δοκίμαζαν στην πραγματικότητα ήταν τα windows vista (δείτε τα video και θα καταλάβετε!).

Το προφίλ των χρηστών που πήραν μέρος στο πείραμα έχει ως εξής:

84% ήταν χρήστες Windows XP.

22% ήταν χρήστες Apple OS.

14% χρησιμοποιούσαν λειτουργικό παλαιότερο των XP.

1% ήταν χρήστες Linux (πολύ θα ήθελα να ήξερα τη βαθμολογία του συγκεκριμένου γκρουπ).

Κάποιοι ήταν χρήστες πολλών λειτουργικών ταυτόχρονα.

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δείτε τα video με τις αντιδράσεις των χρηστών στο πείραμα για να καταλάβετε αυτό που ήδη γνωρίζετε. "Όλα είναι μια ιδέα τελικά". Για περισσότερα επισκεφτείτε το σχετικό link http://www.mojaveexperiment.com.

Καλή διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί κυκλοφόρησαν τα vista με τόσα προβλήματα στην αρχική τους έκδοση??? Δημιουργήσαν ενα αρνητικότατο momentum το οποίο ακόμα και τώρα μετά το SP1 που εκτόξευσε ουσιαστικά το λειτουργικό δημιουργεί αυτό το κλίμα.  

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Vista (Business Edition 64bit) στο σπίτι εδώ και 1,5 χρόνο. Πότε δεν είχα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι εντελώς άσχετο με το OS (H κάρτα γραφικών μου βγάζει ένα ωραιότατο BSOD όταν δουλεύω σε δύο οθόνες και η ATI δεν έχει ακόμα αξιωθεί να βγάλει fix!).

 

Το μόνο που τσέκαρα πριν κάνω εγκατάσταση ήταν ότι είχαν βγει drivers για όλα τα components του PC μου. Format δεν έχω κάνει ποτέ και όλα παίζουν μια χαρά - Είμαι από τους ευχαριστημένους Vista users [:D]

 

Να προσθέσω ότι οι απλοί χρήστες δεν βλέπουν τις πραγματικές δυνατότητες των Vista - το μόνο που βλέπουν είναι ένα ωραίο GUI. Τα Vista ξεκλειδώνουν όλες τις ΠΟΛΥ καλές δυνατότητες που έχουν όταν παίζουν με Windows 2008 server.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί κυκλοφόρησαν τα vista με τόσα προβλήματα στην αρχική τους έκδοση??? Δημιουργήσαν ενα αρνητικότατο momentum το οποίο ακόμα και τώρα μετά το SP1 που εκτόξευσε ουσιαστικά το λειτουργικό δημιουργεί αυτό το κλίμα.  

Μα ... νομίζω ότι το πείραμα έδειξε ότι τα "τόσα προβλήματα στην αρχική τους έκδοση" ήταν περισσότερο στη φαντασία του κοινού παρά ουσιαστικά! Όπως και η fenia έτσι κι εγώ χρησιμοποιώ Vista από την πρώτη ημέρα, και όχι μόνο Ultimate. 32 bit, 64 bit Ultimate με και χωρίς VM, σε desktop και laptop. Τα προβλήματα που αντιμετώπισα δεν ήταν ποτέ των ίδιων των Vista. Ειδικά στα 64 bit οι ληστές κατασκευαστές επίτηδες δεν έβγαλαν driver σε πολλές συσκευές για να αναγκαστούμε να πάρουμε καινούριες.

Όσον αφορά τη μεγάλη διαφορά του SP1 στο copy ... ενώ πριν το copy engine ήταν γρήγορο στα μεγάλα αρχεία και αργό στα μικρά, τώρα έγινε γρήγορο στα μικρά και αργό στα μεγάλα. Όταν μετακινώ MP3 αυτό με βολεύει. Όταν μετακινώ Virtual Machines (και το 75% όλων των σκληρών μου είναι γεμάτο VMs) δεν με βολεύει.

Τελικά, ποιά ήταν τα "τόσα προβλήματα"?

Link to comment
Share on other sites

Fenia δώσε μια περιγραφή των χαρακτηριστικών που ξεκλειδώνουν σε συνεργασία με 2008 server! Προς ενημέρωσή μας παρακαλώ. Είναι μια καλή αφορμή νομίζω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως ... αν και εδώ μπορεί να κάνει 2ωρη διάλεξη ο Χρήστος (spanougakis) ....Χρήστο θυμάσαι τα περί NAP και BitLocker στο event στη Microsoft τη προηγούμενη εβδομάδα :)

 

Η Microsoft έχει ξεκινήσει ολόκληρο campaign για τα Windows 2008 που ονομάζεται "Better together with Windows Vista". Ρίξτε μία ματιά στο site, έχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε. Συγνώμη που δεν μπορώ να γράψω περισσότερα αυτή τη στιγμή αλλά προέχει η δουλειά :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Better together συμφωνώ και επαυξάνω...

Και για να προσθέσω κάποια hints, τα vista σε συνεργασία με τον ws 2008 αποκτούν εκατοντάδες νέες group policies, QoS ελεγχόμενο για επιλεγμένες εφαρμογές, Firewall με πολλαπλάσιες δυνατότητες και πολλά άλλα.

Οπως έχω πεί και παλιότερα τα vista ήταν φτιαγμένα για την Super League και τα είχαμε βάλει να παίζουνε σε ξερό γήπεδο στην B Εθνική. Παρόλα αυτά δεν θέλω να μειώσω τα XP που κατά την άποψη μου ήταν απο τους καλύτερους....συντρόφους στην δουλειά και την διασκέδαση.

Οπότε τα Vista είχαν και έχουν δύσκολη δουλειά να κάνουν αφού πάνε να αντικαταστήσουν κάτι πολύ καλό. Ενώ παλιότερα...θέλετε να σας θυμίσω την ευκολία με την οποία διαγράψαμε για πάντα απο την μνήμη μας τα Millenium?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί κυκλοφόρησαν τα vista με τόσα προβλήματα στην αρχική τους έκδοση??? Δημιουργήσαν ενα αρνητικότατο momentum το οποίο ακόμα και τώρα μετά το SP1 που εκτόξευσε ουσιαστικά το λειτουργικό δημιουργεί αυτό το κλίμα.  

Μα ... νομίζω ότι το πείραμα έδειξε ότι τα "τόσα προβλήματα στην αρχική τους έκδοση" ήταν περισσότερο στη φαντασία του κοινού παρά ουσιαστικά! Όπως και η fenia έτσι κι εγώ χρησιμοποιώ Vista από την πρώτη ημέρα, και όχι μόνο Ultimate. 32 bit, 64 bit Ultimate με και χωρίς VM, σε desktop και laptop. Τα προβλήματα που αντιμετώπισα δεν ήταν ποτέ των ίδιων των Vista. Ειδικά στα 64 bit οι ληστές κατασκευαστές επίτηδες δεν έβγαλαν driver σε πολλές συσκευές για να αναγκαστούμε να πάρουμε καινούριες.

Όσον αφορά τη μεγάλη διαφορά του SP1 στο copy ... ενώ πριν το copy engine ήταν γρήγορο στα μεγάλα αρχεία και αργό στα μικρά, τώρα έγινε γρήγορο στα μικρά και αργό στα μεγάλα. Όταν μετακινώ MP3 αυτό με βολεύει. Όταν μετακινώ Virtual Machines (και το 75% όλων των σκληρών μου είναι γεμάτο VMs) δεν με βολεύει.

Τελικά, ποιά ήταν τα "τόσα προβλήματα"?

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=d69c4e1b-c81a-41be-b1f5-66e615ba5912&displaylang=en#filelist[;)]

 

Συμφωνώ 100% για τους κατασκευαστές

 

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο που παραθέτεις είναι οι αλλαγές στο Vista SP1. Αν προσέξεις, το 70% είναι enhancements και τα υπόλοιπα τροποποιήσεις οι οποίες αντιμετωπίζουν προβλήματα και ασυμβατότητες .... τρίτων. Η κατηγορία "Application Compatibility" ουσιαστικά λέει ότι κάνανε αλλαγές στα Vista για εφαρμογές τρίτων, έτσι ώστε να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που είχαν αυτές οι εφαρμογές. Η κατηγορία "Reliability Improvements" επίσης αναφέρει αλλαγές οι οποίες έγιναν για να αντιμετωπιστούν κακές συμπεριφορές από drivers τρίτων.

Ουσιαστικά με τα Vista η Microsoft πλήρωσε για άλλη μία φορά τα σπασμένα άλλων.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...