Jump to content

Deployment Server και XP


klag
 Share

Recommended Posts

Έχω μερικές μέρες που ασχολούμαι με τον Deployment Server.
Εγκατέστησα λοιπόν τον ρόλο στον 2008 Server μου που ονομάζεται Deployment Server.
ομολογώ ότι δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ούτε με τον deployment στον 2003.

Αντιμετωπίζω λοιπόν κάποιες δυσκολίες και για αυτό ζητάω την πολύτιμη βοήθεια από το Forum

Ας πάρω τα πράγματα όμως από την αρχή
Κατ’ αρχήν πήγα στο Install Images και έβαλα add install Image
έβαλα το CD του Server 2008 και μου έφτιαξε τα (Server Enterprise, Server Data Center, Server Sandard Core, Server Enterpise Core, Server Data Center Core, and server Standard
στη συνέχεια πήγα στο Boot Image > Add Boot Image και πήρα το boot Image από το DVD του Server.
Μέχρι εδώ λοιπόν όλα καλά.
Στη συνέχεια έκανα το ίδιο με τα VISTA Enterprise και εδώ λοιπόν όλα καλά.
Αυτό που προσπαθώ να κάνω λοιπόν και δεν μπορώ να το πετύχω είναι  το εξής.
Έστησα ένα Windows XP Pro σε Virtual PC, έβαλα τα προγράμματα που ήθελα το έκανα sysprep και στη συνέχεια με το WAIK έκανα θεωρώ το XP μου WIM. έχω και ένα άρθρο σε pdf που εξηγεί νομίζω πολύ καλά πως γίνεται αυτή η διαδικασία στο http://autoexec.gr/blogs/klag/archive/2008/10/22/deployment-server.aspx
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να βάλω για Boot.WIM για το XP μου. ¨ότι και να διάβασα λέει ότι χρησιμοποιείς το Boot.wim των vista. Δεν μπορώ να το καταλάβω. Ότι και να έκανα όπως και να το έκανα αυτό πάει και φορτώνει πάλι Vista.
Σίγουρα κάτι μου ξεφεύγει. Ομολογώ ότι δεν έχω καμία εμπειρία στο κομμάτι winpe ή δεν ξέρω πως διαφορετικά τα λέει η Microsoft.
Επίσης μία ακόμη σκέψη μου είναι , όλα τα PC με οποιαδήποτε κάρα δικτύου (που υποστηρίζει boot From Lan)  εννοείται μπορούν να κάνουν boot από τον server μου? Δεν με ενδιαφέρει αν μετά μέσα στα Windows δεν δει την κάρτα δικτύου και θέλει Drivers.
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο δύσκολο και τόσο πολύπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...