Jump to content

ΔΙΠΛΑ EMAIL ΣΕ BLACKBERRY


joka81
 Share

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω exchange 2003 και κανω προωθηση ενος mail account  σε ενα black berry mail

 

και τα mail που μου ερχονται απο εξω ερχονται διπλα στο  black berry ξερετε καποια λυση?

 

Link to comment
Share on other sites

... Καλημέρα,

Καταρχήν, θα πρέπει να βγάλεις το cache mode από το account του χρήστη. Και κάποιες ερωτήσεις για να καταλάβουμε το πρόβλημα

Είχες εγκαταστήσει το Blackberry Desktop Software στον υπολογιστή του? Τα μηνύματα αυτά έρχονται με διαφορά 15λέπτου? Έχεις κοιτάξει αν το message_ID είναι το ίδιο? Όταν στέλνεις ένα νέο μήνυμα από το Blackberry, σου έρχεται πίσω το original? Έχεις εγκατεστημένο το IMAP και το POP3?

Καλημέρα,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Για να πηγαίνει 2 φορές κάποιος το στέλνει. Οπότε ή έχεις κάποιο loop στο σύστημα ή κάποιος το στέλνει πριν τον exchange.

Το email αυτό έρχεται απευθείας στο mailbox ή πάει πρώτα σε provider και μετά το κατεβάζεις στον exchange?

Για πες μήπως βρούμε τον ένοχο.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, γιατί να βγάλει το cached mode?

Τι σου φταίει το καημένο?

Ο τρόπος που χρησιμοποιεί δεν έχει καμία εμπλοκή με το pc και το outlook αν κατάλαβα καλ.α. O exchange προωθεί τα emails σε ένα contact με το email που χρησιμοποιεί το blackberry κινητό.

Δηλαδή κάποιος στέλνει ένα mail στο [email protected] και αυτό αυτόματα προωθείται με χρήση του redirection απο τα exchange settings του user στο λογαριασμό:

[email protected]

Αν το mail που χρησιμοποιεί στις δύο περιπτώσεις είναι κοινό τότε το πρόβλημα είναι προφανές.

Αν όχι, υποπτευομαι ύπαρξη κάποιου κανόνα είτε στον provider είτε rule στο outlook.

Σε κάθε περίπτωση κάτω τα χέρια απο το cached mode. Οποιος έχει στοιχεία να τα παει στον εισαγγελέα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που ίσως σου φανεί πολύ παράξενο?
Ο χρήστης αυτός που προωθεί τα μηνύματα στο contact μήπως είναι Domain Admin?

Αν ναι τότε ΔΟΚΙΜΑΣΕ να κάνεις το ίδιο με έναν χρήστη που δεν είναι Domain Admin και δες αν σου λυθεί το πρόβλημα.
Σε κάτι παρόμοιο στο παρελθόν θυμάμαι ότι ο BlackBery Server είχε χοντρό θέμα με Domain Admins και Exchange Admins.
Σε διαφορετική περίπτωση συμφωνώ με όλα αυτά που λέει ο Θανάσης. 
Επίσης δημιούργησε και ένα Contact gmail πχ και κάνε προώθηση στο contact αυτό. Πάλι έρχονται τα μηνύματα δύο φορές?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα μηνύματα πρωθούνται αυτόματα.

Δεν τα προωθεί κανένας χρήστης.

Εννοώ την διαδικασία : πάμε στο active directory σε ένα χρήστη και στα options του mailbox του (Exchange tabs του User στο AD) υπάρχει η επιλογή "forward to" στην οποία μπορείς να καθορίσεις να προοωθούνται τα mails όπου θες (και σε DG)

(Exchange General ---> Delivery Options ---> Forward to)

Link to comment
Share on other sites

... Θανάση καλησπέρα ,

Ραγίζει η καρδιά μου κάθε φορά που χρειάζεται να κάνω disable το cache-mode του χρήστη. Όμως, ειδικά σε περιπτώσεις που ο Blackberry User είναι σε BIS (Blackberry Internet Service) το χρησιμοποιώ κυρίως για να λύσω προβλήματα sychronization. Αυτό το οποίο έχω κάνει και έχει δουλέψει είναι κάνοντας disable το cache-mode στον λογαριασμό του χρήστη, εν συνεχεία, συνδέομαι στη web σελίδα του παρόχου BIS και ξαναστέλνω το service book στην συσκευή Βλάκ ... χμ [;)] ... Blackberry. Αυτό που μπορεί να λύσει είναι το πρόβλημα με τα Encryption keys τα οποία δημιουργούνται στον cached-mode folder. Μπορεί να είναι αυτό η λύση, αλλά δεν έχει αναφέρει περισσότερες λεπτομέρειες. Συμφωνώ πάντως στο ότι θα πρέπει να το επανεργοποιήσει στο τέλος

Μπορεί επίσης να έχει κάποια έκδοση Blackberry Desktop Manager, η οποία δεν είναι συμβατή με το cache-mode. Καλό θα ήταν να είχαμε περισσότερες λεπτομέρειες διότι τα Blackebrry έχουν πολλές ιδιαιτερότητες.

Θα μπορούσε επίσης να έχει εγκατεστημένο POP3 τον [email protected] και να υπάρχει και forwarding rule στο [email protected] 

Θα θέλαμε πάντως περισσότερες διευκρινίσεις.

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι για να σπασεί τα Νερα..

Πεταχτε τα blackberry και πάρτε Windows Mobile 6.

Που είναι ο Κος Τσούχλαρης να τα πεί αυτά!!!!χεχεχε

Αντρέα μίλαααα...

Πέρα της πλάκας επειδή είχα και  γώ κάποια blackberry τα οποία όμως τράβαγαν με pop3 τα mail από τον exchange μου, κάπου απο ότι θυμάμαι έχει μια ρύθμιση στο site της vodafone: http://mobileemail.vodafone.gr άν βέβαια δεν έχεις BES και δές τις ρυθμίσεις του 1st Account [email protected] στο Auto Forward και μετά στο Account σου άν έχει σεταριστεί από εκεί το BCC να τα γυρνάει και πίσω στον ευατό του...

V

 

Link to comment
Share on other sites

   ... Καλημέρα Βαγγέλη,

   Μακάρι να μπορούσα ΤΩΡΑ να πετάξω τον Blackberry Enterprise Server και να ενεργοποιούσα και τις 43 συσκευές σε Windows Mobile. Δεν είναι όμως εύκολο να το κάνεις όταν δεν μπορείς εσύ να ορίσεις την στρατηγική. Βέβαια, σιγά-σιγά, μερικοί έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν iPhones 3G λόγω του ότι έχουν connectivity με τον Exchange. Γνωρίζω επίσης, ότι η έχει γίνει το πρώτο implementation με iPhones 2.0 και Exchange 2007. Πάντως το Diamond το οποίο έχω δουλεύει Super. Το μόνο που με ενοχλεί λιγάκι είναι η μπαταρία του. Παρόλα αυτά όμως, τα Blackberry, απασχολούν πολύ κόσμο.

Χαιρετώ,

Ανδρέας (Όχι ο Τσούχλαρης) [:D]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ BLACK BERRY MAIL

ΔΟΚΙΜΑΣΑ FORWARD GMAIL KAI ERXONTAI ΤΑ ΜΑΙΛ ΜΙΑ ΦΟΡΑ

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΛΛΟ ΧΡΗΣΤΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ FORWARD ΣΤΟ BLACKBERRY MAIL KAI ΠΑΛΙ ΕΡΧΟΝΤΑ ΔΙΠΛΑ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΕΜΑΙΛ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ

 

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΟUTBOUNS SMTP LOG ΤΟΥ EXHANGE ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΣΤΕΙΛΕ TO MAIL Ο EXCHANGE ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζομαι να έχει ο exchange προηγούμενα με τον blackberry και να του στέλνει επιλεκτικά 2 mail. To blackberry mail τί είναι? Δεν είναι ένα οποιδήποτε mail που απλά το έχεις δηλώσει στο provider? ή έχεις blackberry sertver?

Κάτι σου διαφεύγει απο το configuration και το "forward to" και δεν μας το λες.

 

Link to comment
Share on other sites

στο forward to : εχω βαλει το contact που εχω φταξει και περιεχει το blackberry mail και εχω τσεκαρει και το delivery MESAGGES ADREESS AND MAILBOX ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ MAILBOX KAI ΣΤΟ BLACKBERY

 

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΒΑΖΩ ΑΛΛΟ CONTACT ΟΧΙ ΟΧΙ BLACKBERRY ERXONTAI ΝΑ ΤΑ ΜΑΙΛ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΔΕΝ ΕΧΩ  BLACKBERRY SERVER

 

H RIM MOY ΖΙΤΑΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ OUTBOUND SMTP LOG ΤΟΥ EXCHANGE SERVER ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ FORWARD ΣΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΕΥΘYNΣΗ ΚΑΙ ΧΧΧΧ@MOBILEEMAIL.VODAFONE.GR KAI NA ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ???

Link to comment
Share on other sites

Στο εργαλείο διαχείρισης του exchange υπάρχει το εργαλείο Message Tracking. Δες εκει αρχικά αν στέλνονται δυο mail στην επιλεγμένη διεύθυνση.

Για να έχεις outbound smtp log πρέπει να το έχεις επιλέξει να γίνεται logging απο τον virtual smtp server.

Αν το έχεις κάνει η default τοποθεσία των log είναι C:\WINDOWS\System32\LogFiles.

Επίσης τσέκαρε μήπως έχεις κανένα rule στο outlook να προωθεί τα mails στην διεύθυνση του blackberry.

Τέλος μην τσεκάρεις να πηγαίνουν τα mail και στις δυο τοποθεσίες αλλά μόνο στην forward και πές μας τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

   ... Αγαπητέ Joga81,

Δοκίμασες να στείλεις το Service book του Blackberry από το website της Vodafone? Η υπηρεσία που έχεις για το συγκεκριμένο Blackberry, είναι η BIS. Αυτό σημαίνει ότι σου έχουν δώσει ένα web mail. Μέσα από αυτό το site, σου δίνει τη δυνατότητα αποστολής του Service book στη συσκευή Blackberry. Επίσης, όπως είχα γράψει, τα διπλά e-mails έρχονται με διαφορά 15λέπτου? Η BIS υπηρεσία, δεν υποστηρίζει το push e-mail, οπότε αυτή στέλνει τα μηνύματα στη συσκευή κάθε 15 λεπτά περίπου.

Δεύτερη ερώτηση: Μήπως μέσα στα Options του web mail υπάρχει η διεύθυνση [email protected] ως reply to? Αν υπάρχει, δοκίμασε να τη σβήσεις.

Τώρα, αν απαντήσεις και τις ερωτήσεις που έχω κάνει στην αρχή περίπου του post, θα βοηθούσε περισσότερο.

Thanks,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

TA ΜΑΙΛ ΕΡΧΟΝΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 -10 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ BLACKBERRY

TO SERVICE BOOK MOY TO MOY TO ΞΑΝΑΕΣΤΕΙΛΕ Η VODAFONE

ΣΤΟ WEB MANAGE STO ΠΕΔΙΟ REPLY ΤΟ : ΕΧΕΙ TO EMAIL TOY EXCHANGE

Link to comment
Share on other sites

... Καλημέρα,

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση. Μόλις θα έχεις το Blackberry στα χέραι σου, δοκίμασε να βγάλεις τελείως από το reply to: την διεύθυνση του Exchnage.

Thanks,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...