Jump to content

Cannot Assign Delegates Permission


phoebe
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα προσπαθώντας να προσθέσω έναν Delegate χρήστη στο Calendar ενός άλλου χρήστη και μου βγάζει μήνυμα λάθους "The Delegates settings were not saved correctly. Unable to modify access control list.You do not have sufficient permission to perform this operation on this object. See the folder contact or your system administrator".

 

Εχουμε Outlook και Exchange Server 2003 και ενώ έκανα testing στο δικό μου μηχάνημα και τα κατάφερα επιτυχώς, στο μηχάνημα ενός χρήστη είναι αδύνατο να το παραμετροποιήσω.

 

Επίσης έψαξα στο Internet αλλα οι απαντήσεις για το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν με βοήθησαν και τόσο.

 

Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.

 

Σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα [:)]

 

Το είδα αυτό το μήνυμα λάθους και μάλιστα είναι συχνό φαινόμενο με πάρα πολλά posts στο Internet. Επειδή είχα διαφορετικό μήνυμα λάθους θεώρησα ότι δεν θα είναι το ίδιο, αλλά από την άλλη δεν βλέπω και κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω. Σ'ευχαριστώ πάντως.[:)]

 

Θα το κοιτάξω, και θα σας ενημερώσω για το αν λύθηκε το πρόβλημα ή όχι, σε περίπτωση που το αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος στο μέλλον.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν,

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Μπορώ να πω ότι από σήμερα το συγκεκριμένο πρόβλημα θεωρείται closed. [:)]

 

Αυτό που θα θέλω να σας πω είναι ότι το error που αντιμετώπιζα δεν έχει να κάνει με το «Unable to activate send-on-behalf-of list. Αν και μοιάζει δεν είναι το ίδιο.

 

Ξεκίνησα να εφαρμόζω αυτά που αναφέρει το  άρθρο καθώς και διάφορες προτάσεις που έβρισκα στο Internet. Όπως να ελέγχω τα Permissions του χρήστη που ήθελα να κάνω την ρύθμιση του Outlook στο AD, να ελέγχω ότι ο Account SELF έχει Write Access κτλ καθώς και αν έχουν εγκατασταθεί τόσο στον Mail Server όσο και στο Client PC τα συγκεκριμένα Hotfixes που αναφέρονται στο παρακάτω link.

 

http://support.microsoft.com/kb/946208/

 

Τιποτα από τα παραπάνω δεν βοήθησε..

 

Τελικώς το πρόβλημα μου ήταν το εξής, αφού σύμφωνα με την Microsoft:

If you want to use the Delegate Access feature, your mail must be delivered to your mailbox on the server, NOT to a personal folders file on your hard disk.

 

Επομένως όταν εφάρμοσα την παραπάνω λύση το error Unable to modify access control list λύθηκε.

 

Ξέρω.. αυτόνοητο? [:D] Απλά ελπίζω να βοηθήσω οποιονδήποτε άλλον συναντήσει το ίδιο Outlook Error και πριν αρχίζει να «πειραματίζεται» με AD να κοιτάξει  τις ρυθμίσεις στο Outlook Client του και να τον βοηθήσω να γλυτώσει λίγο χρόνο.

 

Το καλό είναι όταν αντιμετωπίζεις ενα πρόβλημα και ψάχνεσαι μαθαίνεις και αρκετά στην πορεία..[;)]

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...