Jump to content

Import an Excel 2003 Sheet in SQL Server 2000 SP4 Database Using DTS


kgiannetos
 Share

Recommended Posts

Εχω έναν SQL server 2000 sp4 στον οποίο υπήρχε σχεδιασμένο ένα πολύ χρήσιμο DTS. Tο DTS αυτό που έκανε είναι ότι διάβαζε από ένα Excel 2000 ένα συγκεκριμένο φύλλο και το έκανε import σε ένα πίνακα του SQL server για περαιτέρω επεξεργασία. Κάποια στιγμή αυτό το αρχείο excel ανοίχτηκε από κάποιον χρήστη με Excel 2003 προστέθηκαν κάποια φύλλα ακόμη τα οποία μάζευαν δεδομένα από έναν άλλο SQL Server 2005. Παρότι πιστεύω ότι αυτό δεν έχει σχέση, από την στιγμή που το Excel έγινε save as με τύπο αρχείου excel 97-2003, ο SQL Server 2000 και το DTS αδυνατούν να ανοίξουν το αρχείο αυτό. Στο DTS to Connection που υπάρχει έχει σαν data source μόνο Microsoft Excel 97-2000. Υπάρχει τρόπος ο SQL server να ξαναδιαβάσει το συγκεκριμένο Excel και πως; Από το Ιντερνετ και την Microsoft που έψαξα δεν είδα φως επιχείρησα στον SQL server 2000 και εγκατέστησα το Office 2003 μήπως και ο server διαβάσει καινούργια Data source connection π.χ. Microsoft Excel 97-2003 αλλά μάταια. Ο μόνος τρόπος προς το παρόν είναι να αναίξω με έκδοση Excel 2000  το σωσμένο από την έκδοση 2003 αρχείο του Excel να κάνω copy & paste τα sheets που χρειάζονται και αφού σώσω το νέο αρχείο excel όλα πάλι πάνε καλά.  Καμμία ιδέα πιο advanced and direct διότι εάν δεν έχω Excel 2000 version στην εγκατάστασή μου τι γίνεται;

Εάν διαβάσεις "Δάσκαλε Κλαδάκη" τα φώτα σου και την εμπειρία σου!!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το τελευταίο MDAC αλλά δεν κρατάω την ανάσα μου ότι θα πετύχει. Κυρίως γιατί φαντάζομαι ότι το source connection είναι για τον συγκεκριμένο τύπο αρχείου. Αν αλλάξεις το connection type για να παίζει με Excel 2003 format, τότε θα χρειαστεί να ξαναορίσεις τα mappings, κλπ. Μια τελευταία λύση που σκέφτομαι είναι μήπως γλυτώσεις κάτι τέτοιο αν αποθηκεύσεις το πακέτο με μορφή vb script ώστε να πειράξεις τον κώδικα και να μην αφήσεις τον designer να σου χαλάσει τα mappings.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...