Jump to content

Πρόβλημα με fastcopy (μέσω strelec)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να μην άνοιξα το θέμα σε λάθος σημείο.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής.

Έχω ένα στικάκι bootable  με εγκατεστημένο το strelec (εργαλείο τύπου Hiren's). H κύρια χρήση του είναι για backup αρχείων και το κάνω μέσω strelec γιατί συνήθως στους πελάτες λόγω οτι οι υπολογιστές είναι σε domain με πολλές πολιτικές και άλλα διάφορα, αν δοκιμάσεις να κάνεις copy μέσα από Windows απευθείας θα φας όλη την ημέρα! 

Ετσι λοιπόν χρησιμοποιώ το στικάκι με το strelec και με το fastcopy κάνω τις αντιγραφές που χρειάζομαι. Έχει γίνει άπειρες φορές χωρίς πρόβλημα.

Τώρα τελευταία μου έχει συμβεί 2-3 φορές το εξής. (η διαδικασία που θα περιγράψω είναι η ίδια χρόνια τώρα και δεν έχει αλλάξει κάτι που να δικαιολογεί το πρόβλημα).

Αφού εχει τελειώσει η διαδικασία εγκατάστασης των windows βάζω τον παλιό δίσκο (είτε κατευθείαν σε sata πάνω στον υπολογιστή, είτε μέσω αντάπτορα σε usb, φορτώνω με το στικάκι το strelec και κάνω με το fastcopy την αντιγραφή μου απο το partition που συνήθως έχουν τα αρχεία τους στο νέο δίσκο. Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε λοιπόν είναι ότι ενώ η διαδικασία της αντιγραφής ολοκληρώνεται κανονικά, και όλα δείχνουν καλώς, με το που θα γίνει επανεκκίνηση στο λειτουργικό (windows) ως δια μαγείας τα αρχεία είναι σαν να μην αντιγράφτηκαν.... Για παράδειγμα αν πάρω 60gb απο τον παλιό δίσκο και τα μεταφέρω στο D partition ενώ όσο εχω φορτωμένο το strelec τα βλέπω κανονικά, με την επανεκκίνηση και το φόρτωμα των Windows το d partition είναι κενό.... Αυτό επίσης που παρατήρησα (που δεν μου το έκανε παλαιότερα), είναι πως όταν φορτώσεις τα windows και δείς τα κενά!!, αν κάνεις επανεκκίνηση αμέσως στην επόμενη επανεκκίνηση κάνουν αυτόματα τα windows check disk....

Επειδή στην αρχή πίστεψα οτι κάτι παίζει με το fastcopy δοκίμασα να κάνω την αντιγραφή και με το κλασικό copy των Windows (απο Strelec βεβαία) και μου το έκανε και εκεί μια φορά....

 

Πάει κάπου το μυαλό κανενός, γιατί θα αρχίσω τα ψυχοφάρμακα...!

Ευχαριστώ προκαταβολικά και με συγχωρείται για το μακροσκελές του ποστ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω καθόλου τι κάνεις με αυτό το εργαλείο που λες, και από όσο λες μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε κανονικά κλπ...

Το μόνο που μου πάει στο μυαλό είναι το ότι λογικά οι υπολογιστές αυτοί , λογικά είναι καινούργιοι.... οπότε λογικά έχουν ενεργοποιημένο το Secure Boot στο bios.

To στικάκι κάτι κάνει που το Secure Boot το αντιλαμβάνεται ότι δεν είναι φυσιολογικός τρόπος, και γυρνάνε πίσω σαν να μην έκανες τίποτε... 

Δεν μπορεί να μου πάει κάπου αλλού το μυαλό και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το Secure Boot αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μου δημιουργεί κάποια θέματα... 
ΟΠΟΤΕ απενεργοποίησε το Secure Boot και δοκίμασε την συμεπριφορά...  ΕΠΙΠΛΕΟΝ κάποια καινούργια επώνυμα PC έχουν ενεργοποιημένο και το bitlocker....
Αν απενεργοποιήσεις τοSecure Boot θα δεις ότι θα σου εμφανίσει τον δίσκο με ένα κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό > Οπότε σε αυτή την περίπτωση
Ανοίγεις CMD as admin  >  manage-bde C: -off 
Και περιμένεις να τελειώσει το Decription

https://www.wintips.org/fix-yellow-triangle-warning-on-drive-c-in-windows-10/

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν. Το χρησιμοποιώ απλά για copy αρχείων. Αυτό με το secure boot (αν και νομίζω πως ήταν απενεργοποιημένο εκεί που την πάτησα) θα το ξανατσεκάρω. Το bit locker λογικά δεν είναι ενεργοποιημένο γιατί σε κάποια λάπτοπ που ήταν κρυπτογραφημένα το strelec μου ζητούσε τον κωδικό και βαζοντας τον ξεκλειδώνει και σου δίνει πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...