Jump to content

relaying denied σε Exchange 2003


antgiann
 Share

Recommended Posts

Εντελως ξαφνικα ο mail server (exchange 2003 sp2) δεν στελνει mail στο yahoo.gr το μυνημα που παιρνω ειναι το παρακατω.

Προέκυψε ένα πρόβλημα επικοινωνίας SMTP με το διακομιστή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του παραλήπτη. Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του συστήματός σας.

<mailserver.local #5.5.0 smtp;550 relaying denied for [email protected]>

καμια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να εχει σχεση η έκδοση / κατασκευααστής του mail server.

 

Παρόμοια προβλήματα εχουν αναφερθεί και σε εμας. οπως επίσης απο το Ανοικτό Πανεπιστήμιο.

 

Μηνυματα προς το yahoo.gr δεν παραδίδονται, μηνυματα προς το yahoo.com παραδίδονται με καθυστερηση ώς spam.

 

Εχουμε ανοιξει ενα ticket στο yahoo αλλα μπορεί να παρει μεχρι 48 ωρες να μας απαντήσουν.

 

Επισης μας εχει αναφερθεί οτι αν δοκιμάσεις να ξαναστειλεις στο μηυνυμα σου κατα πασα πιθανότητα θα παραδωθεί σωστά. Τρέχα γυρευε δηλαδή. Σιγουρα δεν ειναι θεμα grey listing γιατι το yahoo δεν το χρησιμοποιεί.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

... Καλησπέρα σε όλους,

Το ίδιο ακριβώς μήνυμα, έχουν λάβει αρκετοί χρήστες και σε εμένα (Exchange 2007). Υπέθεσα ότι υπήρχε κάποιο θέμα με ruling από τον παραλήπτη (yahoo), διότι εγώ έστελνα και παραλάμβανα κανονικά, ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Αυτό μου επιβεβαίωσε το ότι δεν έχει να κάνει με blacklisting αλλά ούτε και με rules.

Thanks,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και το έλεγξα με αρκετούς τρόπους αλλά δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω.

 

Θεωρούσα ότι λόγω του exchange smtp μου στο εσωτερικό δίκτυο ο οποίος έχει ως smart host τον smtp στο DMZ (και μιλάει μαζί του απο το "firewall > lan" interface με publishing της  σχετικής πόρτας) δημιουργούνταν το πρόβλημα, αλλά παρατήρησα ότι το κάνει και σε άλλους.

 

Ας βάλουμε όλοι headers και τα NDR's απο ενδεικτικά μηνύματα που στείλαμε και εχουν "relaying denied" για να βγάλουμε κάποια άκρη, εγώ έχω στείλει το θέμα στη Yahoo πάντως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στελω και με το web outlook και με το MS outlook

Το προβλημα παντως με το yahoo.gr πρεπει να ειναι γενικοτερο

χτες μου εβγαλε το ιδιο μυνημα το gmail απο το (web interface)

Link to comment
Share on other sites

Εντελως ξαφνικα ο mail server (exchange 2003 sp2) δεν στελνει mail στο yahoo.gr το μυνημα που παιρνω ειναι το παρακατω.

Προέκυψε ένα πρόβλημα επικοινωνίας SMTP με το διακομιστή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του παραλήπτη. Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του συστήματός σας.

<mailserver.local #5.5.0 smtp;550 relaying denied for [email protected]>

καμια ιδεα

Εγώ έχω στήσει exchange 2003 σε τεστ περιβαλλον ( Vmware) και ενώ λαμβάνω κανονικά από Internet (yahoo , hotmail κλπ κλπ) και κάνω αποστολή- λήψη στο local domain , δεν μπορώ να στείλω στο ιντερνετ , τα mail Μένουν στο Que, κάποιος καμιά καλή ιδέα μπας και ξεκολήσω??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dhlos άνοιξε καινούργια ερωτηση με το ερώτημα σου, και πες μας σε ποιο domain στέλνεις email.

Ξαναλέω πως κάποια domain δεν δέχονται emails απο smtp servers που δεν είναι καταχωρημένοι στον DNS του ISP τόσε με Host αλλά και με pointer record.

Link to comment
Share on other sites

Νάσο,

Αυτό μήπως ισχύει σε shared IP περιβάλλοντα; Γιατί αν έχεις δική σου public IP και δικό σου DNS εξωτερικό τότε γιατί να έχεις (PTR) record του mail server σου στον ISP σου;

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν, ότι και να έχεις, θα πρέπει στον εξωτερικό DNS σου (δικό σου ή του provider)  να έχεις host και pointer record του smtp server σου

Αναφέρομαι στον ISP γιατί οι περισσότεροι το έχουν έτσι. Οποιος έχει δικό του εξωτερικό DNS το καλό που του θέλω να ξέρει τι πρέπει να κάνει.

Περιμένω απάντηση απο όσους ρώτησαν για να δούμε αν εμπίπτουν σε αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ok επειδή τα έχω ήδη τσεκάρει έχουμε και λέμε:

α) Εξωτερικός SMTP ο mailgate.egnatia.gr (195.167.35.4)

Απο nslookup φαίνεται ετσι:

egnatia.gr      MX preference = 10, mail exchanger = mailgate.egnatia.gr

αν κάνω nslookup mailgate.egnatia.gr λαμβάνω:

mailgate.egnatia.gr     internet address = 195.167.35.4

Και αν κανω reverse nslookup για το 195.167.35.4 λαμβάνω:

Name:    mailgate.egnatia.gr
Address:  195.167.35.4

Όλα είναι φυσιολογικά!

Τα mails στο yahoo.gr σκάνε όμως.... Θα δω πως θα πάει και αύριο και θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ενημέρωση στο θέμα, είχα στείλει και mail στη Yahoo αλλά δεν έλαβα κάποια απάντηση τους -ενδεχομένως να έκαναν κάτι αλλά να μην απάντησαν λόγω φόρτου εργασίας-, σήμερα λοιπόν τα mails προς yahoo.gr δεν έσκασαν, τουλάχιστον εγώ δεν έλαβα NDR's, οι υπόλοιποι συνάδελφοι σε τι κατάσταση είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ποιό πιθανό αν ειναι τα PTR Records. Επικοινώνησε με τον provider και δήλωσέ τα. 

Αυτο το κάνει σε εναν συγκεκριμένο λογαριασμό του yahoo? Ρε μπας και ειναι το mailbox του χρήστη γεμάτο. Αστείο μπορεί να ακούγεται αλλα για τσέκαρέ το λίγο αν δεν το έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το PTR Record ειναι πολυ πιθανο να φταιει σε αρκετους αλλα με εμενα συγκεκριμενα δεν ειναι αυτο, γιατι την master ζωνη του DNS μου την εχω εγω και εχω βαλει το PTR και εχω τσεκαρει και το replication με τον provider (την ειχα πατησει ετσι το 2005 οταν εκανα αναβαθμιση τoν ISA 2000 σε ISA 2004 και ξεχασα να ξετικαρω το zone transfers και εληξαν οι εγγραφες στον provider και εγινα blacklist) παντως τωρα δεν ειναι αυτο, αλλωστε οπως σας ειχα γραψει το προβλημα εκεινη τη βδομαδα ηταν γενικοτερο προς το yahoo.gr δεν μπορουσα να στειλω ουτε απο gmail

(βαριεμαι να βαλω τονους και να τσεκαρω την ορθογραφια)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα ειναι μια χαρα, ιδου και τα στοιχεια

This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Your message has been successfully relayed to the following recipients, but the requested delivery status notifications may not be generated by the destination.

[email protected]

Μιλησα και με αλλους admins και παρατηρησαν και αυτοι προβληματα με το yahoo.gr και προς καποια αλλα .gr domains εκεινη την περιοδο.

Νομιζω παντως πως το topic φανηκε χρησιμο σε αρκετους που εχουν γενικοτερα το προβλημα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Μήπως όλοι όσοι έχουν πρόβλημα έχουν provider τον ΟΤΕ; (πρωην ΟΤΕΝΕΤ).

Αν ναι τότε ενδέχεται να είχε κάποιες IP blacklisted ο ΟΤΕ που τις έχω ελέγξει πριν μερικές εβδομάδες, ουσιαστικά έκανα έλεγχο για blacklisting του δικού μου smtp αλλά εμφανιζόταν οτι ο Provider είναι blacklisted σε κάποιες lists επειδή δεν ακολουθεί τακτικές για unsolicited mail (μεταξύ μας σ' αυτό το κομμάτι πάσχει πολύ η ΟΤΕΝΕΤ -πλέον ΟΤΕ-).

Για να δούμε, πάντως εγώ πλέον δεν έχω πρόβλημα, όλα πηγαίνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το PTR Record ειναι πολυ πιθανο να φταιει σε αρκετους αλλα με εμενα συγκεκριμενα δεν ειναι αυτο, γιατι την master ζωνη του DNS μου την εχω εγω και εχω βαλει το PTR και εχω τσεκαρει και το replication με τον provider (την ειχα πατησει ετσι το 2005 οταν εκανα αναβαθμιση τoν ISA 2000 σε ISA 2004 και ξεχασα να ξετικαρω το zone transfers και εληξαν οι εγγραφες στον provider και εγινα blacklist) παντως τωρα δεν ειναι αυτο, αλλωστε οπως σας ειχα γραψει το προβλημα εκεινη τη βδομαδα ηταν γενικοτερο προς το yahoo.gr δεν μπορουσα να στειλω ουτε απο gmail

(βαριεμαι να βαλω τονους και να τσεκαρω την ορθογραφια)

Επιτρέπεις zone transfers απο το DNS σου προς άλλους DNSs; Γιατί; το πρώτο πράγμα που κάνει ένας hacker είναι το DNS Zone transfer, μετά port scan και μετά πανηγύρια και βιολιά!, εκτός και αν έχεις τους λόγους σου (δηλαδή δεν έχεις δικό σου εξωτερικό DNS και κάνεις replicate στον ISP) αλλά και έτσι να είναι, ζήτα απο τον ISP απλά να απαντάει σε συγκεκριμένα ερωτήματα και να κόβει το zone transfer προς όλους τους DNS servers.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω! Κανω transfer στον DNS του Provider και το εχω κλειδωσει και μεσω του firewall και πανω στο DNS, δεν νομιζω πως υπαρχει κατι αλλο.

Για το φιλο που ρωτησε για Provider ο δικος μου ειναι Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αρκεί να μην κάνει zone transfer ο DNS του ISP σου.

Για τον provider εγώ είχα ρωτήσει [:D]

Σε εμένα πάντως έχει λυθεί το πρόβλημα, τα μονα NDRs που λαμβάνω είναι απο ανύπαρκτες διεύθυνσεις.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...