Jump to content

CyberCrime Security Forum - εντυπώσεις


Blackman
 Share

Recommended Posts

Τα πράγματα είναι απλά απερίγραπτα.

Μοναδική εμπειρία, καταπληκτικοί ομιλητές, τρομερές γνώσεις, απίστευτος παλμός, άψογο κλίμα, καταπληκτική οργάνωση, καλό φαί, ωραία παρέα!

Μετά από αυτό βλέπεις τον κόσμο με άλλο μάτι. Ανυπομονώ και για το επόμενο.

 

Κάνω την αρχή...συνεχίστε οι επόμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Οκ..

 

Ακούστε και την άποψη από μία Junior IT που η εμπειρία της σε τέτοια σεμινάρια είναι μικρή.

 

Αυτό που με ικανοποίησε στην ομιλία για αρχή ήταν οι παρουσιαστές αφού είχαν τον τρόπο τους να σε μαγνητίσουν σ'αυτά που λένε και να μην βαρεθείς.. οκ ξέρω τι θα μου πείτε.. ότι αποκλείεται να βαρεθείς σε τέτοιο Event, αλλά όπως και να έχει όταν οι ώρες κυλάνε παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο και ο παρουσιαστής και το πόσο καλά θα καταφέρει να σε κρατήσει σ'αυτά που λέει.

 

Επίσης προσωπικά μου άρεσε το γεγονός ότι δεν σταθήκανε μόνο σε τεχνικά θέματα και λύσεις αλλά λέγανε και το πώς έπρεπε να σκεφτούμε από την πλευρά του Hacker που αν και πάνω κάτω τα έχουμε ξανακούσει αλλά αυτό ήταν που έκανε την παρουσίαση ξεκούραστη.

 

Τέλος οι demo παρουσιάσεις στα διάφορα εργαλεία (Micorsoft και μη) που αν και δεν θυμάμαι όλα όσα είδα, μας έδειξαν το δρόμο που προσωπικά θα έλεγα σε όλους να ακολουθήσουν και να αφιερώσουν λίγο χρόνο έστω να το ψάξουν γιατί σου δίνει μια εικόνα για το τι γίνεται στο δίκτυο σου και πώς να εντοπίζεις τυχόν Intrusions ώστε να μην ξυπνήσουμε μια μέρα από τα τηλεφωνήματα που να μας λένε ότι το σύστημα συμπεριφέρεται "περίεργα".

 

Οι γνώσεις που πήρα από το συγκεκριμένο event σίγουρα δεν θα πάνε χαμένες και γενικά τίποτα δεν πάει χαμένο στο κόσμο της Πληροφορικής αν το κυνηγάς γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι και που μπορεί να σου χρειαστεί.

 

Περιμένουμε το επομένο και με μεγαλύτερη συμμετοχή ώστε να μεγαλώνει και αυτή η κοινότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήταν ένα 1ο, δύσκολο βήμα με πολύ καλή ανταπόκριση (δεδομένης της απειρίας και κακής οικονομικής συγκυρίας) για την πραγματοποίηση και άλλων εξειδικευμένων events. Πήγαν όλα καλά, με ελάχιστα προβλήματα. Γίναμε όλοι πιο έμπειροι, μαζέψαμε γνώσεις και προχωράμε...

Επιφυλασσόμαστε για ακόμα καλύτερα και μεγαλύτερα events!

Link to comment
Share on other sites

Το DVD! Μην χάσετε το DVD - έχει καταπληκτικά πράγματα μέσα που δεν τα έδειξαν γιατί ποτέ δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος. Θα ανοίξουν κι άλλο τα μάτια σας...

Link to comment
Share on other sites

Το DVD! Μην χάσετε το DVD - έχει καταπληκτικά πράγματα μέσα που δεν τα έδειξαν γιατί ποτέ δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος. Θα ανοίξουν κι άλλο τα μάτια σας...

Έχουμε όλα τα εργαλεία στημένα και έτοιμα για penetration test.. το ξεκοκκαλίσαμε το DVD από την δευτέρα το βράδυ..χεχε έτσι blackman..

V

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα τελευταία 10 χρόνια, έχω παρακολουθήσει πολλά events που σχετίζονται με την ασφάλεια και την επιχειρισιακή συνέχεια, παρ' όλα αυτά το συγκεκριμένο event με βρίσκει απόλυτα ικανοποιημένο για την ποιότητα των θεμάτων καθώς και για την ποιοτική παρουσίαση τους απο τους ομιλητές.

Παλιότερα είχα παρακολουθήσει μια ημερίδα της Microsoft η οποία δεν ξαναδιοργανώθηκε, η οποία είχε παρόμοια θεματολογία, μαζί με hacking demos σε MS μηχανές, o παρουσιαστής δε ήταν στέλεχος της Microsoft αλλά έλεγε τα πράγματα με το όνομα τους.

Αυτό που θα ήθελα εγώ να δω είναι και ένα ή και παραπάνω session/s στα οποία να γίνονται Live δοκιμές, Hacking και Penetration tests με Virtual Machines (από και προς), θεωρώ ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και εκπαιδευτικός θησαύρος.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...