Jump to content

eeePC Is Back


phoebe
 Share

Recommended Posts

20:00 και επιτέλους τελείωσα τη δουλειά! (Να'ναι καλά τα 8ώρα [:D] ).

Φτάνοντας σπίτι αντί να κάτσω να διαβάσω για ένα training, μου καρφώνεται η ιδέα να εγκαταστήσω Ubuntu στον μικρό (eeePC, το οποίο κέρδισα μέσα από αυτό το Forum-σας ευχαριστώ και πάλι-). ΗΥς στη δουλειά.. ΗΥς στο σπίτι.. το κολλάς το μικρόβιο τελικά, δεν την γλυτώνεις (πάλι καλά). Άρα.. για να διαβάζετε αυτή τη στιγμή το post σημαίνει ότι η εγκατάσταση πραγματοποιήθηκε επιτυχώς..

Και δεν χρειάζεται να με ελέγχετε κάθε βδομάδα για το αν τα Windows είναι ακόμα μέσα [:D]. Είναι εκεί και συνυπάρχει μαζί με το Ubuntu 8.04. [;)]

Καταρχάς να δώσω ένα summary από τις μέχρι τώρα γενικές εντυπώσεις μου, καθώς το δούλευα σε Windows. Δεν περίμενα τετοια ταχύτητα.. η αλήθεια είναι ότι με 1 GB μνήμη μονοπύρηνο μΕ (Atom στα 1.6) και προεγκατεστημένο το Office 2007 έλεγα οτι αν παρατηρούσαμε μια μικρή καθυστέρηση δεν θα μου φαινόταν περίεργο. Όμως με εξέπληξε σ'αυτό το σημείο και πιστεύω όταν θα του βάλω άλλο 1 GB θα πετάει. Eίχαμε κάποια μικροκολλήματα αλλά τα ξεπεράσαμε. Κάτι άλλο επίσης.. η ανάλυση και ο χρωματισμός της οθόνης του σε κάνει να θες να καταργήσεις την 19' του desktop (όχι πλάκα κάνω [:D]). Στο πληκτρολόγιο δυσκολεύομαι ακόμα λίγο.. φεύγουν άλλα ντι άλλον γράμματα..

Η διαδικασία εγκατάστασης του Ubuntu είναι απλή αφού με μια αναζήτηση στο google θα βρειτε πολλά posts τα οποία θα αναφέρουν το πώς να πραγματοποιηθεί μια σωστή εγκατάσταση. Η αρχική μου ιδέα ήταν να εγκαταστήσω το Ubuntu σε μια μνήμη SD (ναι!!έχει και τέτοιο.. Blackman ζηλεύουμε ή ακόμα?[;)] ), αλλά κάποιος μου είπε αν δοκιμασω να τρεχω το ΛΣ μεσα από κει, θα την εχω "λιώσει" την μνήμη σε ένα μήνα.

Άρα partition.. partition.. partition..

1. Κατεβάζοντας το ubuntu-eee-804.iso και την εφαρμογή για να κάνω τo USB Pen μου Bootable από δω:

http://www.ubuntu-eee.com/

2. Άνοιξα το eeePC και πατώντας Esc επέλεξα να κάνει Boot από το USB Pen

Και αυτό ήταν.. Η εγκατάσταση ξεκίνησε-τελείωσε κανονικά και τώρα έχω ένα διπλό συστηματάκι.

Άντε τώρα να κάτσεις να διαβάσεις μετά από αυτό.. [:D]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες πολύ απλά να εγκαταστήσεις π την εφαρμογή με το όνομά Wubi (απ' ευθείας στα XP), η οποία εγκαθιστά την τελευταία έκδοσή των ubuntu με ένα κλικ και μετά αν θελήσεις να απαλλαγείς από αυτά απλά πηγαίνεις στον πίνακά ελέγχου και κάνεις κατάργησή της εγκατάστασης! :-)

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σου, εάν αξίζει να αγοράσει κανείς το eee PC ειδικά τώρα που έρχονται Χριστούγεννα, η ποιότητά κατασκευής είναι ικανοπ ικανοποιητική ? (καθώς για την ταχύτητα του είμαι πεπεισμένος από αυτά που έχω δει στο δίκτυο και από αυτά που μας είπες προηγουμένως!)

ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες φίλε μου, τι φίδια τρέφεις στον κόρφο σου? Της δίνεις eeepc με xp, office pro 2007 και η ....junior admin το ρίχνει στην έρευνα για ubundu !!!

Και παραμελεί και το training !!!

Δεν υπάρχει κράτος, θα τα κάψω όλα !

Link to comment
Share on other sites

Γυναίκες.. όλο ανάποδα πάμε[:D].. εεεε... να μην πειραματιστώ και εγώ, σαν αθώο junior κοριτσάκι???

Θα μπορούσα όντως να βάλω wubi ή ακόμα VM αλλά η αλήθεια είναι ότι ήθελα καθαρή εγκατάσταση στο eeePC. Δεν το έχω δοκιμάσει το Wubi και αν το κάνω, ίσως θα γίνει σε πιο προχωρημένο στάδιο όταν έχω εξοικιωθεί με το ΛΣ και θέλω και κάποιες εφαρμογές των Windows. Προς το παρόν όμως σ'αυτό το μεταβατικό στάδιο χρειάζομαι και τα δύο ΛΣ.

Η άποψη μου για τον μικρό (όσο ενθουσιασμένη και αν ειμαι) θα σου πω τα εξής. Εξαρτάται για τι τον χρειάζεσαι. ΔΕΝ μπορεί (και εννοείται) να αντικαταστήσει ένα κανονικό laptop. Και για λόγους λειτουργικότητας και για τις δυνατότητες που υποστηρίζει. Αν προσανατολίζεσαι προς τα εκεί (να υποθέσω) και αν το κάνεις φρόντισε να πάρεις τουλάχιστον ένα εξωτερικό keyboard γιατί αν δουλευεις 10ωρες με αυτό οι καρποί σου θα χρειαστούν δέσιμο και οπωσδήποτε οθόνη. Παρόλ'αυτά δεν ξέρω τη διάρκεια ζωής του αν τον χρησιμοποιήσεις έτσι.

Αν αποφασίσεις να τον χρησιμοποιήσεις για portable laptop για μένα συμφέρει τα χρήματα του.. και γιατί όχι. Εδώ κινητά αγοράζεις με 300-400 € με δυνατότητες λιγότερες από ένα eeePC. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι η οθόνη του είναι ξεκούραστη για διάβασμα (αν και δεν το περίμενα) χωρίς να σου δημιουργεί πρόβλημα. Τώρα δεν έχω κάτσει να διαβάσω και ebooks μέσα από κει ώστε να πω ότι ζαλίστηκα ή όχι.

Το καλοκαίρι μάλιστα επειδή σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω ένα από αυτά το είχα ψάξει και συγκρίνοντας τα λεφτά και το τι μπορεί να σου προσφέρει είδα ότι συμφέρει (δεν θα τον χρησιμοποιούσα ομως ως basic PC). Τώρα εξαρτάται και την οικονομική κατάσταση του καθενός. 

Θα σε συμβούλευα να κάνεις μια έρευνα αγοράς γιατί ειδικά τώρα τα Χριστούγεννα κάνουν καλύτερες προσφορές στα προιόντα καθώς και να σου πω ότι και το MSI (σ'αυτή τη κατηγορία) είναι επίσης αρκετά καλό (μαλιστα το πρότεινα σε έναν φίλο μου) και δεν εχει μεινει δυσαρεστημένος από την χρήση του (ΚΑΙ είχε και Windows.. και δεν θα τα πειράξει [:D]). Επιπλέον είδα και πριν μερικες βδομάδες Dell (10'') τα οποία τα κάνεις customize οπως θες εσυ. Το μόνο θέμα ήταν ότι δεν είχαν έρθει ακόμα Ελλάδα τότε που το είδα εγώ.

Θανάση σου υπόσχομαι ότι το επόμενο κινητό που θα πάρω, θα έχει Windows Mobile ώστε να φέρω τις ισορροπίες [:D]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, για την πλήρης και εμπεριστατωμένη απάντηση σου. Σίγουρα ένα netbook δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα laptop πόσο μάλλον το desktop. Απλά με συναρπάζει η ιδέα τής φορητότητας και τής ελευθερίας κίνησης που σου δίνει ένα τέτοιο μηχάνημα γι'αυτό και μάλλον εκεί θα καταναλωθεί το χριστουγεννιάτικο δώρο!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα.. Εξάλλου γι'αυτό είμαστε όλοι εδώ, για να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.. [:)]

 

Παντως και το δικό μου Χριστουγεννιάτικο δώρο εκεί θα πήγαινε.. Και αν αποφασίσεις να πάρεις διαφορετικό ή το ίδιο μοντέλο γράψε να μας πεις τις εντυπώσεις σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Θανάση σου υπόσχομαι ότι το επόμενο κινητό που θα πάρω, θα έχει Windows Mobile ώστε να φέρω τις ισορροπίες [:D]



Έτσι μπράβο - και πριν αγοράσεις, κάνε μια ερώτηση εδώ να σου πούμε συμβουλές (όχι πως να σηκώσεις Ubuntu σε αυτό) και επιλογές...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξέρω πάρα πολλά από τα mainstream κινητά! Απλά ως κάτοχος μόνο κινητών Windows Mobile τα τελευταία 5 χρόνια, με αυτό το λειτουργικό και την αγορά του έχω μια άνεση (και ακόμα μεγαλύτερη ο atsouch).

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...