Jump to content

You do not have permission to send to this recipient...


Stratos Develekos
 Share

Recommended Posts

Έχω περιορίσει ενα group χρηστών να στέλνουν μόνο ενδοεταιρικά μεσω του smtp connector - reject messages from...

Επίσης έχω ρυθμίσει όλα τα mail που πάνε σε ένα χρήστη να προωθούνται σε ένα εξωτερικό λογαριασμό...

Όταν κάποιος τώρα στέλνει σε αυτο τον χρήστη λαμβάνει το μήνυμα: you do not have permissions to send to this recipient <x.gr #5.7.1>

 

Υπάρχει τρόπος να δώσω την δυνατότητα στους χρήστες να στέλνουν σε αυτο τον χρήστη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα , χρονια πολλα.

 

Μηπως λες το "recipient configuration - Mailbox - %username - delivery options - forwarding address"

Αν ναι , τοτε θα πρεπει να ξετσεκαρεις το deliver  to both  forwarding address and mailbox για να μην πηγαινει σε mailbox με deny restrictions.

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια

Θέλω να μπορούν οι χρήστες που δεν έχουν δικαίωμα να στέλνουν σε εξωτερικό παραλήπτη να μου στέλνουν mail για τεχνικά προβλήματα. Τους είπα λοιπόν να στέλνουν τα mail σε ένα εσωτερικό εικονικό χρήστη που έχει ενεργοποιημένο το forward to χωρίς να είναι επιλεγμένο το deliver messages to both... Αλλά και πάλι τα mai τους γυρνουν πίσω. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να δουλέψει αυτό....;

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να φτιάξεις έναν δεύτερο SMTP Connector και να επιτρέψεις στο forwarding mailbox μόνο να περνά από αυτόν και να κάνει deliver στο mail address που θες μόνο.

 

Μια άλλη λύση ίσως είναι στον SMTP connector που πιθανόν έχεις ρυθμίσει να κάνει reject μηνύματα από όλους τους users και στο SMTP address space εχεις βάλει *, να κάνεις add στο accept messages from το forwarding mailbox έτσι ώστε να μπορεί να κάνει deliver emails στο εξωτερικό mail address.

 

Πιστεύω να σε καλύπτουν τα παραπάνω. Αν όχι, μήπως μπορείς να δώσεις screenshots από τις ρυθμίσεις του SMTP connector σου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...