Jump to content

Exchange 2007 & Updates Problem


klag
 Share

Recommended Posts

Εχω παρατηρήσει σε διάφορους Exchange 2007 ακόμη και τον δικό μου (σε αντίθεση με τον 2003),

ότι όταν γίνονται κάποια Updates μετά την επανεκίνηση κάποια Services (Αρκετά) γίνονται Disable με αποτέλεσμα ο Exchange να μην παίζει.

Εχτές λοιπόν σε έναν πελάτη μου έκανε κάποια Updates.

Τα Services ήταν Disabled μετά το Restart. Πήγα με το χέρι και τα έκανα Automatic και τα ξεκίνησα.

Ο Exchange ξεκίνησε μία χαρά.

Σήμερα πήγαν και έκαναν και άλλα Updates (πλέον δεν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο Update για Exchange σε αυτόν το Server).

Πάλι τα services έγιναν Disabled πάλι τα σηκώσαμε αλλά έχει ένα προβληματάκι.

Ενώ Outlook, RPC over http και Activesync παίζουν μία χαρά , δεν παίζει σωστά το OWA.

Μπαίνει στη σελίδα του OWA αλλά όπως όταν δεν έχουμε καλή σύνδεση στο Internet μας φαίρνει κάποιες εικόνες με x έτσι και η εικόνα του OWA είναι.

Βλέπεις όλα τα αντικείμενα αλλά πάρα πολλά έχουν χ λεσ και δεν τα φόρτωσε.

Αυτό ισχύει και από Localhost και Internet και Lan.

Στα Event δεν βλέπω κάποιο σοβαρό Error.

Κανείς που να έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ή να έχει καμία ιδέα? HELP!!!

Το OWA γίνεται Publish από ISA αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση μιας και το ίδιο έχω και από LocalHost.

Δεν μπορούσα ούτε Remote Desktop να μπω στο Server αλλά μετά από start διάφορα ακόμη Services και Restart Κατάφερα και μπήκα.

Το λειτουργικό είναι Server 2003 64Bit και Exchange 2007 SP1. 

A και δεν είναι Virtual ο Server (για κάποιους που μπορεί να πουν διάφορα) Είναι σε διαφορετικό πελάτη από αυτόν που περιέγραψα εχτές.

 Μακάρι να ήταν Virtual και να είχα το vhd backup!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το έκανε σε SBS 2003 Premium. Μόλις έκανες updates και restart, στον IIS το site του OWA ήταν stopped. Το έκανες start και έπαιζε κανονικά.

Ο συγκεκριμένος SBS ήταν στημένος με real name (company.gr).

Link to comment
Share on other sites

Klag καλησπέρα, έχω το ίδιο πρόβλημα σε exchange 2003 αυτο που θέλω να κοιτάξω (αύριο τώρα γιατί είμαι Κέρκυρα) είναι μήπως εχουν προβλημα τα permission στα Files. Αυριο κατα τις 12:00 θα έχεις απάντηση. (Και να φανταστητε οτι κάθομαι σε μια καφετέρια γεμάτο μ....νια και έγω παίζω με το ...... Laptop μου......!!!!)

Link to comment
Share on other sites

 Ο συγκεκριμένος Exchange έχει 4GB Ram.

Δεν είναι όμως ο μόνος που το κάνει αυτό.

Ολοι οι Exchange 2007 κάνουν το ίδιο πράγμα. (ΟΛΟΙ ΠΟΙΟΙ ΟΛΟΙ??? Όλοι που έχω στήσει εγώ)

Τέλος πάντων το πρόβλημα δεν είναι τα services (αν και καλό θα ήταν να μην γίνεται) (ΓΙΝΟΝΤΑΙ DISABLE όχι απλά δεν ξεκινούν, μετά από updates και rollups και Restart τον Server,(όχι στα καλά καθούμενα))

αλλά γιατί το OWA έχει αυτή την άχαρη εικόνα

Τα mail έρχονται κανονικότατα μέσα στο OWA. Απλά δεν μπορώ να πατήσω New δεν ανοίγει το Popup window για να γράψω το νέο mail μου.

Ούτε μπορώ να επιλέξω άλλο φάκλεο εκτός από τα εισερχόμενα παρόλο που το ποντίκι γίνεται χεράκι όταν πας επάνω στα απεσταλμενα για παράδειγμα ας πούμε

Δείτε και μόνοι σας την εικόνα που έχει το OWA. Παντού κόκκινα Χ.

Το μόνο που μου πηγε στο μυαλό είναι μήπως κανένα αντιβιοτικό έκανε κανένα Scan και πήγε και έσβησε τίποτα αλλά το έψαξα και τζίφος!!

 

Link to comment
Share on other sites

Χμ!!! Βρήκα έναν τύπο με παρόμοιο ίσωςε πρόβλημα και λέει ότι έσβησε τον IUSR έκανε επανεκίνηση και όλα έπαιξαν.
Εγώ φοβάμαι να σβήσω τον  IUSR. Αυτός λέει ότι όταν επανεκινείς δημιουργέι νέο IUSR.
http://forums.msexchange.org/Broken_OWA_2007/m_1800455163/tm.htm
Καθώς και http://www.experts-exchange.com/Software/Server_Software/Email_Servers/Exchange/Q_23018722.html
Χμ τι να κάνω???
Τελικά μετονόμασα τον IUSR σε IUSROld και όντος δημιουργήθηκε νέος IUSR αλλά πάλι τα ίδια.

Ένας άλλος πάλι λέει άλλα. http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvrclients/thread/c36faa59-863d-4b06-88f8-8d8773760d5d/
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest zlpiccard

Καλησπέρα σε όλους.

Λέγομαι Μπάμπης, και είμαι ο Administrator του εν λόγω "άρρωστου" Exchange!

 

Aφού έψαξε ο klag και αποκλείσαμε κάποια πράγματα σκέφτηκα ότι ένας πιθανός λόγος που εμφανίζονται τα Χ σε μια Ιστοσελίδα (όχι μόνο OWA) είναι διότι τα resources της σελίδας (.js, .gif, κλπ) δεν είναι διαθέσιμα για διαφόρους λόγους (πχ δεν υπάρχουν, αλλαγή permissio σε φάκελο, κλπ).

 

Ψάχνοντας στη φυσική διεύθυνση του OWA στον δίσκο και αφού έκανα sort by "date modified" παρατήρησα ότι ο μόνος φακελος που έιχε γίνει "modified" στις 19/1 ημέρα των update, ήταν ο 8.1.336.0

 

Στην συνέχεια ανοίγοντας 2 παράθυρα Windows Explorer έκανα ένα side-by-side comparison των περιεχομένων των 3φακέλών που δεν είχαν γίνει modified δλδ των

8.1.240.5

8.1.263.0

8.1.291.1

 

για να διαπιστώσω ότι είχαν ακριβώς τα ίδια αρχεία! , το ίδιο μέγεθος (1,73ΜΒ), ίδιο αριθμό φακέλων (9) και αρχείων (991).

 

Αντίθετα ο "modified" φάκελος 8.1.336.0  είχε 14 αρχεία, 9 φακέλους και 724ΚΒ!

 

Έτσι έκανα τα παρακάτω:

  • Έκλεισα το service του IIS,

  • έκανα rename to 8.1.336.0  σε 8.1.336.0_old ,

  • έκανα copy το αμέσως προηγούμενο (8.1.291.1) και rename σε 8.1.336.0
  • restart το service του IIS
και μόλις άνοιξα τον explorer και μπήκα στο OWA όλα καλά!

 

Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας!

 

PS.

klag μας έκλεψες 4GB, 8GB έχει ο exchange.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest zlpiccard

Όλα ξεκίνησαν χθες μετά από 2 updates που βάλαμε το απόγευμα.

Πιστεύω πως φταίνε τα 2 updates που έβαλα χθες (θα σας τα γράψω αύριο όταν πάω γραφείο), αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρε Μπάμπη με τις τρελλές ιδέες σου.

Ευτυχως που το βρήκες εχθές το βράδυ και έτσι δεν θα ψάχνω σήμερα σαν τρελός.

Μην ξεχνάς όμως ότι αν δεν το έχβρισκες τα πράγματα θα ήταν δύσκολα.

ΟΠΟΤΕ προτείνω να κάνουμε τους δύο Blade που σου περισεύουν 2008 HyperV FailOverCluster.

Μην ξεχάσεις να αγοράσεις ΧΤΡΑ ράφι για το EVA με δίσκους.

Σου υπενθημίζω τη λύση του Altiris.

Και τέλος προτείνω και την λύση του DPM Microsoft σε αντικατάσταση ή παράλληλη λειτουργία με το DPM της HP

Link to comment
Share on other sites

@zipiccard:

 

Λογικα εχεις εγκατεστημενο το rollup 5 του exc 2007 , το rollup 5 αναβαθμιζει και το owa σε 8.1.336.0

 

Σου δουλευει σωστα to owa; Γιατι εχεις αναβαθμισει core κομματια του exchange και το owa το εχεις παει μια εκδοση πισω...

 

Δεν το παιζω εξυπνος σε καμια περιπτωση, απλα ψαχνομαι τελευταια με τον exchange 2007 και μαζευω απο παντου πληροφοριες και προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά Services.
Σχεδόν όλα τα Services του Exchange αλλά και πολλά ακόμη που δεν έχουν να κάνουν με τον Exchange.
Πάνω από 15 services. το κακό είναι ότι δεν τα θυμάμαι. αν ξαναεμφανιστεί θα τα αναφέρω. Αν τα θυμάτε ο μπάμπης ας τα αναφέρει.
Ένα που θυμάμαι τώρα άσχετο είναι Remote Registry. Έίχε γίνει Disabled οπότε τρέχοντας το best practices σου έλεγε ότι δεν βρίσκω Exchange.

Όσο για το Rollup ναι έχουν Rollup5.

Κατά τα άλλα δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα ο Exhcange. Δουλεύει πάρα πολύ καλά και το OWA του σε σχέση με το 2003 είναι η μέρα με τη νύχτα.
Πάρα πολλές δυνατότητες και λειτουργίες μέσα από το OWA του 2007. 

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα με τα services μου παρουσιασε και ο δικος μου exchange με rollup5 μετα το restart το Information store και το system attendant δεν ειχαν γινει started.

Στη microsoft βρηκα αυτο: http://support.microsoft.com/kb/940845 , ενω εχω βρει και διαφορες αλλες λυσεις σε φορουμ. Θα φτιαξω δυο virtual server και θα το δοκιμασω. Θα συμφωνησω 100% στο οτι το OWA (ακομη και η Light εκδοση του) ειναι πολυ μπροστα απο το owa του 2003.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest zlpiccard

Όλα τα Service του Exchange είναι Disable, όπως επίσης και το "δέντρο dependencies" του IIS, + το Remote Registry.

 

Τα updates που μπήκαν είναι τα ΚΒ958687,  ΚΒ956391. Δεν ξέρω πιο από τα δύο έκανε της ζημιά.

Στην διάρκεια του troubleshooting ξήλωσα το ΚΒ958687, αλλά το ΚΒ956391 ΄δεν μπορούσε να βγει καθώς δεν θα λειτουργούσε το Roll up 5.

 

Στις 20 του μήνα ξαναμπήκε το ΚΒ958687 χωρίς κάποιο πρόβλημα και χωρίς να κάνει disable τα services.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ και γώ την εμπειρία μου,

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το OWA αλλά και με τα services του exchange. Και ήταν και σε VM. Σε HyperV  με 2008 server, και με 2007 exhange.

Το πρόβλημα με τον OWA ήταν από το Roll up update 4. Κάποιο πρόβλημα δημιούργησε η εγκαταστασή του στον OWA. Με το που το έκανα uninstall, o ΟWA super.

Τώρα είμαι σε μια φάση να του ρίξω και το 4 και το 5 αλλά το σκέφτομαι ακόμη....

Τώρα αυτό με τα services όντως πολύ κουλο. Έχω δώσει στον Exchange μου 3GB Ram. Έχω και το forefront επάνω του, αλλά όντως μετά το restart κάτω το information store και το trasport. Τι να πώ.... λέω μάλλον κάτι δεν του αρέσει, αλλάζω κάποια services και τα κάνω dely Startup, όχι του exchange τα services. Τζίφος πάλι. Με το που του έδωσα άλλα 512ΜΒ, έστρωσαν όλα! Τι να πώ. Φαίνετε πως ο 2007 Exchange είναι πολύ απαιτιτικός σε RAM για αυτό και 64bit. Τώρα όλα φαίνονται να δουλεύουν μια χαρά ουτε τα service κάτω ούτε τπτ.

Το μόνο τιπ που έχω να σας πώ για τον exchnage σε hyper v είναι ότι το DB του exchnage καλό είναι να το κάνετε σε ένα fixed size VHD.

V

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...