Jump to content

Εξαφανισμένα emails;


Blackman
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, τα φώτα σας γιατί τα δικά μου έχουν σβήσει.

 

Ένα χρήστης που λαμβάνει 4 διαφορετικούς λογαριασμούς στο outlook του και με τους κατάλληλους κανόνες γίνεται η κατάλληλη διανομή στους αντίστοιχους φακέλους.

Από το διάστημα όμως Παρασκευή γύρω στις 3 το απόγευμα μέχρι και Τρίτη πρωί στις 9 δεν έβλεπε κανένα εισερχόμενο στα email του. Μετά από έλεγχο παρατήρησα τα εξής:

1) Εκείνο το διάστημα οι υπόλοιποι λογαριασμοί έλαβαν κανονικά emails και ΜΟΝΟ ο προσωπικός λογαρισμός του χρήστη δεν έλαβε ή μάλλον δεν φαινόταν να έχει λάβει emails

2) Ο χρήστης μου έδειξε email που του προώθησαν σταλμένο Παρασκευή στις 5 και το έλαβε το άλλο άτομο που συμπεριελαμβανόνταν στο email, αλλά όχι ο συγκεκριμένος χρήστης.

3) Στο event log φαίνεται ότι ο υπολογιστής της έκλεισε την Παρασκευή κατά τις 5 παρά και άνοιξε την Τρίτη το πρωί

 

το γεγονός ότι της έστειλαν και άλλοι emails (ειδικά κάποιοι από εξωτερικό) επιβεβαιώθηκε και τηλεφωνικά, εφόσον δεν έπερναν απάντηση.

Σκέψεις που περνάνε από το μυαλό μου:

1) Κάμια βλακεία έκανε εκείνη και μας έχωσε γιατί περιμένει ότι δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν είναι ελέφαντας

2) Κάποιος τρίτος πήγε στον υπολογιστή της σε ώρα που εκείνη έλειπε από το γραφείο και έσβησε τα εισερχόμενα στο φάκελο inbox

3) Ο άνθρωπος που της προώθησε το πρώτο email είναι ο Διευθυντής του οποίου λαμβάνει τα email, οπότε αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον στον δικό του φάκελο που βλέπει όλα τα εισερχόμενα θα πρέπει να υπάρχει. Αν δεν υπάρχει έχει σβηστεί δύο φορές, οπότε μιλάμε ότι κάποιος το έσβησε In purpose.

4) Δεν έχω σκεφτεί κάτι άλλο... :-P

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω έλεγχο της κίνησης; Καμία ιδέα κανείς;

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα θαυμαστά σε exchange accounts?

Μήπως αυτή έχει κάποιο αντιβιοτικό το οποίο θεώρησε τα mail αυτά με κάποιο ιο?

Μήπως με OWA βλέπεις τα mail και απλά δεν τα βλέπεις στο Outlook?

Μήπως έχουν πάει για κάποιο λόγο στην ανεπιθύμητη αλληλογραφία?

αυτά είνα ιτα πρώτα που μπορώ να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

σε ένα exchange account, το οποίο κατεβάζει τα emails σε pst.

το email που μου έδειξε ήταν ένα απλό κείμενο...οπότε όχι ιός...

από OWA δεν εμφανίζει τίποτα καθότι κατεβαίνουν σε pst

στην ανεπιθύμιτη αλληλογραφία υπήρχαν 2 emails, αλλά όχι δεν ήταν προς τον χρήστη.

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο OWA στην ανεπιθύμητη?

όταν κατεβάζουμε με POP3 account τα mail από τον exchange τότε κατεβαίνουν ΜΟΝΟ αυτά που βρίσκοντε στο φάκελο inbox.

Αν λοιπόν υπάρχουν κάποιοι φάκελοι μέσα στο inbox ή σε ξεχωριστούς φακέλους όπως η ανεπιθύμητη τότε δε νκατεβαίνουν με τον Pop3.

τέλος αν για κάποιο λόγο (που αποκλείεται βέβαια) ρώτησε σε κάποια φάση το Outlook αν θέλει οι κανόνες αλληλογραφίας να εφαρμόζονται στο Server τότε πηγαίνουν στους φακέλους κανονικότατα του OWA αλλά επιεδή όπως είπαμε το POP3 κατεβάζει μόνο το inbox δεν θα πάνε ποτέ στο outlook.

Δες λίγο το OWA της μήπως και υπάρχουν κατά λάθος εκεί.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε παιδευόμουν με ένα τέτοιο περιστατικό και αυτό που είδα στο τέλος ήταν @@@@ του χρήστη,

Είχε κάνει έναν κανόνα, στο outlook και έλεγε όλα τα εισερχόμενα mail να πηγαίνουνε στα deleted items..κουλό αλλά συμβάινει...

Just Check.

V

 

Link to comment
Share on other sites

Milas gia 4 account tou user, milame gia 4 diaforetiika account ta opoia anoikoun kai ta 4 ston Exchange?

Episis anafereis oti to ena apo ta 4 account parousiase to provlima, sosta?

Arxika tha prepei na elenxeis ta rule tou user mipos kai exi piraxei kati...

kai deuteron ean den ftaine ta rules prospathise na kaneis backup to Outlook tou user kai recreate to profile.

Link to comment
Share on other sites

Τα accounts που έχει είναι ως εξής:

1) το προσωπικό που είναι ρυθμίσμένο ως Exchange account

2) της προέδρου της εταιρείας που είναι στον exchange, αλλά στο outlook έχει ρυθμιστεί ως pop3 (λογικό αφού δεν επιτρέπεται από το σύστημα πέραν του ενός exchange account)

3) του info@ της εταιρείας που και αυτό είναι λογαριασμός του exchange (pop3)

4) pop3 λογαριασμό προσωπικό από άλλη εταιρεία του ομίλου (λογαριασμός εκτός του δικού μας exchange)

 

το νούμερο 1 είναι αυτό που παρουσίασε το πρόβλημα.

τα rule τα έχω ελέγξει και δεν έχουν πρόβλημα, επίσης έχω κάνει αναζήτηση για ότι emails έχουν έρθει εκείνη την περίοδο σε ΟΛΟ το pst και βρήκα μόνο emails που είχαν σχέση με τους άλλους λογαριασμούς εκτός αυτού που θέλω.

το τελευταίο που λες δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει σε κάτι.

να πω ότι ο λογαριασμός από την Τρίτη το πρωί παίρνει ΟΛΑ τα emails που του έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

1. Εφτιαξε αλλο email account σε αλλο ΗΥ στην αργια, κατεβασε τα emails εκει και μονο (αφου του λες του εξτσειντζ να τα στελνει pst) και τωρα δεν ξερει τι της φταιει.

2. Εχει κανει  delegation του inbox &  καποιος (ο delegate) τα ειδε, θεωρησε πως θα τα επαιρνε κι εκεινη "τα εσβυσε απο το δικο του inbox"  και δεν βγαζει αχνα , η δεν το γνωριζει ακομη.

3. Εκανε κανα κουφο out of office ?(μα θα επρεπε να  τα "κρατουσε καποιος"???)

4. conspiracy theory #2 Καπποιος που γνωριζε πως, εκανε νεο email account as the user , κατεβασε τα μυνηματακια, επιβεβαιωσε τη δεινοτητα του ως χακερ, κατάλαβε τη μπουρδα του και  ποιει την Νίσαν (την παπια οχι τ αμαξι).

Κοιτα κανα Logfile? Security logon/logoff στο  pc της/domain εκεινη την ωρα? To username της απο αλλο ΗΥ?

αυτα. Στερεψα κι εγω απο ιδεες τωρα.

Edit

Τελευταιο και ζεστο - ζεστο.

Μηπως εχει κανει με τον χρονο που ενα μυνημα δεν  παραδινεται  στο παραληπτη του απο τον σερβερ σας και  γινεται bounce/delete / whatever μετα απο 3 μερες? Ηταν και  τα "κουλουμα" στη μεση....?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Arxika rixe mia matia sta Event Logs to user (Topika sto pc tou) epeita elenxe ta Event tou server mipos kati den litourgise sosta sto diastima tou triimerou. Episis ena allo erotima pou geniete einai to exis: "Afou o sigkekrimenos user exei kai OWA ta mail pou tou apostalikan opos leei, meso tou idiou account tou sto OWA pos kai den parelave apo ekei???" Oi upolipoi users pou exoun account ston Exchange mporousan na paralavoun mail afto to xroniko diastima?<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Elenxes to Queque ston Exchange?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...