Jump to content

Περιεργες αποστολες email σε διαφορα domain...


skywalkgr
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους παιδια,

 

Απο την προηγουμενη πεμπτη παρατηρω διαφορα περιεργα να συμβαινουν στον exchange 2007 στη δουλεια. Συγκεκριμενα στον Queue viewer στην καρτελα Queues μου εμφανιζει κατω απο το Next Hop Domain αρκετα domain σε (ru) στα οποια εχει γινει προσπαθεια αποστολης email (;). Προσπαθησα με την χρηση του Message tracking να βρω απο που ξεκιναει ολη αυτη η ιστορια αλλα ματαια. Λεω θα βρω τον κατι , sender , message id κλπ κλπ αλλα τζιφος.

Για παραδειγμα μεσα στο Queues αυτη τι στιγμη υπαρχει ενα domain tbm.ru (δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου οντως υπαρχει) στο οποιο ο exchange να εχει να στειλει ενα μυνημα. Κανωντας ενα διπλο κλικ στο domain και μετα διπλο κλικ στο μυνημα μου εμφανιζει τα παρακατω:

Identity: ServerHostName\31618\9
Subject: Δεν παραδόθηκε: Равновесие
Internet Message ID: <4ec1106a-84a1-48be-86ec-f965ff4a4179>
From Address: <>
Status: Retry
Size (KB): 10
Message Source Name: DSN
Source IP: 255.255.255.255
SCL: -1
Date Received: 27/4/2009 11:10:20 μμ
Expiration Time: 29/4/2009 11:10:20 μμ
Last Error: 450 4.5.0 No recipient succeeded
Queue ID: ServerHostName\31618
Recipients:  [email protected]

Μπορει καποιος να με βοηθησει; Τι πρεπει να κοιταξω; Eιναι καποιο ειδος r-NDR attack;

Αν χρειαζεστε οποιαδηποτε αλλη πληροφορια για να βγαλετε καποιο συμπερασμα πολυ ευχαριστως να σας την δωσω.

Ευχαριστω πολυ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αρχικά να σου πω ότι το tracking δεν δουλεύει έτσι όπως τον φαντάζεσαι (αν δεν το έχεις δουλέψει ποτέ)...στον 2003 ισχύει το παρακάτω (φαντάζομαι και κάτι αντίστοιχο είναι και στον 2007)...

http://www.msexchange.org/tutorials/Exchange-2003-Message-Tracking-Logging.html που περιγράφεται πολύ όμορφα

 

τώρα για το θέμα σου...

ένα σημαντικό πράγμα...μήπως έχεις τον server σου ενεργοποιημένο ως open relay;

αρχικά να δούμε με τι επικοινωνεί...

tbm.ru -> 213.247.251.93

Searching for tbm.ru. A record at F.ROOT-SERVERS.NET. [192.5.5.241] ...took 19 ms
Searching for tbm.ru. A record at NS.RIPN.NET. [194.85.105.17] ...took 57 ms
Searching for tbm.ru. A record at ns.tbm.ru. [213.247.129.188] ...took 45 ms

A record found: 213.247.251.93

 

Domain Type TTL Answer
tbm.ru. NS 86400 ns4.nic.ru.
tbm.ru. NS 86400 ns.tbm.ru.
tbm.ru. A 86400 213.247.251.93


Total elapsed query time: 121 ms

 This is the RIPE Whois query server #1.
% The objects are in RPSL format.
%
% The RIPE Database is subject to Terms and Conditions.
% See http://www.ripe.net/db/support/db-terms-conditions.pdf

% Note: This output has been filtered.
%       To receive output for a database update, use the "-B" flag.

% Information related to '213.247.251.88 - 213.247.251.95'

inetnum:        213.247.251.88 - 213.247.251.95
netname:        TBM-via-MACOM
descr:          JSC "T.B.M."
country:        RU
admin-c:        MK6403-RIPE
tech-c:         MK6403-RIPE
status:         ASSIGNED PA
mnt-by:         MACOMNET-MNT
source:         RIPE # Filtered

person:         Michael Karpov
address:        JSC "T.B.M."
phone:          +7 495 7457925
fax-no:         +7 495 7457925
nic-hdl:        MK6403-RIPE
abuse-mailbox:  kmv@tbm.ru
mnt-by:         MACOMNET-MNT
source:         RIPE # Filtered

% Information related to '213.247.128.0/17AS8470'

route:        213.247.128.0/17
descr:        Macomnet Telecommunications Co.
origin:       AS8470
mnt-by:       MACOMNET-MNT
source:       RIPE # Filtered

 

Φυσικά όταν μπεις στην σελίδα, θα δεις ότι είναι στα Ρώσικα, οπότε με τον μεταφραστή του google...

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=ru&u=http://www.tbm.ru/&ei=rCL2SfWJO8eF_QaI_9TlCQ&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dtbm.ru%26hl%3Del%26rlz%3D1T4GFRE_elGR323GR323

ή την αγγλική της έκδοση

http://en.tbm.ru/

 

βρίσκουμε ότι είναι μία σελίδα για μία εταιρεία κατασκευής για τζάμια, πόρτες, παράθυρα κλπ...

πρώτο ερώτημα... παίζει κάποιος να χρειάζεται επικοινωνία με την συγκεκριμένη εταιρεία; (δεν νομίζω να έχετε σχέση ...αλλά ρωτάω απλά)

από την άλλη ρώσικες εταιρείες, γενικά είναι επίφοβες στο κομμάτι του Internet λόγο της χρήσης που κάνει η ρώσικη μαφία...

παίρνεις NDRs;

τα connections που βλέπεις από ότι κατάλαβα την ώρα που το κοιτάς δεν έχει κάποιο message για να δεις από που φεύγει...κάνω λάθος;

 

πάντως googlarontas μέρος του μυνήματος βρήκα τα εξής:

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvr3rdpartyapps/thread/97526d9f-fb9d-4075-b2d6-6267fb7f2744

και στα περισσότερα αν το ψάξεις θα δεις ότι το πρώτο ερώτημα είναι αν ο server σου είναι open relay (by default ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ)

είναι αργά για να σκεφτώ κάτι άλλο...πάω να ξαπλώσω και αύριο πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Blackman καλημέρα,

Άμα κρίνω από το περιεχόμενο, και από την ώρα, μήπως χαραμίζεσαι βρε παιδί μου την ημέρα; Δεν το ψάχνεις καλύτερα, και από black να γίνεις vampireman;;;J

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

@Thanasis:

 

Αν και εχω εγκατεστημενο σε ολα τα clients το Nod 32 Business edition και κανενα δε δειχνει να μην εχει ενημερωθει με τα τελευταια updates το θεωρω πιθανο. Υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορει να βοηθησει; Λογικα θα πρεπει να πηγαινω απο καθε client και να το ψαχνω;...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Blackman:

 

 

Καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση οπως και τα αλλα παιδια που ασχολουνται με το θεμα μου.

 

Ας τα παρουμε με την σειρα...

 

Εψαξα στο Internet και βρηκα μερικες πληροφοριες για το πως μπορεις να κανεις ελεγχο αν ο exchange ειναι Open Relay.

Οι οδηγιες ειναι αυτες : http://www.amset.info/exchange/smtp-openrelay.asp , δοκιμασα χτες απο το σπιτι χρησιμοποιωντας την static ip address που εχω απο την Hol κανωντας telnet σε αυτη στο port 25 και μου απαντησε "Connection refused" η δοκιμη εγινε απο λειτουργικο mac os x 10.5.6 χρησιμοποιωντας το terminal. Δεν πιστευω ομως οτι παιζει ρολο. Εφοσον λοιπον απο εξω δεν καταφερα τπτ στην πορτα 25 λογικα ειναι η δεν ειναι open relay o exchange;

 

Πιστευω οτι κανεις απο την εταιρια δεν χρειαζεται να εχει επικοινωνια με τη συγκεκριμενη εταιρια, αρα κατι αλλο συμβαινει.

 

NDR πολυ καλη ερωτηση... Οπως ειπα παραπανω οταν ανοιξω το domain για να δω τα μυνηματα που προκειται να στειλει ο exchange σε αυτο στο πεδιο Sender εχει το εξης "<>". Αν λοιπον υποθεσουμε οτι sender δεν υπαρχει(;) πως ο exchange θα γυρισει NDR; Απλα ρωταω διοτι δεν γνωριζω ειλικρινα.

 

Υπαρχει καποια μεθοδος με το message tracking να βρω απο που εφυγαν αυτα τα μυνηματα;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Open_mail_relay

 

για τα NDR μπορείς να φτιάξεις ένα λογαριασμό που να λαμβάνει όλα τα NDR που έρχονται στον server σου (τουλάχιστον αυτό γίνεται στον 2003, αν ΄τα θυμάμαι καλά)...

 

πάντως, χαζά ρώτησα και εγώ, καθώς δεν νομίζω ότι θα το χρειαστείς όποιο NDR...

 

τώρα είμαι full busy...όταν βρω χρόνο θα το δω λίγο πάλι...
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... spam spam, spam and spam! [:)]

εαν εγω σαν spamer στειλω ένα email σε εναν user στο Domain σου που δεν υπάρχει π.χ denyparxo@<yourdomain>.gr
ισχυριζόμενος οτι είμαι ο [email protected] , ο Server σου εάν δεν έχει ρυθμιστεί πρεπει λογικα να κανει τι ?

οοο ναι να στείλει σε αυτη την address NDR, λογικά αυτο βλεπεις και εσύ να συμβαίνει.

Αρα, κάνε ενα έλεγχο στην Anti-spam προστασία που έχεις, ίσως να θες να βάλεις τον Exchange να ελέγχει τους recipients των
μυνημάτων που λαμβάνει αν είναι Valid.  http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123891.aspx

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... spam spam, spam and spam! [:)]

εαν εγω σαν spamer στειλω ένα email σε εναν user στο Domain σου που δεν υπάρχει π.χ denyparxo@<yourdomain>.gr

ισχυριζόμενος οτι είμαι ο [email protected] , ο Server σου εάν δεν έχει ρυθμιστεί πρεπει λογικα να κανει τι ?

οοο ναι να στείλει σε αυτη την address NDR, λογικά αυτο βλεπεις και εσύ να συμβαίνει.

Αρα, κάνε ενα έλεγχο στην Anti-spam προστασία που έχεις, ίσως να θες να βάλεις τον Exchange να ελέγχει τους recipients των

μυνημάτων που λαμβάνει αν είναι Valid.  http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123891.aspx

 

Το θεμα ειναι οτι δεν προσπαθουν να στειλουν email σε χρηστη που δεν υπαρχει στο active directory.

Με καποιο τροπο που δεν μπορω να το εντοπισω βρισκω στα queues λιγα (απο 3 εως 5) domain σε .ru στα οποια προσπαθει ο exchange να στειλει μυνημα.

Θα προσπαθησω με αλλο ενα παραδειγμα να γινω πιο κατανοητος... :)

 

αυτη τι στιγμη το μηχανημα εχει στα queues για αποστολη 1 email προς το domain abma.ru (εχω ρωτησει ολο τον κοσμο μεσα στην εταιρια και κανεις δεν εχει στειλει το μυνημα) , αν κανω double click στο email εμφανιζει τις παρακατω πληροφοριες:

 

Identity: ServerHostName\32652\3614

Subject: Δεν παραδόθηκε: Прайс-лист на услуги

Internet Message ID: <6804c6c2-b3bf-4f30-960b-db24e21f37f0>

From Address: <>

Status: Ready

Size (KB): 21

Message Source Name: DSN

Source IP: 255.255.255.255

SCL: -1

Date Received: 30/4/2009 1:23:16 πμ

Expiration Time: 2/5/2009 1:23:16 πμ

Last Error: 400 4.4.7 Message delayed

Queue ID: ServerHostName\32652

Recipients:  [email protected]

 

 

Δλδ με τα λιγα που ξερω και παω να τρελαθω Αποστολεας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (From Address: <>) και παραληπτης ειναι ο [email protected] , αντε τωρα βγαλε συμπερασμα.

Ειναι ενα μυνημα που μπηκε στο queue του exchange απο το πουθενα (τουλαχιστον κανεις χρηστης μεσα απο την εταιρια δεν το εστειλε) και χρησιμοποιει το μηχανημα μου για να το στειλει στο [email protected] .

 

Δεν προσπαθει δηλαδη να μαντεψει χρηστες του active directory στο domain μου. Αλλη δουλεια προσπαθει να κανει... αλλα τι;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

spam είναι σίγουρα, αλλά εμένα που φέρνει περισσότερο σε open relay συμπεριφορά γιατί μίλησε για πολλά connections και όχι ένα ή δύο...

 

 

Εκανα ελεγχο στις ρυθμισεις του exchange και δεν ειναι open relay , απ εξω εκτος lan δεν μπορεις με τπτ μεσω telnet να μπεις στον exchange. Πως γινεται να ειναι open relay;

 

Link to comment
Share on other sites

τα μυνήματα που βλέπεις είναι NDR,

Subject: Δεν παραδόθηκε: Прайс-лист на услуги

αρα το σενάριο είναι απλο,

εγω σαν [email protected] στελνω στον [email protected] ο Server όμως δεν βρίσκει τον recipient αυτό και στέλνει το NDR το οποίο βλέπεις στο queue.

γι αυτό δεν έχει και Sender Address [:)]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο Παύλος έχει δίκιο, αυτό που βλέπεις είναι mail Που στέλνει ο exchange στον ...ρώσο. Είναι NDR οπότε είτε κόψε τα NDR ή αύξησε την anti-spam προστασία.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...