Jump to content

dynamically expanding για το store


john.zontos
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα μόλις ξεκίνησα ένα νέο migration από exchange2003 (from sbs R2) se exchange2007

Ο exchange2007 στήθηκε σε virtual windows2008 64bit me 10GB ram +4cpu

O host einai windows2008 me 2*146GB for OS kai 4*300GB(raid 5) for virtual and data me 24Gb ram +2 physical cpu

Έχω αφήσει προς το παρόν τον sbs2003 για pop connector και έχω μεταφέρει τα mailbox ston 2007

Θα ήθελα την άποψη σας στο εξής θέμα

Στους Δίσκους που έχω τα 600 gb έχω φτιάξει έναν δίσκο 150 Gb dynamically expanding για το store , σε ψάξιμο που έκανα στο internet βρήκα ότι δεν προτείνετε για λόγους performance , υπάρχει άλλος λόγος που δεν προτείνετε ?πχ πρόβλημα μελλοντικά στο store ?

Η επιλογή έγινε μόνο και μόνο για το backup , αν ειχα fix size θα έπρεπε να παίρνω backup vhd files (150GB +100Gb+20GB

Δεν εχω DPM , Veritas ,etc ο τρόπος backup είναι από τα windows σε εξωτερικό δίσκο

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νάσο,

Τα Databases γενικά αλλά και όλα τα VMs για λόγους performance, τα κάνουμε  σε fixed VHDs.Και για να μή πεδέυεσαι και περιμένεις δές εδώ.

Τώρα το backup.. είναι θέμα, καλό είναι αν χρησιμοποιήσεις κάποιο ειδικό software σαν και αυτά που ανέφερες για online backup.  

Δές και εδώ τί λέει το Technet

V

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους

Όπως ήταν φυσικό άκουσα και τον Δάσκαλο και τον ειδικό στα virtual και γύρισα τα store se fixed size , τώρα έχω 2 ερωτήσεις και θα ήθελα την άποψη σας

Α)θεωρούμε ότι δεν έχω πρόγραμμα backup και χρησιμοποιώ το windows backup , έβαλα μέσα από τον virtual να παίρνω full backup σε φυσικό δίσκο sas 300Gb , δουλεύει μια χαρά αλλά δεν μου σβήνει τα log του exchange , τι θεωρείτε καλύτερο και πιο ασφαλές για την υποδομή , να παίρνουμε backup από τον quest η να παίρνουμε από τον host ta virtual

B)αν πούμε ότι έχω πρόγραμμα backup (Symantec backup ) ston host θα πρέπει να μπει και να παίρνει τα virtual και ξεχωριστά το store ?

Ποια υλοποίηση είναι προτεινόμενη ?

Φιλικά

 

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση που μάλλον είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου, είναι η ενεργοποίηση των circular logging οπότε δεν υφίσταται η ανάγκη για σβήσιμο των logs.

Εκτιμώ ότι έτσι όπως παίρνεις backup η λύση αυτή είναι ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...