Jump to content

Exchange 2007 will not be installed on Win 2008 R2 only domains - yet !


ThanosZ
 Share

Recommended Posts

Το έβαλα εδώ  για να ειδοποιήσω.Εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα ακόμη (άλλοι συνάδελφοι στο

εξωτερικό ηδη γκρινιάζουν βέβαια)  , αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Link 1 :

Exchange 2007 SP2 Setup fails if all domain controllers are running Windows Server 2008 R2

Link 2:

Exchange Server 2007 SP2 and Windows Server 2008 R2

A brand new feature.

You did not master your win 2008 yet. Why would you want to install on a win2008r2 box? -Steve [:)]

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό θέμα εδώ και καιρό και απορώ που δεν το έχουμε ξανααναφέρει στο forum.

Θανάση έκανες πολύ σωστά που το ανέφερες, διότι ενώ πίστευα ότι το ξέρουν όλοι, βρέθηκα σήμερα στην δυσάρεστη θέση να βάζω έναν πελάτη να βγάζει το R2 που ετοίμαζε για exchange 2007  role server

Επίσης να σημειώσω ότι ανάλογη απαγόρευση ισχύει , προς το παρών μόνο ελπίζω, και για τον OCS.

Θα ήθελα αυτοί που ασχολούνται πιο πολύ με το θέμα να μας το ξεκαθαρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

..., βρέθηκα σήμερα στην δυσάρεστη θέση να βάζω έναν πελάτη να βγάζει το R2 που ετοίμαζε για exchange 2007  role server

Επίσης να σημειώσω ότι ανάλογη απαγόρευση ισχύει , προς το παρών μόνο ελπίζω, και για τον OCS.

Θα ήθελα αυτοί που ασχολούνται πιο πολύ με το θέμα να μας το ξεκαθαρίσουν.

Μ΄ άρεσε που είπα πως δεν το θεωρώ και πρόβλημα....

Εγώ στάθηκα τυχερός , γιατί ξεκίναγα το lab μου  για τον exchange 2007, και έψαξα λίγο για updated best practises  στο google. Με έστειλε στο exchange team blog και το βρήκα...

To team που έχει επιφορτιστεί για το service updating του Ε2007 αναφέρει πως προς το παρόν δεν "βλέπουν" ένα patch/rolloup παρά μόνον αν, ουσιαστικά, βγουν κι άλλοι ΙΤ PROS με το ίδιο πρόβλημα και φανεί η ανάγκη για ένα fix ... Μάλλον θέλουν να δουν διαδήλωση έξω από το redmond..... [:D]

 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς αναγκάσατε τον πελάτη να μην το βάλει . Λίγο προσέκτικότερη έρευνα στο google θα αναδείξει ότι το συγκέκριμένο πρόβλημα έχει επιλυθεί ήδη απο το Exchange product group γιαυτό και δεν αναφέρθηκε.. και αναφέρεται στο Microsoft Exchange Team Blog [:)]

 

Η σχετική διαδικασία περιγράφεται εδώ . Περί OCS δεν γνωρίζω εάν ισχύει ακόμα η "απαγόρευση"

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο , ευχαριστώ για την υπόδειξη. ΘΑ το βάλω στο lab στην πρωτη ευκαιρία.

Μα , και πάλι, βρε παιδί μου,  στον πελάτη θα φαίνεται σαν συμβουλές του Μπάμπη του Σουγιά...  και μάλιστα να μην έχεις και ιντερνετ συνδεδεμένο...Λες και βάζεις κρακ στο DOOM3.

Πάντως , ναι αυτό ήταν το fix που έλεγε το team blog τη δημιουργία νέου XML ...φαίνεται την εκαναν τη διαδήλωση οι συνάδεφλοι....

Τα εύσημα στην ομάδα E2007 για το γρήγορο fix όμως.!

 

Link to comment
Share on other sites

Στον OCS2007 R2 με windows server 2008 R2 , δεν υπάρχει πρόβλημα

Εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα σε lab , με OCS2007R2 και exchange 2010. Δεν έπαιζε με τίποτα , και μετά απο αρκετές ώρες βρήκα το παρακάτω αρθρο , και απλα τα παράτησα

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/exchange2010/thread/6b1b1cc0-1b74-44e8-9ed0-9974d49be60d

Υ.Γ. Γιώργο πολύ καλό το post σου ....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι σύμφωνα με νεότερη ενημέρωση το καινούργιο xml θα ενσωματωθεί κάποια στιγμή στο SP2 οπότε δεν θα χρειάζεται η άνωθεν διαδικασία . Μέχρι τότε όμως  υπομονή.

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον Exchange Server 2007 σε Windows Server 2008 R2 .Η εγκατάσταση  Exchange Server 2007  σε Windows Server 2008 R2 του Exchange Server 2007  σε Windows Server 2008 R2 δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί πολύ σωστά ως εδώ. Ένας από του λόγους ο για τον οποί δεν μπορεί να εγκατασταθεί είναι γιατί ο Windows Server 2008 R2 είναι χτισμένος σε PowerShell 2.0 ενώ ο Exchange Server 2007 είναι χτισμένος σε  PowerShell 1.0, αντίθετα Exchange Server 2010 ο οποίος είναι χτισμένος σε PowerShell 2.0.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Exchange 2007 SP2 was in development before the Server 2008 R2 release cycle, so SP2 would have been "delayed significantly" if it had to be tested against R2

Microsoft doesn't support upgrading the OS of an existing Exchange installation, and they don't plan to change this stance. They say that customer feedback indicates that the big need relative to Server 2008 R2 is to support R2 domain controllers, which Exchange 2007 SP2 does.

 

Σε ευχαριστούμε ThanosZ…[:)]

 

Catastrophic “JV”

Link to comment
Share on other sites

...

Σε ευχαριστούμε ThanosZ…[:)]

 

Catastrophic “JV”

 

Ευχαρίστησή μου. Μα ο Γιώργος έδωσε την σωστή πορεία [Y] Το αποτέλεσμα είναι πως μπορείς να τον  εγκαταστήσεις και σε win2008R2 domain level. Αν έχω , βέβαια, σωστή εντύπωση,

όλος ο πανικός έγινε γι αυτό , κι όχι γιατι δεν μπορεί να στηθεί σε ένα win2008R2  member server....(συμπεραίνω πως μπορείς ....μπαίνω στο  lab να γτο επιβεβαιώσω)

Update :

 

Δεν κατάφερα ούτε με τον τρόπο που λένε να το εγκαταστήσω στον r2 enterprise member server ..... Καταλαβαίνει πως είναι r2 και μου το λέει κατάφατσα....

Testing environment:

Win 2008 R2 Enterprise 64 bit Hyper-V No service packs

VM: Hyper-V no scvmm

 

configs:

VM#1 : DC1: Win2008 SP1 512 RAM 1 disk 10gb

VM#2 : Exch2007 : Win2008 R2 2048 ram all prereqs installed (IIS6 - 7 / LDIFDE / Powershell) 1 disk 20gb

 

LAN :

Hyper V networks with bridged connections to physical adapter .

LAN conditions at the moment of setup : Disabled NIC using "No connection" option on the exchange 2007 server.

 

Copied the extracted setup files and replaced the .xml files in /setup/serverroles/common/en and ran setup from scratch after disconnected the lan....

No Joy....Gave up.

Γιώργο , δεν το κατάφερα να παίξει.... και δεν βρήκα ούτε ένα θετικό comment ή κάποιον που να έχει πετύχει την εγκατάσταση εκει πέρα ....

Ηθελα να ξέρω πoυ τα κάνουν τέστ  .... Και πού τα κάνουμε εμείς? Μπας και  αυτοί χρησιμοποιούν ESX Server???[;)]

Δεν είχα και τον άπλετο χρόνο για επισταμένο τεστ μα ότι είπαν , το έκανα κατά γράμμα,  και ....δεν ....

"This is your exchange server administrator, giving up ".

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...