Jump to content

Mail Server Help


Net-Captain
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη βοήθεια σας, όσο πιο απλά γίνεται.

Θέλω να στήσω ενα Mail Server σε windows server 2003, μήπως υπάρχει κάποιος

οδηγός ή ενα tutorial για το πώς μπορώ να στήσω ενα mail server απο την αρχή,

απο το Α εως το Ω;

 

Link to comment
Share on other sites

Θα στήσεις Exchange Server;

 

Αν ναι, ποιά έκδοση θα εγκαταστήσεις;

 

Υ.Γ. Πάντως θα σε συμβούλευα, αν δεν έχεις ξανασχοληθεί, να ζητήσεις βοήθεια από consultant - Ειδικά αν θες να κάνεις εγκατάσταση Exchange 2007.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν για mail server απο software για να χρησιμοποιήσω.

Στην περιοχή που είμαι δεν υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με τόσο εξειδικευμένα

πράγματα για ναζητήσω βοήθεια, για αυτό παρακαλώ βοηθήστε με εσείς!

Με ποιό τρόπο με συμβουλεύετε να στήσω τον mail server;

Θα χρειαστεί και DNS Server;

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Από τη στιγμή που έχετε Windows infrastructure, τότε θα ήταν συνετό να επικοινωνήσετε είτε με τη Microsoft είτε με κάποιο authorized partner της Microsoft.

 

Αν μου επιτρέπετε, να επιστήσω την προσοχή σας στο εξής:

 

Πάντα είναι καλύτερα να έχετε επαγγελματική βοήθεια από έμπειρους και certified τεχνικούς, έστω και αν σας κοστίσει περισσότερο. Μακροπρόθεσμα θα καταλάβετε ότι ήταν επένδυση γιατί δεν θα έχετε προβλήματα στη καθημερινή λειτουργία των συστημάτων σας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Net Captain.

Καλησπερα κι από μένα.

Τα πάντα είναι συνάρτηση της έκτασης της εγκατάστασης και του επνεδυόμενου ποσού . Εγω πχ θα κοιτούσα και  "αλλού" αν επρόκειτο για το casual mail 10 χρηστων, και "αλλού" αν  συζητάγαμε για 200 mailboxes. Οι επιλογές πολλές και πολλές και οι προτημίσεις του καθενός.

Η συνάδελφος έχει δίκιο όσο αφορά την Ms. Αν σκέφτεσαι exchange, τότε , ναι , δεν θα χάσεις άν θα επενδύσεις σε μια τέτοια εγκατάσταση.

Όμως γυρνώω πιο πάνω και ρωτω : Εσύ για πόσους  χρήστες ενδιαφέρεσαι ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Στους ακόλουθους συνδέσμους, θα βρεις εγχειρίδια για τρις εκδόσεις  Exchange Server. Deploy Εγκατάσταση και πολλά άλλα. Εάν χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό, απλά ενημέρωσε με.[;)]

 

ü      Deployment

ü      Exchange Server 2007

ü      Exchange Server 2010

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας καταρχάς.

Ο Mail Server υπολογίζω θα είναι για 30 άτομα το πολύ.Θα ήθελα να είναι σε MS Exchange.

Βασικά είναι ΚΕΚ η επιχείρηση που θα στηθεί.Θα προσπαθήσω να τον εγκαταστήσω σε Exchange 2010,

θα ήθελα μια διευκρίνηση ακόμα:

Θα χριεαστεί να υπάρχει και κάποιος DNS Server για να στηθεί ο Exchange;

Τί άλλο θα χρειαστεί να υπάρχει προεγκατεστημένο, γιατι ο Server θα φτιαχτεί τώρα απο την άρχη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να στηθεί ο Exchange θα χρειαστείς DNS και Active Directory .Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 2007 και όχι με 2010. Αν θέλεις επικοινώνησε μαζί μου για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησε μαζί του...αυτός ξέρει...και εγώ επικοινωνώ...και έχουμε επικοινωνία :)

 

και θα συμφωνήσω...πήγαινε σε 2007, μην βιάζεσε ακόμα με τον 2010...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Ως επιβάτης στην ίδια βάρκα (να ψάχνομαι μόνος μου για τον Εxchange, και να με βοηθούν οι δάσκαλοι στο autoexec) θα σου πρότεινα να ζητήσεις να γίνει η υλοποίηση από κάποιον επαγγελματία. Θα μάθεις πολλά κατά τη διάρκεια της υλοποίησης (που θα αφορούν την υλοποίηση καθ' εαυτή), τα προαπαιτούμενα πριν από αυτή (static IPs, DNS records, MX records, SPF records, SRV records κ.ά.) και την συντήρηση και καλή λειτουργία αυτής (antivirus, antispyware, backup κ.ά).

 

Αν θέλεις να πάρεις μια γεύση από στήσιμο Exchange χωρίς πολλές γνώσεις (του Exchange), ρίξε μια ματιά στα παρακάτω threads (τα περισσότερα δικά μου ;-):

Δες επίσης εδώ, τον οδηγό του Κώστα Λαγιόπουλου για υλοποίηση SBS 2003/Exchange 2003.

 

Φιλικά

Κ.Μ.

Exchange 2007-SBS 2008 δεν ανταλάσσω mail με όλα τα domain

Spam Confidence Level - Exchange 2007

Exchange 2007 και δεύτερο accepted domain

Αγορά certificate

SBS 2008 Outlook anywhere

Error στον Exchange / SBS 2008

SBS 2008/Exch 2007 και αλλαγή του default certificate

SBS Exchange 2003 + otenet

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου! Διάβασα τον οδηγό του Κώστα Λαγιόπουλο αλλά μετά απο ένα σημείο σταματάει κάπως απότομα και δέν μπορώ να βρώ τη συνέχεια.

Μήπως ξέρετε άν θα γίνουν σεμινάρια για windows server h sbs 2008 και exchange server;

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Είναι Πολύτιμη η βοήθειά σου, όπως και των άλλων παιδιών που αφιέρωσαν

κάποιο χρόνο για το προβλημά μου.

Μόλις καταφέρω να κάνω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα θα σας πώ!

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...