Jump to content

Exchange 2007 και δεύτερο accepted domain


costasppc
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Σε έναν 2003 R2 x64 έχουμε Exchange 2007. To ΑD μας είναι του τύπου hq.company.gr.

 

Ενεργοποιήσαμε στον Exchange ένα δεύτερο accepted domain, το company.lan και ακολουθώντας τις συμβουλές του Χρήστου Σπανουγάκη, στα σημεία που λέει για το FQDN του HELO and EHLO βάλαμε το PTR της static ΙP μας (company.ath.forthnet.gr). Φτιάξαμε και μια νέα E-mail Address Policy.

 

Δεν χρησιμοποιήσαμε τον ISP ως Smart Host στον Send Connector.

 

Για να λειτουργήσει η όλη υπόθεση χρειάστηκε να δημιουργήσω μια ζώνη DNS μέσα στον server και μέσα εκεί να δηλώσω το MX record για το νέο accepted domain (ζώνη company.net, MX=mail.company.net).

 

Ερωτήσεις:

 

1. Θα μπορούσα να μην φτιάξω νέα ζώνη DNS και απλά να δηλώσω το ΜΧ για το νέο domain στην βασική ζώνη του AD?

 

2. Tι εγγραφές χρειάζεται να γίνουν για να λειτουργήσει Outlook Anywhere;

 

Ευχαριστώ

 

Κ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις: 1. Θα μπορούσα να μην φτιάξω νέα ζώνη DNS και απλά να δηλώσω το ΜΧ για το νέο domain στην βασική ζώνη του AD? 2. Tι εγγραφές χρειάζεται να γίνουν για να λειτουργήσει Outlook Anywhere; Ευχαριστώ Κ.Μ.

1. Όχι δεν νομίζω, γιατί θα πρέπει να είναι κάπου δηλωμένο και το όνομα του domain

2. Για το Outlook anywhere χρειάζεσαι πιστοποιητικό, αν φυσικά εννοείς να συνδέεσαι με Outlook εκτός εταιρίας και χωρίς την ανάγκη VPN.

Στο IT PRO Connections 2009 θα υπάρχουν θέματα και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση ευχαριστώ

 

Το θέμα είναι αυτό το underscore στο TCP. Όπως βλέπεις στην εικόνα, μπορώ να επιλέξω μεταξύ TCP και UDP και όχι _TCP.

 

H εταιρεία που κάνει το hosting αρνείται να μου το φτιάξει (λέει να το φτιάξω μόνος μου...:(:(:(:(:(:(:($@#$@#)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

1. Όχι δεν νομίζω, γιατί θα πρέπει να είναι κάπου δηλωμένο και το όνομα του domain

2. Για το Outlook anywhere χρειάζεσαι πιστοποιητικό, αν φυσικά εννοείς να συνδέεσαι με Outlook εκτός εταιρίας και χωρίς την ανάγκη VPN.

Στο IT PRO Connections 2009 θα υπάρχουν θέματα και για αυτό.

 

Δάσκαλε!

 

1. Αρα αυτή είναι η σωστή πρακτική; Χρειάζεται να κάνω και άλλες εγγραφές;

 

2. Πιστοποιητικό από trusted CA σώνει και καλά, η κάποιο που θα εκδώσω από τον server, ίσως με πολλαπλά SANs;

 

3. Ανυπομονώ! Σήμερα πήγα τράπεζα (χωρίς early bird.........) :(

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζονται άλλες εγγραφές, το MX θέλουμε. Πιστοποιητικό που θα εκδώσεις από ένα δικό σου CA κάνει τη δουλειά. Το βάζεις επίσης και στο Windows Phone για να παίζει και από εκεί. Υπάρχει κάποιο blog post εδώ που εξηγεί αναλυτικά πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...