Jump to content

Transition to Exchange 2010 / Unified Services


band
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Αυτή τη στιγμή έχω ένα δίκτυο win 2003 x32, με exchange 2003 standard.

Σε τεστ περιβάλλον και με χρήση virtualization έφτιαξα ένα DC win2003 x32 και έναν exchange 2003 (member server). όλα καλά.

Στη συνέχεια έκανα εγκατάσταση ένος R2 x64 και join στο domain μετά τη σχετική προετοιμασία (forestprep+domainprep). Τέλος έκανα εγκατάσταση του 2010 πάλι μετά τη σχετική προετοιμασία (setup /preparelegacyexchangepermissions, prepareschema, preparead)

Έβαλα όλους τους ρόλους εκτός του edge. όλα καλά και εδώ, έκανα και move κάποια mailbox από τον 2003 στον 2010κλπ. Οι μέχρι τώρα δοκιμές δεν έχουν δείξει κάποιο πρόβλημα στο τεστ περιβάλλον.

 

Οι ερωτήσεις που έχω μετά από όλα αυτά είναι, πρώτον αν όντως προτείνεται η μετάβαση αυτή από exchange 2003 σε 2010 ή πρέπει να πάω πρώτα σε 2007 και μετά σε 2010. Πρέπει να προσέξω κάτι?

 

Δεύτερο, exchange unified services. έχω ένα alcatel pbx με ψηφιακές συσκευές alcatel (όχι voip, αλλά υποστηρίζει). Μπορώ να συνδέσω κάπως το τηλ. κέντρο με τον exchange? τι δυνατότητες έχω με τα unified messages?

 

Ευχαριστώ έκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Band.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Q: Προτείνεται η μετάβαση αυτή από exchange 2003 σε 2010 ή πρέπει να πάω πρώτα σε 2007 και μετά σε 2010;

 

Α: Η μετάβαση από Exchange 2003 σε Exchange 2010 υποστηρίζετε τεχνικά από την Microsoft και επίσης είναι εφικτή.

 

ü      Transitioning to Exchange 2010

ü      Coexisting with Exchange 2010

 

Q: Μπορώ να συνδέσω κάπως το τηλεφωνικό κέντρο με τον exchange; Τι δυνατότητες έχω με τα unified messages;

 

A: Στους ακόλουθους συνδέσμους περιγράφετε αναλυτικά η διαδικασία ανάπτυξης Unified Messaging (UM).

 

ü      Telephony Advisor for Exchange 2010

ü      Start the Microsoft Exchange Unified Messaging Service

 

Το Unified Messaging (UM) απαιτεί να ενσωματωθεί (integrate ) ο Microsoft Exchange Server 2010 με το υπάρχον σύστημα τηλεφωνίας για τον οργανισμό σας. Μια επιτυχημένη ανάπτυξη (deployment) απαιτεί προσεκτική ανάλυση των υφιστάμενων υποδομών τηλεφωνίας σας και να εκτελέσετε τις σωστές ενέργειες για την αναπτύξει Unified Messaging.[8-|]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απο τη στιγμή που το τηλ. κέντρο είναι στα υποστηριζόμενα, υπάρχουν κάποια άρθρα για τον intergration με τον exchange?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Στους ακόλουθους συνδέσμους περιγράφετε η διαδικασία Unified Messaging Functionality.

 

ü      http://www.networkworld.com/community/node/48189

ü      New Unified Messaging Functionality and Voice Mail Features

ü      View the Number of Active Calls for a UM Server

ü      How to Install Exchange Server 2010 Unified Messaging

 

Επίσης ρίξε μια ματιά και εδώ, αναφέρετε σε Exchange 2007 αλλά έχει την ίδια λογική και στον Exchange 2010.[8-|]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στους ακόλουθους συνδέσμους περιγράφετε η διαδικασία Unified Messaging Functionality.

 

ü      http://www.networkworld.com/community/node/48189

ü      New Unified Messaging Functionality and Voice Mail Features

ü      View the Number of Active Calls for a UM Server

ü      How to Install Exchange Server 2010 Unified Messaging

 

Επίσης ρίξε μια ματιά και εδώ, αναφέρετε σε Exchange 2007 αλλά έχει την ίδια λογική και στον Exchange 2010.[8-|]

 

RESPECT απλά!

V

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...