Jump to content

Exchange 2003 & WMI notifications


Blackman
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Πριν καιρό είχα ενεργοποιήσει τα WMI notifications για να μου έρχονται αντίστοιχα alerts. Όλα ήταν οκ, και μία στο τόσο μου έφερνε κάποιο alert, το οποίο φαινόταν στην συνέχεια οκ.

 

Από εχθές όμως μου έχουν έρθει πολλά alerts που δίχνουν λάθος στο queue.

 

Το email έχει την παρακάτω μορφή¨

 

Error on ExchSrv

WMI@Exchsrv

 

ExchSrv has reported a Error. Reported status is:

Queues - Error

Drives - Unknown

Services - OK

Memory - Unknown

CPU - Unknown

 

 

σχεδόν κάθε 20 λεπτά μου έρχετε αυτό.

καμία ιδέα για το τι παίζει; ότι δοκιμές έχω κάνει για αποστολή παίζουν κανονικά...στο queue δεν είδα κάποιο πρόβλημα.

 

Για πείτε τι να ελέγξω

Link to comment
Share on other sites

μόλις παρατήρησα ότι είναι ένα email στο queue το οποίο το έχει στείλει ο χρήστης στις 8:30 το πρωί.

 

το είδα και νωρίτερα και είχα κάνει force connection να δω τι θα κάνει και είχε δείξει ότι ήταν οκ. τώρα μετά από αρκετές ώρες το ξαναεμφάνισε με την ίδια ώρα αποστολής.

 

και ψιλιάζομαι ότι κάτι παίζει με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μόλις παρατήρησα ότι είναι ένα email στο queue το οποίο το έχει στείλει ο χρήστης στις 8:30 το πρωί.

 

το είδα και νωρίτερα και είχα κάνει force connection να δω τι θα κάνει και είχε δείξει ότι ήταν οκ. τώρα μετά από αρκετές ώρες το ξαναεμφάνισε με την ίδια ώρα αποστολής.

 

και ψιλιάζομαι ότι κάτι παίζει με αυτό.

 

έσβησα το email και έστειλα ndr στον χρήστη...

από εκείνη την στιγμή και μετά σταμάτησα να πέρνω τα συγκεκριμένα alerts.

 

προφανώς κάτι είχε κολλήσει...πάντως αυτό που λες θα το δω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επανέρχομαι στο θέμα...

καθότι μετά από αρκετές ημέρες παρατήρησης και σχετικών μυνημάτων...

 

κατέλληξα στο εξής:

 

το παραπάνω μύνημα μου έρχετε όποτε ο server πάει να κάνει connection σε ΥΑΗΟΟ.

Ασχέτως αν μετά το στέλνει...μου έρχετε εμένα το παραπάνω error.

 

Λέει σε κανένα σας τίποτα αυτό; Το παρατήρησα και σε yahoo.com και σε yahoo.gr και σε πάνω από 15 τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα...

καθότι μετά από αρκετές ημέρες παρατήρησης και σχετικών μυνημάτων...

 

κατέλληξα στο εξής:

 

το παραπάνω μύνημα μου έρχετε όποτε ο server πάει να κάνει connection σε ΥΑΗΟΟ.

Ασχέτως αν μετά το στέλνει...μου έρχετε εμένα το παραπάνω error.

 

Λέει σε κανένα σας τίποτα αυτό; Το παρατήρησα και σε yahoo.com και σε yahoo.gr και σε πάνω από 15 τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

 

Καλησαπέρα,

έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο θέμα.

Exchange 2003 SP2 - λαμβάνω mails τα οποία ανεφέρουν Queues - Error, ανατρέχω στα queues του system manager και παρατηρώ ότι κάποιο mail προσπαθεί / ξάναπροσπαθεί να "φύγει" από τον server.

Όσες φορές έχω κοιτάξει βλέπω ότι κάποιος χρήστης από την εταιρεία προσπαθεί να στείλει σε @yahoo.com, @yahoo.gr. Το μήνυμα μετά από λίγο φεύγει για τον προορισμό του.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

να βρούμε τα κοινά σημεία που έχουμε μήπως και φταίει κάτι σε εμάς;

 

μία απάντηση που βρήκα σε αυτό είναι...

 

I would have the other person look at the spam filters if any. By the way your described it, it sounds like there is a performance issue with the remote filtering that is causing mail to be delayed to due over load. That is the most possible issue by how you describe it. I would triple check that there have been no changes with either network or exchange servers.

 

χρησιμοποιείς κάποιο connection filtering. εγώ έχω τις εξής λίστες...

 

list.dsbl.org

sbl-xbl.spamhaus.org

dnsbl.njabl.org

 

επίσης έχω μπλοκάρει αρκετά emails (junk) από yahoo.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ κανένα filtering και γενικότερα λαμβάνω κανονικά από yahoo. Δεν έχει τουλάχιστον διαμαρτυρηθεί κανένας ακόμα και όσο το παρακολουθώ δεν έχει πέσει τίποτα στην αντιληψή μου.

Γενικότερα δεν έχω κανένα πολύπλοκο configuration στον exchagne.

Επίσης ο exchange δουλεύει με κανονικους ρυθμούς και απροβλημάτιστα. Δεν έχω λόγο να αρχίσω να πειράζω κάτι, γιατί δεν μπορώ να εντοπίσω κάπου κάποιο πιθανό πρόβλημα.

 

(Κάτι άλλο που θέλω να σου πω για την λίστα "list.dsbl.org" -> http://dsbl.org/node/3)

 

Αυτά φίλε μου Blackman. Στην διάθεσή σου, μήπως και βρούμε κάποια άκρη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία. οπότε δεν είναι από θέμα κάποια ρύθμισης όπως φαίνεται.

 

καθώς και εγώ λαμβάνω και στέλνω κανονικά σε yahoo και δεν έχει παραπονεθεί κανείς.

σε ευχαριστώ επίσης για την επισήμανση της λίστας...

 

κανένας άλλος που να έχει αντιμετωπίσει το θέμα; μήπως βρούμε κανένα κοινό στοιχείο;

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...