Jump to content

System Attendant Mailbox ...


fenia
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω ένα μικρό θέμα με το system attendant mailbox και έχω κολλήσει, χρειάζομαι την βοήθειά σας :)

 

1. Έκανα enable το account στο ADUC

2. Unchecked Hide mailbox option

3. Έδωσα όσα πιο πολλά δικαιώματα μπορούσα στον domain admin στα mailbox rights.

4. Σε ένα client έφτιαξα ένα νέο mail profile και έδωσα το value του Microsoft System Attendant legacyExchangeDN που πήρα από adsiedit.

 

Κάνοντας “Check Name”μου ζητάει Username και password …

 

Το ίδιο κάνει και από mfcmapi … έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μου ζητάει credentials;

 

Link to comment
Share on other sites

Φένια καλησπέρα.
Να ξεκινήσουμε από τα βασικά.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ü      Έκδοση Exchange Server?

ü      Μηνύματα λάθους στον Event Viewer?

Στον ακόλουθο σύνδεσμο περιγράφετε η διαδικασία που πραγματοποίησες σε Exchange Server 2003, ρίξε μια ματιά. Επίσης περιμένω και τις παραπάνω πληροφορίες..[8-|]
 

Link to comment
Share on other sites

μα καλα γιατι θες να ανοιξεις το SA Mailbox ? (πληροφοριακα δηλαδη [:)] )

Στο http://support.microsoft.com/kb/867503 δίχνει οτι Μπορεις να το παρεις με exmerge, να το ανοιξεις τωρα δεν ξερω αν γίνετε [8-|]

δεν ξερω αν είδες και αυτο : http://support.microsoft.com/?kbid=253784 (θα εκανα καμια δοκιμη σε lab αλλλα ειναι αργα χεχε)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εκπνεύστε άφοβα ... είναι σε lab [;)

 

To lab έχει Windows 2003 AD και Exchange 2003.

 

Ο μοναδικός λόγος που ήθελα να κάνω connect το mailbox του SA ήταν ένας:  .... περιέργια .... [H] Ήθελα να δοκιμάσω με το account αυτό γιατί το είχα δει στην Αγγλία να παίζει και μάλιστα να χρησιμοποιέιτε το mailbox (το οποίο ήταν added mailbox στο mailbox του domain admin [^o)]) για διάφορα notifications. Δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιήσαν αυτό το account και δεν εφτιαξαν ένα mailbox για notifications...  έτσι λοιπόν, μου είχε μείνει πάντα η απορία ...

 

Δοκίμασα με ένα νέο user, γιατί εμποδίζει το explicit deny του Domain Admin, και δούλεψε αμέσως. Φαντάζομαι ότι είχαν "πειράξει" και τον domain admin αλλά και το SA πολύ για να παίξει ... (φυσικά δεν συνηστάτε κάτι τέτοιο!)

Τώρα προσπαθώ να δω πώς μπορώ να δω τα items γιατί έχει άλλο structure το SA Mailbox και ενώ έχει 400 items δεν βλέπω κάτι εκ πρώτης όψεως...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...