Jump to content

Exchange 2010 και θέμα με update rollup...


Blackman
 Share

Recommended Posts

Το πράγμα έχει ως εξής...

όταν είχε βγει το Exchange Rollup 3 update το είχα κάνει εγκατάσταση και είχα δει ότι αυτό μου δημιούργησε πρόβλημα στο OWA...

 

το έκανα επεγκατάσταση και το σύστημα επανήλθε σε λειτουργία...

 

λόγο ότι είχα προγραμματισμένη άδεια και άλλες εκκρεμότητες είχα κατεβάσει ξεχωριστά το update αυτό, ώστε όταν βρω χρόνο να το κάνω με Run As... όπως λέει σε ένα forum της Microsoft.

 

σήμερα που γύρισα από άδεια είπα να το κάνω, αφού λείπουν πολλοί...

 

δυστυχώς την ώρα που ξεκίνησε να γίνεται αυτό έτυχε να έρθει το μεγάλο κεφάλι από το γραφείο και να περιμένει να δει ένα email που μόλις του είχαν στείλει και ήταν επείγον...

 

η διαδικασία φαινόταν ότι καθυστερεί και γενικότερα θέλει το χρόνο της, συνεπώς στο δεύτερο τηλεφώνημα που μου έγινε και ότι πρέπει το αφεντικό να πάρει τώρα το email γιατί είναι super sos για να δώσει άμεσα απάντηση...

 

εκεί αφού έβριζα την γκαντέμω την τύχη μου μέσα και τον ίδιο μου τον εαυτό, αποφάσισα ότι έπρεπε να διακόψω την εγκατάσταση του rollup... (την ίδια ώρα είχα κατεβάσει και το rollup 4). Στην βιασύνη, ρίχνω ένα restart για να διακοπεί η διαδικασία που φαινόταν ότι ήταν ακόμα στην αρχή... (μην βρίζετε...έχω αυτοβριστεί αρκετά...) αλλά την στιγμή που πάω να το κάνω μου έχει βγάλει μύνημα ότι the installation interrupted...και μετά γίνετε η επανεκκίνηση...

ξεκινάει το σύστημα και βλέπω ότι τα services από την διαδικασία του install έχουν μείνει disabled...ήξερα ότι το πιο σωστό είναι να κάνω το update εγκατάσταση πάλι, ώστε να μπορεί να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία.

 

Εγώ όμως για να κερδίσω χρόνο, πήγα και γύρισα τα services αυτά σε automatic και τα έκανα start...

 

ωραία...ο exchange σηκώθηκε και το αφεντικό πήρε το email του.ΟΚ ας προχωρήσω στην διαδικασία και πάλι όμως...

πριν κάνω οτιδήποτε βλέπω ότι δεν έχω OWA και δεν ανοίγει και η κονσόλα του exchange.

 

παρατηρώ ότι στα updates έχει flagαριστεί το rollup 3 ως εγκατεστημένο, οπότε το κάνω απεγκατάσταση και κάνω επανεκκίνηση στο σύστημα. Ουσιαστικά έτσι θα έπρεπε να ήταν όπως και πριν κάνω οτιδήποτε. Δυστυχώς τίποτα δεν άλλαξε...οπότε κάνω μία επανεκκίνηση και αποφασίζω να ρίξω το Rollup 4 πάνω...

όταν ολοκληρώθηκε τα προβλήματα παρέμενεναν...

δεν έπαιζε το OWA και δεν άνοιγε η Exchange Management Console...

 

εκνευρίζομαι και το ξηλώνω (πάλι καλά που είχε φύγει το αφεντικό και μπορούσα να τα κάνω)... και κάνω επανεκκίνηση...

 

το πρόβλημα παραμένει...τότε παρατηρώ από το μύνημα που μου είχε βγάλει η κονσόλα (και ως κλασικός χρήστης, δεν το διάβασα) ήταν ότι το www publishing service δεν έτρεχε...

πάω και το βρίσκω disabled... και το ενεργοποιώ...

 

μετά από αυτό προσπαθώ να κάνω connect στην κονσόλα και καθώς δίχνει ότι πάει να συνδεθεί στον server σταματάει για λίγη ώρα σε ένα σημείο και μετά πετάει μύνημα λάθους και αδυναμίας σύνδεσης.

 

αντίστοιχο μύνημα λάθους σύνδεσης πήρα και από το Exchange Management Shell...

ενώ ταυτόχρονα ο exchange δούλευε κανονικα.

 

αποφασίζω να ξαναβάλω το Rollup 3...το κάνω και δεν αλλάζει τίποτα...κάνω και επανεκκίνηση και τα ίδια προβλήματα παραμένουν...όχι OWA, ούτε management κονσόλα...

 

επανεκκίνη...δοκιμή...τα ίδια...απεγκατάσταση...δοκιμή...τα ίδια...

iireset μήπως και...τίποτα

κοιτάζω στον event viewer να δω αν υπάρχει κάποιο μύνημα λάθους και δεν βρίσκω κάτι...

 

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω άκρη; αυτή την στιγμή λειτουργεί χωρίς κανένα rollup πάνω, αλλά δεν έχω αυτά που σας προανέφερα.

 

α...και το μύνημα που βλέπω τώρα από το OWA είναι HTTP 500 Internal Server Error

και να σημιώσω ότι μετά από τις τελευταίες εγκαταστάσεις ή επαγκαταστάσεις τα services του exchange γυρνούσαν στην αρχική τους κατάσταση...

μόνο την πρώτη φορά έμειναν σε disabled

Link to comment
Share on other sites

παντως αν ειχαμε Autoexec Awards, θα σου έδινα το "Worst Update - Patching practices Award" χεχεχεχε το σκισες κανονικά!

στον Event viewer βλέπεις κάτι ? μου μυρίζει πρόβλημα με τα OWA files, παρτα copy απο κάποιον άλλον Exchange 2010 Server αν έχεις, μετα θα πάμε σε πιο σκληρά μέτρα [:)]

Link to comment
Share on other sites

Πάνο το κοιτάζω τώρα...

έχω βρει αυτά

 

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/exchangesoftwareupdate/thread/a94d563e-dbc0-470d-b373-688376fabfff

 

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchange2010/thread/d0726e10-afe1-4543-be01-2b943b31a0ad/

 

http://blog.powershell.no/2010/04/20/installing-exchange-server-20072010-update-rollups/

 

τελευταία το έτρεξα χρησιμοποιόντας το

 

msiexec /lv c:\temp\ex-ur3-install.log /update C:\temp\Exchange2010-KB981401-x64-en.msp

 

όπως αναφέρετε στα προηγούμενα...

 

 

τώρα βλέπω μυνήματα στον event viewer...

 

1) (EventID 0)

The description for Event ID 0 from source wsbexchange cannot be found. Either the component that raises this event is not installed on your local computer or the installation is corrupted. You can install or repair the component on the local computer.

 

If the event originated on another computer, the display information had to be saved with the event.

 

The following information was included with the event:

 

Service stopped

 

 

2)

Fault bucket , type 0

Event Name: ServiceHang

Response: Not available

Cab Id: 0

 

Problem signature:

P1: MSExchangeUM

P2: umservice.exe"

P3: 0.0.0.0

P4: 10

P5: 2

P6:

P7:

P8:

P9:

P10:

 

Attached files:

 

These files may be available here:

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WER\ReportQueue\AppHang_MSExchangeUM_c956276d44b1cd9a9089dcdca6a5a6719b2adf86_04c9ff0c

 

Analysis symbol:

Rechecking for solution: 0

Report Id: 87d5501e-98b1-11df-89cf-00155d0a0b24

Report Status: 4

 

3) (EventID 7022)

The Microsoft Exchange Unified Messaging service hung on starting.

 

4) (EventID 10016)

The application-specific permission settings do not grant Local Launch permission for the COM Server application with CLSID

{A9E69610-B80D-11D0-B9B9-00A0C922E750}

and APPID

{A9E69610-B80D-11D0-B9B9-00A0C922E750}

to the user IIS APPPOOL\DefaultAppPool SID (S-1-5-82-3006700770-424185619-1745488364-794895919-4004696415) from address LocalHost (Using LRPC). This security permission can be modified using the Component Services administrative tool

 

 

 

και δεν έχω άλλον exchange 2010

Link to comment
Share on other sites

το λύσαμε το θέμα με την βοήθεια του Vaggeli...

 

από τα services που είχαν σταματήσει πριν και είχα ενεργοποιήσει ξανά εγώ...είχε μείνει disabled το IIS Admin ...

το οποίο με το που το ενεργοποίησα έπαιξε το όλο σύστημα...

 

το rollup όμως συνέχισε να έχει πρόβλημα με το OWA...οπότε το έβγαλα και είμαι πάλι κομπλε

 

ευχαριστώ όποιον ασχολήθηκε

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...