Jump to content

Πρόβλημα με Exchange 2010


Blackman
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετοπίζω το εξής θέμα...

 

πήγα να ανοίξω την κονσόλα για να ρυθμίσω κάτι σε ένα mailbox και πήρα

 

Processing data from remote server failed with the following error message: A procedure

imported by 'Microsoft.Exchange.Isam.Interop, Version=14.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31bf3856ad364e35' coul

d not be loaded. For more information, see the about_Remote_Troubleshooting Help topic.

+ CategoryInfo : OpenError: (System.Manageme....RemoteRunspace:RemoteRunspace) [], PSRemotingTransportExc

eption

+ FullyQualifiedErrorId : PSSessionOpenFailed

 

πιστεύω ότι είναι κάποιο service, καθότι δεν έχει αλλάξει κάτι στον server ο οποίος δουλεύει κανονικά. αυτό γίνεται τόσο μέσα από τον server αλλά και από το laptop μου όταν πάω να ανοίξω την κονσόλα διαχείρισης

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αλλά να σοθ πω ένα κουφό που είχα εγώ κάποτε σε έναν 2007.

Όταν έμπαινα με Administrator η κονσόλα έπαιζε

Όταν έμπαινα με κάποιον άλλο Administrator η κονσόλα δεν σηκωνόταν. ΛΕΣ να είναι κάτι τόσο απλό και εσένα? Μακάρι.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα φαίνεται τελικά ότι είναι χειρότερο.

 

πήγα να κάνω restart τα services μήπως και κόλλησε κάτι...

 

εκεί στο Transport service δεν ξανασηκώθηκε ποτέ...

έκανα επανεκκίνηση του συστήματος και τίποτα...δεν σηκώνετε το Transport αλλά ούτε και το Information Store και το Exchange Replication.

 

πολύ κουλά όλα τα πράγματα...

πλέον έχω και event errors των παραπάνω services που δεν σηκώνονται...ενώ στην αρχή δεν είχα τίποτα.

 

για την ώρα κατεβάζω SP1 για να δω μήπως λυθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

στο αρχικό πρόβλημα και πριν τα service restarts δεν υπήρχε το παραμικρό.

μετά τις επανεκκινήσεις έβγαλε τα εξής

 

Error

Event ID 1016

Source: MSExchange TransportService

 

The worker process crashes continuously on startup: C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Bin\edgetransport.exe. The service will be stopped.

 

Warning

Event ID: 1007

Source: MSExchange Mailbox Replication

 

The Mailbox Replication service was unable to determine the set of active mailbox databases on a mailbox server.

Mailbox server: EXCH2010SRV.vamvasmedicals.gr

Error: MapiExceptionNetworkError: Unable to make admin interface connection to server. (hr=0x80040115, ec=-2147221227)

Diagnostic context:

......

Lid: 10648 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Generating component: 2

Lid: 14744 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Status: 1753

Lid: 9624 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Detection location: 501

Lid: 13720 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Flags: 0

Lid: 11672 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: NumberOfParameters: 4

Lid: 8856 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[0]: Unicode string: ncacn_ip_tcp

Lid: 8856 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[1]: Unicode string: EXCH2010SRV.vamvasmedicals.gr

Lid: 12952 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[2]: Long val: -1988875570

Lid: 12952 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[3]: Long val: 382312662

Lid: 24060 StoreEc: 0x80040115

Lid: 23746

Lid: 31938 StoreEc: 0x80040115

Lid: 19650

Lid: 27842 StoreEc: 0x80040115

Lid: 20866

Lid: 29058 StoreEc: 0x80040115

 

Warning

Event ID: 12027

Source: MSExchangeTransport

 

Transport service did not disconnect performance counters with process lifetime in category: MSExchangeTransport SmtpSend from their old process since the file mapping for the performance counter was not found.

 

Warning

Event ID: 12027

Source: MSExchangeTransport

 

Transport service did not disconnect performance counters with process lifetime in category: MSExchangeTransport SMTPReceive from their old process since the file mapping for the performance counter was not found.

 

και αντίστοιχα για

SMTPAvailability

MSExchangeTransport Shadow Redundancy

MSExchangeTransport Routing

MSExchangeTransport Resolver

MSExchangeTransport Queues

MSExchangeTransport Pickup

MSExchangeTransport DSN

MSExchangeTransport DeliveryAgent

MSExchangeTransport Configuration Cache

MSExchange Store Driver

MSExchange Secure Mail Transport

 

Transport service is disconnecting performance counters with process lifetime from their old process.

 

 

φαντάζομαι ότι ίσως βρω και άλλα αν του ρίξω μία πιο καλή ματιά...αλλά νομίζω ότι με τα παραπάνω βγάζει κάποιος άκρη

Link to comment
Share on other sites

κάποιυ διάβασα ότι το πρόβλημα προκαλείτε από το το .net framework 3.5 κλπ

 

και ότι πρέπει να λειτουργεί με .net framework 2

 

ισχύει κάτι τέτοιο; μήπως πήρε κανένα update o server τέτοιου είδους και δεν το πήρα χαμπάρι; σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σαν αρχή, θα ήταν να τρέξεις το EXBRA και να δεις τι θέματα θα σου βγάλει.  Με το Update Rollup 3 του Exchange 2010 υπήρχαν αρκετά προβλήματα με τα services, όσον αφορά  το .net framework 3.5 θα ψάξω και θα σου πω.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται ότι με SP1 επανήλθε.

έκανα test να στείλω και να λάβω και όλα οκ...

 

κάνω επανεκκίνηση για τελευταίες δοκιμές...

και σας ενημερώνω

Link to comment
Share on other sites

μετά την επανεκκίνηση...φαίνεται ότι είναι οκ.

Ανοίγει και η κονσόλα και το shell...

 

αλλά από το δικό μου laptop δεν μπορώ να συνδεθώ με την κονσόλα...μου βγάζει λάθος.

 

αλλά αρκετά για σήμερα...ότι γράψετε θα το δω αύριο

Link to comment
Share on other sites

κάποιυ διάβασα ότι το πρόβλημα προκαλείτε από το το .net framework 3.5 κλπ και ότι πρέπει να λειτουργεί με .net framework 2 ισχύει κάτι τέτοιο; μήπως πήρε κανένα update o server τέτοιου είδους και δεν το πήρα χαμπάρι; σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;

Επειδή από το 2000 ασχολούμαι με το .net και έχω γράψει αρκετές εφαρμογές θα σου πω ότι δεν νομίζω να φταίει το framework. Αυτή την στιγμή στο pc μου έχω όλα τα .net framework εγκατεστημένα από την έκδοση 1.0. Εξάλλου το 3.5 είναι extention του 2.0

Link to comment
Share on other sites

μετά την επανεκκίνηση...φαίνεται ότι είναι οκ.

Ανοίγει και η κονσόλα και το shell...

 

αλλά από το δικό μου laptop δεν μπορώ να συνδεθώ με την κονσόλα...μου βγάζει λάθος.

 

αλλά αρκετά για σήμερα...ότι γράψετε θα το δω αύριο

 

Χαίρομαι που με το SP1 είδες το φώς το αληθινό! [Y]

V

 

Link to comment
Share on other sites

κάποιυ διάβασα ότι το πρόβλημα προκαλείτε από το το .net framework 3.5 κλπ και ότι πρέπει να λειτουργεί με .net framework 2 ισχύει κάτι τέτοιο; μήπως πήρε κανένα update o server τέτοιου είδους και δεν το πήρα χαμπάρι; σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;

Επειδή από το 2000 ασχολούμαι με το .net και έχω γράψει αρκετές εφαρμογές θα σου πω ότι δεν νομίζω να φταίει το framework. Αυτή την στιγμή στο pc μου έχω όλα τα .net framework εγκατεστημένα από την έκδοση 1.0. Εξάλλου το 3.5 είναι extention του 2.0

 

Αντώνη εγκαθιστόντας κάποια από τα prerequisites για να προχωρήσει το SP1, έγιναν εγκατάσταση κάποια νέα Services .net framework 2 ...αύριο που θα είμαι στο γραφείο θα σου πω και ποια είναι αυτά.

και στην πρώτη ευκαιρία θα βάλω και το link από το forum της MS που το διάβασα

 

Βάγγο... ήταν λίγο απότομο και χωρίς λόγο το όλο θέμα...αλλά τέλος καλό όλα καλά...

Γιώργο...αύριο θα δοκιμάσω να βάλω το SP1 στο laptop αναμένοντας να εγκαταστήσω τα σχετικά tools που φαντάζομαι ότι χρειάζομαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ναι να το κάνουμε

 

λοιπόν έβαλα και το SP1 στο Laptop και έπαιξε κανονικά και αυτό.

 

από εκεί και πέρα Αντώνη τα services που είδα ότι εγκαταστάθηκαν μετά από κάποιο update είναι τα παρακάτω...

 

Microsoft .NET Framework NGEN v2.0.50727_X86

Microsoft .NET Framework NGEN v2.0.50727_X64

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...