Jump to content

Αφαίρεση/απομάκρυνση Exchange 2003


Blackman
 Share

Recommended Posts

Να μαι και πάλι...

 

ε λοιπόν καλά μου exchangeόπουλα... (γιατί λογικά η CF ή ο PK θα απαντήσουν πρώτοι)...

 

όταν αρχικά στήσαμε με τον Hyper-Vaggeli τον Exchange 2010 στην εταιρεία, αρχικά τον αφήσαμε να δουλεύει παράλληλα με τον προηγούμενο Exchange 2003...με το σκεπτικό ότι ένα διάστημα μετά θα μπορούσα να τον αφαιρέσω (τον 2003) από το σύστημα και να παίζει μόνο ο 2010.

 

ο φίλτατος vag μου είχε στείλει την σωστή διαδικασία που πρέπει να γίνει, αλλά δεν την έχω βρει...και την τελευταία φορά που του το είχα πει, δεν την είχε διαθέσιμη.

 

οπότε η ερώτηση είναι απλή...κανά Link ή να μου πείτε εδώ την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να αφαιρέσω τον exchange 2003 από το σύστημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα[:)],<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Μέσα από το Post που είχα γράψει τον Ιανουάριο, ρίξε μια ματιά στ’ ακόλουθα:

Διαγράψτε Public και Private Information Store’s από τον Exchange 2003 server(s).

ü      How to Remove the Last Legacy Exchange Server from an Organization

ü      How to remove the first Exchange Server 2003 computer from the administrative group

Διαγράψτε τα Routing Group Connectors στον Exchange Server 2003.

ü      How to Remove the Last Legacy Exchange Server from an Organization

ü      How to remove the first Exchange Server 2003 computer from the administrative group

Διαγράψτε τα Recipient Update Service agreements με την χρήση του ADSIEdit.

ü      How to Remove the Last Legacy Exchange Server from an Organization

ü      How to remove the first Exchange Server 2003 computer from the administrative group

Απεγκαταστήστε τον/τους Exchange 2003 servers.

ü      How to completely remove a Exchange server or the entire Exchange organization

ü      How to remove Exchange Server 2003 from your computer

 

Link to comment
Share on other sites

 update recipient policies

 

Move στον 2010 από τον 2003 και μετά delete και καινούργια policy εννοείς γιατί η EMC του 2010 όπως και του 2007 δεν κάνει manage το policy του 2003 αντιθέτως σου λέει να κάνεις update την policy με powershell command " Set-EmailAddressPolicy  " που ουσιαστικά κάνει "convert" (delete το policy και  recreate σαν 2010 policy ).

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι move το Recipient Update Service στον 2010 αν και δεν το χρησιμοποιεί πλέον όπως και ο 2007 αλλά το κάνεις μόνο και μόνο για να μπορέσεις να κάνεις uninstall τον 2003 γιατί αλλιώς δεν σe αφήνει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ναι πέρασε καιρός....

 

αλλά με πολλά άλλα θέματα δεν είχα καταφέρει να ασχοληθώ με την αφαίρεση του exchange 2003 ...εκτός από μία φορά που μου έλεγε ότι έβγαλε ένα μύνημα λάθους στα πρώτα βήματα και σταμάτησα.

 

αποφάσισα να το ξεκινήσω σήμερα...

 

και ακολούθησα τα βήματα που μου δώσατε...

σε όλα τα σημεία είδα ότι replications κλπ κλπ

είχαν γίνει από το πρώτο στήσιμο...

 

στην συνέχεια, μόνο σε ένα σημείο ακολουθόντας τα βήματα έπρεπε να ορίσω τον exchange 2010 μου, καθώς σε ότι άλλο έδειχνε ότι είχε γίνει η μεταφορά, και στο σημείο που έλεγε να μεταφέρω από το first administation group στο άλλο τα περιεχόμενα των public folder... αν και δεν χρησιμοποιώ...

 

κάνω όλα αυτά τέλος πάντων και μετά κάνω τα σχετικά deletions όπου έλεγε και όπου μου επέτρεπε το σύστημα, πάντα με τις οδηγίες...

έφτασα στο σημείο να κάνω uninstall και σταμάτησε λέγοντας ότι έχω κάποιο Mailbox ή κάποιο connector...

 

είχα όντως ένα mailbox άσχετο που είχα κάνει μία φορά ένα τεστ και το έσβησα καθώς δεν το ήθελα, ενώ επίσης υπήρχε και ο connector μεταξύ του παλιού και του νέου server, όπου στο first administrative group το είχα σβήσει, αλλά ήθελε και στο νέο group...

μόλις το έκανα αυτό...η διαδικασία ξεκίνησε...

 

αλλά λίγο μετά έσκασε ένα μύνημα λάθους ότι δεν μπορεί να αφαιρέσει κάτι...και έκανε rolback την όλη διαδικασία του uninstalling...

 

κάνοντας μία επανεκκίνηση, και ξανατρέχοντας την διαδικασία από το CD (μου είχε αφεραίσει την επιλογή exchange από το add/remove programs) μου ξαναέβγαλε το ίδιο μύνημα και από τον event viewer μου έβγαζε για corrupted πράγματα όπως το perfomance logs κλπ κλπ

 

το ψάχνω λίγο στο Internet και βλέπω ότι και άλλοι είχαν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα στην διαδικασία και ότι σβήνοντας ένα registry key θα προχωρούσε, ενώ αν έβγαινε λάθος σου έλεγε να κάνεις κάποια άλλα βήματα...

 

παρόλα αυτά, έσβησα το συγκεκριμένο registry key, προχώρησε το Uninstall και μετά το ξαναέβγαλε το ίδιο 2 δευτερόλεπτα μετά...

οπότε έκανα ακύρωση, αλλά η επαγκατάσταση προχωρούσε... έτσι μετά από 2-3 φορές που στο μύνημα πάτησα ακύρωση συνέχισε το removal σε αντίθεση με την πρώτη φορά που έκανε rollback....

 

οκ...έδιχνε ότι είναι οκ...κάποια μυνήματα στον event viewer είχαν να κάνουν με θέματα κατά την απεγκατάσταση...

 

εντάξει...με είχαν προυδοποιήσει οι σχετικοί ότι θα είχα αρκετά μυνήματα λάθους γενικότερα....

 

πάω να ρίξω μία ματιά στον exchange 2010, και βλέπω ότι στο queue emails χρηστών είναι στο Unreachable Domain... με error

 

"A matching connector cannot be found to route the external recipient"

 

και τώρα καταλαβαίνετε, ότι προσπαθώ να βρω άκρη με το θέμα του connector...

Link to comment
Share on other sites

είδα ότι στο σύστημα δεν έβρισκε τον send connector στο AD...οπότε δημιούργησα έναν νέο και φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...