Jump to content

Ερωτηση για EXCHANGE 2003


geomanos
 Share

Recommended Posts

    Kαλημερα σε ολους σας. Θα ηθελα και εγω απο την μερια μου να κανω μια πολυ μικρη ερωτηση οσο αφορα τον exchange. Εχω στησει στην εταιρια που ειμαι τον exchange 2003 με 15 mailboxes τα οποια ολα δουλευουν μια χαρα.[:)] Υπαρχει ομως ενα account, το οποιο ειναι το info της εταιριας, και θα ηθελα να το βλεπουν ολοι οι χρηστες του δικτυου. ποια ειναι η διαδικασια για να γινει αυτο?[:(]

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Μανωλης Γεωργιου

 

Link to comment
Share on other sites

Το να το "βλεπουν όλοι"  είναι πολύ γενικό αλλά θα προσπαθήσω μια προσέγγιση.

Γενικά μπορείς αυτό το Mail να το αποδόσεις σε ένα Group (mail enabled group) που μέλη του θα είναι όλοι οι χρήστες. Αυτό σημαινει ότι όταν έρχετε ένα mail τότε θα μοιράζεται σε όσους είναι μέλη του group, δηλ. ενα αντίγραφο του mail θα πηγαινει στο inbox τους. Το group μπορεί να είναι security ή distribution.

Εναλλακτικά αυτό το mail μπορεί να αποδοθεί σε ένα public folder Οπότε τα mails θα πηγαίνουν εκέι και θα μπορουν στη συνέχεια να τα δούν όλοι, ανοίγοντας το public folder.

Αυτες είναι δυο απλές λύσεις χωρίς να είναι οι μοναδικές. Ελπίζω να σε κάλυψα. περιμένω να μάθω ποια προτήμησες

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν περιορισμοί απ'όσο ξέρω, και ναι μπορείς να δημιουργήσεις subfolders μέσα στο public folder αυτό.

Μία καλυτερη λύση που έχω υλοποιήσει είναι ο συνδιασμός των δύο μεθόδων.

Δηλ. Το [email protected] ανήκει σε ένα group και μέλος του group πέραν των χρηστών είναι ένα mapi public folder. Οπότε οι χρήστες παίρνουν τα mail αλλα αυτά πηγαίνουν και σε ένα public folder για λογους backup αφού εκέί δεν ενοχλούν τους χρήστες και μπορούν να γίνουν replicate σε άλλους exchange αν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υλοποιησα την λυση που περιγραφεις χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Δλδ, ενα group με περιλαμβανει ολους τους users που ηθελα και φυσικα ενα mapi public folder για backup.

Η διαδικασια ευκολη και παρα πολυ γρηγορη.

Ευχαριστω πολυ φιλε akladaki για την βοηθεια σου.

Φιλικα,

Μανωλης Γεωργιου

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...