Jump to content

Δεν "βλέπω" τα περισσότερα websites


atsouch
 Share

Recommended Posts

Από το Σαββατοκύριακο μου έχει προκύψει ένα πολύ περίεργο πρόβλημα:

Δίκτυο με διάφορα μηχανάκια (τα περισσότερα με XP SP2 και ένα με Vista), Router με DHCP server και ένα modem DSL, σύνδεση HOL.

Ξαφνικά από τα Vista δεν βλέπω κανένα website (βρίσκει το website αλλά κολλάει στο waiting... για αρκετή ώρα και μετά timeout) ΕΚΤΟΣ από το www.google.com (και όλα τα συναφή του δηλ. gmail, analytics κλπ. που δουλεύουν κανονικά). Παράλληλα όλα τα POP3 accounts αναγνωρίζονται σωστά, επιστρέφουν τον αριθμό των μηνυμάτων που πρέπει να κατέβουν, έρχονται τα πρώτα 980 bytes και μετά αναμονή...

Λέω κάτι έχει πάθει η γραμμή και δεν δίνω σημασία. Αργότερα τυχαία μπαίνω από άλλο PC με XP και όλα είναι κανονικά. Πάω στα Vista και έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Μετά από αναζητήσεις πολλών ωρών βρήκα ότι δύο PCs με Windows XP παίζουν κανονικά σε όλα τα σημεία. Δύο PCs με XP, ένα με Windows 2000 και αυτό με τα Vista έχουν το ίδιο ακριβώ πρόβλημα. Δουλεύει το Google και για όλα τα υπόλοιπα sites το απόλυτο χάος. Έψαξα φυσικά ρυθμίσεις TCP/IP, DNS κλπ. καθάρισα DNS cache, έλεγξα το hosts, proxy ρυθμίσεις και άλλα πολλά. Δεν έπαιξε ούτε με αλλαγή στους proxys της HOL. Τίποτα, όλα τα μηχανήματα έχουν ίδιες ρυθμίσεις και άλλη συμπεριφορά. Εννοείται ότι αν φέρω ένα από αυτά σε άλλο δίκτυο παίζει κανονικά σε όλα τα σημεία.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι βέβαιος οτι το θέμα δεν αφορά name resolution, και αφού κοιτάξεις αν μπορείς να "δεις" τα site μόνο με το Ip τους και ουτε τοτε γίνει τίποτα, δες σε παρακαλώ το MTU size που δουλεύει ο router μήπως είναι μικρό σε σχέση με αυτό που δουλεουν τα pc (1500 by default νομιζω).

Εσωτερικό web site Μπορείς να δείς?

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!

Απλά άλλαξα το MTU του router (Linksys WRT54G) από Auto σε 1492 και τουλάχιστον τα Vista παίζουν κανονικά. Αύριο θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα PCs. Δεν είναι όμως περίεργο; Δεν άλλαξε τίποτα στο δικό μου δίκτυο και ξαφνικά κάποια δεν έπαιζαν; Κάνει κάτι ο ISP που μπορεί να επηρεάζει έτσι την σύνδεσή μου;

Παράλληλα, γνωστός μου στην Ναύπακτο δεν μπορούσε όλο το ΣΚ να κατεβάσει email με attachment από πολλά διαφορετικά accounts. Το πρόβλημα μα του λύθηκε μαγικά όπως εμφανίστηκε μετά από 2 μέρες. Με Otenet εκείνος. Κάνουν κάτι και δεν το ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα το είχα αντιμετωπίσει σε πελάτη πριν 2 χρόνια με forthnet (είχε vpn μέσω isp ) και τότε πάλι εφταιγαν οι πειραματισμοί του ISP στο σύστημα του που είχε αλλάξει το MTU σε 1300. Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι προκύπτει απο αλλαγές εξοπλισμού σε κάποια κεντρικά σημεία του ISP και απο άγνοια ή παράβλεψη των τεχνικών να ρυθμίσουν αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...