Jump to content

exchange question


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

καλημερα σας , θα ηθελα παρακαλω να σας ρωτησω το εξής...

Στην εταιρία εχουμε στησει exchange serve 2003 sp2. Εστω ότι ένας χρηστης
που χρησιμοποιει τον exchange εχει 100email στο mailbox. Εχω παρατηρησει οτι
αυτά μετα απο λιγο καιρο διαγραφονται. Εγώ δεν θέλω να διαγράφεται κανένα email
απο τα mailbox των χρηστών. Αν γινεται να τα σβηνω εγώ ή να σβηνονται μετα απο
πολυ καιρο.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων...
xrisxal2000
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχει μπει κανόνας (Recepient policy)  στον exchange που σβήνει Mails μετά απο κάποιες ημέρες (π.χ. 30) η αν ξεπερνάνε κάποιο μέγεθος

Σε καμία περίπτωση δεν μπαίνει μόνος του ή δεν προυπάρχει (default),  κάποιος τον έβαλε και δεν στο είπε...

Μπορείς να τον καταργήσεις απο το Recepient Policies

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα, recipient policy -->new-->mailbox manager settings-->mailbox manager policy TAB--> επιλεγω ποιο θελω --> π.χ inbox --> edit --> και αλλάζω το AGE LIMIT apo 30 σε όσο θέλω???

 

Σωστά??? χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο?

 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοηθεια...κατι ακομα!!!

Εστω ενας χρήστης χρησιμοποιεί το outlook 2003 σαν client με λογαριασμό exchange. Ας υποθέσουμε ότι κατα λάθος σβήνει ενα σημαντικο φάκελο απο τι inbox. Απο τι γνωρίζω ο exchange δεν τα σβήνει αμέσως για ευνόητους λόγους. Εγώ πώς μπορω να ανακτησω αυτόν τον φάκελο και πόσο χρόνο έχω για να το κάνω αυτό!!

Σε ευχαριστώ

xrisxal2000

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To default είναι 30 ημέρες ( το οποίο και αλλάζει) , αλλά υπάρχει και η επιλογή να μην σβήνεται παρα μόνο αν έχεις πάρει backup. (properties του mailbox store)

Η ανάκτηση γίνεται απο το outlook και συγκεκριμένα απο τα Tools/Recover Deleted items

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...