Jump to content

pop3 connector σε 2 mailboxes


PARILAOS
 Share

Recommended Posts

Ελα ρε Πάρη,

Γράψε καμία κουβέντα παραπάνω να καταλάβουμε.

Αν εννοείς ότι έχει exchange (ποιον) και θες μόνο για δυο mailbox να χρησιμοποιήσeiς pop3 conn θα πω καρχάς οτι γίνεται, αρκεί να μάθω εκδόσεις

Π.χ αν έχεις SBS πανευκολα αλλιώς...

Αλλά πες μας κατιιιιιιιιι

Θανάσης Κλαδάκης

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις μαθει ακομη οτι λεω λίγα?[:D]

έχει SBS2003 με τον αντιστοιχο exchange. Χρησιμοποιησα το pop2 connector για να του συνδεσω τους λογαριασμους που έχει στο hosting του με αυτους του exchange.

ωραια μεχρι εδω?

Τώρα θέλει ένα λογαριασμο pop3 να του έρχεται σε δύο outlook.( να βλεπει και το αφεντικο τι γινετε δλδ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα,

Στον χρήστη που λαμβάνει το mail πάμε στο active directory, και στα settings του exchange επιλέγουμε προώθηση των μηνυμάτων που λαμβάνει ο χρήστης και σε άλλον (στο αφεντικό). Φροντίζουμε να επιλέξουμε να συνεχίσουν τα mail να πηγαίνουν και στους δύο (οχι μονο στο forward)

Αναλυτικά: Λογαριασμός χρήστη στο Active DIrectory->Properties->Exchange General->Delevery Options -> Forward to (εδώ μπαίνει ο λογαριασμός του αφεντικού) και τσεκάρουμε το check box "Deliver messages to both..."

Μέθοδος Πάρη = Κάπου πας, κάτι κάνεις , τέλος. [:P]

Θανάσης Κλαδάκης

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνεις καλά,

αυτά είναι δοκιμασμένα πολάκισ, θα παίξει θέλει δεν θέλει [H]

Το αφεντικό έχει mailbox? έστω και με τοπικό mail?

Κάνε άλλη μία δοκιμή (Δεν κρατάει το pass ο Pop3 connector του Exchnage?????)

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνεις καλά,

αυτά είναι δοκιμασμένα πολάκισ, θα παίξει θέλει δεν θέλει [H]

Το αφεντικό έχει mailbox? έστω και με τοπικό mail?

Κάνε άλλη μία δοκιμή (Δεν κρατάει το pass ο Pop3 connector του Exchnage?????)

 

Εννοείται ότι στον Pop3 connector θα βάλεις μόνο τον έναν, όχι και το αφεντικό εεεεε?

Link to comment
Share on other sites

Guest peppasko

για σας. θα ήθελα να ρωτήσω αν το παραπάνω γίνεται σε παραπάνω από 2 χρηστες.(σε sbs 2003)

thanks

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ η ερώτηση είναι, αν μπορώ να προωθήσω Mail  που πάνε σε έναν user, σε πολλούς  άλλους, προφανώς και γίνεται. Αρκεί η προώθηση να γίνεται σε mail-enabled  Group με μέλη τους χρήστες που θές.

Αν ρωτάς αν μπορώ να προωθώ mail πολλών χρηστών, ταυτόχρονα σε άλλους διάφορους ανά δύο, προφανώς και γίνεται.

Και τα παραπάνω γίνονται σε όλους του τύπους Exchange. Το πως γίνεται η λήψη (π.χ. pop3 connector) δεν έχει σημασία για την διαχείριση τους στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πάρη λέω τα βήματα αναλυτικά, διότι το έχω πάρει προσωπικά [8o|]

1. Εχω ενα mail domain mycompany.gr και active directory domain mycompany.local

2. Ο userA εχει mailbox στον exchange με primary smtp mail το [email protected] και εσωτερικό το [email protected]. To πρώτο mail το παίρνει μέσω pop3 connector του Exchange(που αν δεν κρατάει το password εχουμε πρόβλημα...πέτα το το μηχάνημα) όπου έχουμε ρυθμίσει απο τον connector να πηγαίνει στο  mailbox του userA.

3. Αφού θέλω γενικώς να γίνεται διανομή για τα mail του mycompany.gr απο τον exchange έχω καταχωρήσει το συγκεκριμένο domain στα recepients policies του Exchange. (e-mail adresses policy)

4. O userB θέλω και αυτός να παίρνει τα mail Που πάνε στο mailbox του userA. O userB πρέπει να έχει mailbox. Εστω μόνο [email protected]. Πάω στα Properties του userA  στο active directory !!! (προσοχή userA) και κάνω αυτό που ανέφερα σε παραπάνω Post. Δηλαδή στο delivery options επιλέγω τα mail να πηγαίνουν και στο mailbox του χρήστη userB. Τσεκάρω το check box που βρίσκω εκεί.

Αν δεν δουλεύει το παραπάνω, ο μόνος λόγος είναι το κακό μάτι. Αυτά που αναφέρω δεν επιδέχονται αμφισβήτηση (ωραίος?) και αν δεν το κάνεις να δουλέψει θα σκίσω τα διπλώματα !! (καλά όχι όλα). Εννοείται τα δικά σου διπλώματα. Είναι τόσο απλό όσο το περιγράφω. Πρέπει να το κάνεις να παίξειιιιιιιιιιιιιι.

Οταν θα το κάνεις να παίξει θέλω να μου πείς τι απόλα δεν έκανες σωστά στην πρώτη φάση, για να πλουτίζω τις troubleshooting γνώσεις μου. (Η να μαθαίνω τα Bugs του SBS).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Όταν λες οτι δεν κρατάει το password o POP3 Connector τι εννοείς; Βάζεις δυο φορές το password, πατάς ΟΚ και δεν αποθηκεύει τίποτα; Στον Event Viewer έχεις σφάλματα που να αναφέρονται στον POP3 Connector; Εαν όχι ή δεν παίρνεις αρκετή πληροφορία, μπορείς να αυξήσεις το logging level του POP3 Connector πηγαίνοντας στο Troubleshooting του POP3 Connector Manager και δίνοντας Maximum. Κατόπιν δοκίμασε να κάνεις Retrieve Now απο το Scheduling και δες στον Event Viewer για οτι αναφέρεται σε POP3 Connector. Πιστεύω πως έτσι θα βγάλεις κάποια άκρη.

Εαν κάνεις και αυτά που αναφέρει ο Θανάσης βήμα βήμα τότε "υπο φυσιολογικές συνθήκες" [li]  θα πρέπει να δουλέψει.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...