Jump to content

install aexchange on a member server!!!


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

 ... Καλημέρα και σε εσένα,

Ας ξεκινήσω αναφέροντας ότι ναι, μπορείς να στήσεις Exchange 2003 σε έναν member server. Βέβαια, η διαδικασία που χρειάζεται όμως για να εγκατασταθεί σωστά είναι αρκετά μεγάλη, περίπλοκη και απαιτεί αρκετές ενέργειες πριν και μετά την εγκατάσταση του Exchange Server ως software.

Θέλει πάρα πολύ καλό σχεδιασμό πριν γίνει η εγκατάσταση όπως μπορείς να δεις στο παρακάτω link

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa995843.aspx

Thanks,

Ανδρέας

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα είναι καλο αυτο ή κανονικα να εγκαταστησω τον exchange se enan DC και να γλιτωσω κοπο και χρονο.

Η διαδικασια είναι μεσα σε καποιο οδηγο με λεπτομερειες ή ειναι πολύ γενικη??

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Link to comment
Share on other sites

  ... Καλησπέρα,

Προσωπικά θα άφηνα τους DC να κάνουν αυτό που κάνουν και μόνο, εφόσον βέβαια υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης του Exchange σε ξεχωριστό/ά σύστημα/συστήματα.

Για το θέμα τις διαδικασίας, το link που σου έστειλα θα σε καθοδηγήσει αναλυτικά.

Thanks,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

xrisxal2000 καλημέρα.

Για να σε "καθησυχάσω" σου λέω ότι δεν βρίσκω καμία ιδιαίτερη διαφορά όσον αφορά τον κόπο ή την δυσκολία στην εγκατάσταση του exchange σε DC ή Member server σε ένα απλό περιβάλλον.

Οπότε αν έχεις την πολυτέλεια να αφιερώσεις ένα server στον Exchange, όπως λέει και ο Αντρέας, θα σε συμβούλευα να το προτιμήσεις.

Σου τονίζω ότι ο exchange σε καμία περίπτωση δεν είναι προιόν που για να στηθεί σωστά αρκεί το next-next-finish. Αλλά αν θυμάμαι εσύ είχες ήδη exchange πρόκειται για 2ο ή για άλλο περιβάλλον.?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας... και συγχαρητηρια στο forum σας. Ειναι πραγματι εξαιρετικο και φτιαγμενο με πολυ μεράκι!

Εχω στησει τον exchnage στην εταιρια που εργαζομαι αλλα και στον χωρο μου για επιπλέον γνώση και troubleshooting. Εχω εναν δυνατo pc (Q6600, 4GB RAM,Raid 0, windows 2003 64-bit, virtual server 2005. Εκει εχω 4-5 servers, xp clients , vista clients και επιπλεον static ip, 8 block ips και στην ουσια εχω ενα μικρο πληρες δικτυο το οποιο χρησιμοποιω καθημερινα για δοκιμες και γνώση. Εχω όλες τις evaluation versions και ειμαι πληρης.

 

Το προβλημα διορθωθηκε χωρις καποιο προβλημα. Εγκατεστησα στον exchange 2003 σε member server και ολα ok . Εγκατεστησα στον DC τα exchange tools και ολα ειναι μια χαρα.

Το προβλημα τελικα ήταν το εξής...

πριν κανω οτιδηποτε στον windows 2003 server ακολουθησα τον οδηγο Hardering win 2003. Για ασφάλεια! Μερικές απο τις ρυθμισεις αλλαζαν καποια δικαιώματα σε καποιους χρηστες και οταν πηγαινα να κάνω στο member server to Forest prep εβγαζε λαθος λόγω δικαιωμάτων.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοηθεια σας!

 

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω που θα μου πάει...!!!

Ειναι βεβαια περι τα 6000€ και οταν εχεις και οικογενεια ειναι λιγο δυσκολο. Αλλα θελω τοσο να το κανω το mcse που θα το κανω σιγουρα πρωτα ο θεος!!!

Σας χαιρετω!!!

Με τιμη,

xrisxal2000

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...