Jump to content

SSD και SQL Server 2012 - RAID1 ή non RAID;


costasppc
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κανονικά είναι για το hardware section, αλλά δεν μπορώ να βάλω νέο thread στα archives, ούτε και να διαβάσω κάτι από εκεί...

Σε έναν Dell Τ610 με HyperV 2012 R2 role, υπάρχει ένα VM με SQL 2012. Θέλουμε να αυξήσουμε την ταχύτητα του SQL, οπότε λέμε να βάλουμε 2 SSD (consumer grade) και να μεταφέρουμε εκεί το VM και τα VHDs του. 

 

Πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουμε τους SSD RAID1 από τον controller του server; θα πέσει πολύ η απόδοση;

 

Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι θέμα πόσο downtime αντέχουμε.

 

Με εκτίμηση

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα είναι σχεδόν αδύνατο να βάλεις αυτούς τους SSD στον RAID Controller καθώς χρειάζεται Dual Port (Dual Homed) για να δουλέψει σωστά, νομίζω πως δεν είναι και καλή πρακτική το Consumer Grade, τώρα πόσους δίσκους έχει και δεν έχει αρκετό Performance σε IOPS ; Είναι σίγουρο ότι δεν έχει αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Από την Dell μου είπαν ότι απλά χρειάζεται τα trays (ο controller είναι ο PERC700). Έχει 2 δίσκους 1 ΤΒ RAID1 και 4 VMs.

Το consumer grade είναι για να δούμε αν θα έχουμε σημαντικό performance increase αν βάλουμε τους SSD.

 

Δεν έχω μετρήσει IOPS. Τι προτείνεις;

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπορώ να πω με σιγουριά οτι η Dell δεν κατάλαβε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, αν δεις λίγο τιμές στους Ssd στη σελίδα. Το δεύτερο είναι πως δυο δίσκοι 7.2 χιλιάδων στροφών είναι σίγουρα ανίκανοι να διαχειριστούν 4 VM ,εκτός και αν δεν κάνουν τίποτα αυτά.

 

 

Ξεκίνα να βλέπεις με measure-vm ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα IOPS , θα σε βοηθήσει να έχεις μια εικόνα,αν δεν έχεις κάποιο System Center να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι βάζοντας SSD θα αυξήσεις την ταχύτητα του SQL Server?

Έχεις μετρήσει και έχεις δει ότι SQL Server υποφέρει από ΙΟ?

Ξέρεις ποια ή  ποιες είναι οι βάσεις που δημιουργούν το ΙΟ αυτό?

Και μια τελευταία ερώτηση, Μιλάμε για την ίδια εγκατάσταση που είχες αναφέρεις και στο παρελθόν;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπορώ να πω με σιγουριά οτι η Dell δεν κατάλαβε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, αν δεις λίγο τιμές στους Ssd στη σελίδα. Το δεύτερο είναι πως δυο δίσκοι 7.2 χιλιάδων στροφών είναι σίγουρα ανίκανοι να διαχειριστούν 4 VM ,εκτός και αν δεν κάνουν τίποτα αυτά.

Ευχαριστώ! Η συζήτηση με την Dell έγινε ως εξής: τους είπα το service tag, τους είπα ότι θέλω να προσθέσω δίσκους στον controller, εξήγησα ότι δεν θα πάρω Dell-branded δίσκους (λόγω υψηλής τιμής). Μου είπαν ότι χρειάζομαι mounting trays.

 

Μόλις έρθουν τα trays θα δούμε.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη ευχαριστώ!

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι βάζοντας SSD θα αυξήσεις την ταχύτητα του SQL Server?

Έχεις μετρήσει και έχεις δει ότι SQL Server υποφέρει από ΙΟ?

Ξέρεις ποια ή  ποιες είναι οι βάσεις που δημιουργούν το ΙΟ αυτό?

Και μια τελευταία ερώτηση, Μιλάμε για την ίδια εγκατάσταση που είχες αναφέρεις και στο παρελθόν;

 

1. Δεν θα αυξήσω την ταχύτητα πρόσβασης;

2. Όχι, δεν έχω μετρήσει την ώρα της λειτουργίας, έτρεξα sp_Blitz.

3. Μια βάση έχουμε στην ουσία.

4. Ναι, για αυτήν μιλάμε. Καθώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι για όλα φταίει η εγκατάσταση, θέλω τουλάχιστον σε θέματα hardware να κάνω ότι μπορώ καλύτερο. Μετά θα σε κάνω outsource να δεις την βάση και να μου κάνεις προτάσεις.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με μετάβαση σε SSD σίγουρα υπάρχει καλύτερο performance. Σου παραθέτω μερικά άρθρα που αποτυπώνουν τα αποτελέσματα.  

http://timothyawiseman.wordpress.com/2012/07/29/the-effects-of-an-ssd-on-sql-server-performance/

http://www.kingston.com/us/business/server_solutions/memory_ssd_optimization

 

Στο παρακάτω pdf απο την Kingston υπάρχει και κάτι σαν οδηγός για καλύτερη ταχύτητα.

http://media.kingston.com/BB879EB4-8B06-4D05-A730-017CE4A68C61/FinalDownload/DownloadId-DB904098755717F5DEE9F9E36D10AB0D/BB879EB4-8B06-4D05-A730-017CE4A68C61/pdfs/business/Optimizing_Memory_and_SSD_in_Server_HR.pdf

 

Όμως ας μην ξεχνάμε ότι αν το πρόβλημα σου είναι παραμετροποίησης τότε το συνολικό όφελος θα είναι μηδαμινό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...