Jump to content

Exchange server 2007 and Edge Configuration


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοι φίλοι καλησπέρα σας και καλο καλοκαιρι,

Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης... εχω στησει το παρακατω...

Windows server 2008 SP1 64-bit (DNS,DHCP,AD) Και στον ιδιο server για δοκιμαστικους λογους εναν exchange 2007 64 o οποιος λειτουργει κανονικα...

Εγνατεστησα σε ενανα αλλο server Win 2003 SP2 64 bit E.E member server και σε αυτον εγκατεστησα τον Edge server.

Ηθελα να ρωτησω το εξης...

οταν εχω μια τοπολογια όπως η παραπανω ( δηλαδη με Edge server) οι πορτες που θα δειχνουν τελικα?

δηλαδη οταν εχω εναν exchange server (mailbox,CA,HUb) και ο οποιος εχει ip 192.168.1.100 τοτε στο firewall στελνω τις πορτες 110,25,143,995,993,443 κ.τ.λ στην 192.168.1.100!

Οταν εχω και εναν edge server και εχω και pop3 ενεργοποιημενο, πως θα πρεπει να εχω τα ports?? σε ποια ip ποιανου server να δειχνουν??

Θα πρέπει η πορτα 25 π.χ να δειχνει την ip του edge?

θα πρεπει η πορτα 443 να δειχνει την ip του HUB?

και τι γινετε με τις αλλες πόρτες?????????

Επίσης ο edge πρεπει να εχει 2 nics (192.168.1.101 - internal) & (192.168.0.101 - DMZ) σε ποιο απο τα 2 interface θα ριξω τις πορτες απο το εσωτερικο δικτυο και απο το internet??

ολα τα παραπανω τα ρωταω γιατι ο exchnage δουλευει καλα αλλα δεν μπορω να σεταρω υον pop3. Στην αποστολη και ληψη βγαζει σφαλματα και δεν ηερω σαν pop3 και smtp τελικα ποιες ip να βαλω και με τι authentication!!!

Σας ευχαριστώ πολυ και συγνώμμη αν σας κουρασα...

Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας

ευχαριστώ πολύ

Με τιμη

xrisxal2000

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι clients είναι εξωτερικοί, πχ από το internet, βλέπουν την εξωτερική IP του Edge. Οι εσωτερικοί δεν βλέπουν απευθείας τον edge, αλλά τον κανονικό που έχει όλους τους άλλους ρόλους. Edge Subscription έκανες για να παίξει σωστά ο edge?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...