Jump to content

Απολογισμός για το 2008


Recommended Posts

(Για το έτος μιλάμε, όχι για τον server, γιατί κάποιοι είναι κολλημένοι εδώ μέσα)

Αρχικά να ευχηθώ σε όλους Καλή Χρονιά και Δημιουργικό το 2009 για την κοινότητά μας, όπου όπως είπε και ο αρχηγός μας ο Ανδρέας, προμηνύεται καυτό!

Κάπου εδώ όμως θα ήθελα να θυμηθούμε μαζί όλα τα γεγονότα του 2008 που αφορούσαν την κοινότητα και τα μέλη της, για να μην ξεχνάμε και την ιστορία μας. Όλα ξεκίνησαν από την συμμετοχή του Θανάση του Κλαδάκη και εμένα στο MCT Summit στο Βερολίνο τον Ιανουάριο. Αν και φατσικά είχαμε γνωριστεί με τον Θανάση, η επίσημη γνωριμία έγινε εκεί και άρχισε έτσι η δική μου συμμετοχή στο AutoExec.

Επιστρέψαμε από το Βερολίνο με φρέσκιες ιδέες και όρεξη για να "ανεβάσουμε" την κοινότητα. Κάπου εδώ στο παιχνίδι μπαίνει και η Μάρθα η Πετροπούλου από την Microsoft Hellas που μας υποστηρίζει και μας βοηθά συνέχεια. Οι δημοσιεύσεις και τα blogs αρχίζουν να αυξάνονται κατακόρυφα, εμφανίζεται στην αγορά ο νέος Windows Server 2008 και πραγματοποιείται στην Αθήνα το επίσημο πανηγυρικό launch, όπου ο Θανάσης Κλαδάκης έχει τον λόγο, με μια εκπληκτική παρουσίαση, κάνοντας τα πλήθη να παραληρούν. Ταυτόχρονα διαφαίνεται στον μακρινό ορίζοντα και η διάθεση να επεκταθεί η κοινότητα και στην Βόρεια Ελλάδα, με την δική μου φυσικά συμμετοχή. Να επισημάνω ότι η Μάρθα έχει κάνει φοβερή δουλειά για την κοινότητα, σίγουρα χωρίς την βοήθειά της δεν θα είχαμε φτάσει εδώ. Ταυτόχρονα ο Θανάσης κάνει την ίδια παρουσίαση και για λογαριασμό της Microsoft Μάλτας, με τα ίδια εκπληκτικά αποτελέσματα.

Τον Απρίλιο όλοι οι τότε moderators και MVPs συμμετέχουν στο MVP Global Summit στο Redmond, όπου γίνεται και μια ακόμη σημαντική γνωριμία: ο Νάσος γνωρίζει από κοντά τον Andy Malone και έτσι γεννιέται η ιδέα να φέρουμε το CyberCrime Security Forum στην Αθήνα. Αρκετή δουλειά, σκέψεις, οργανωτικά θέματα για όλους εμάς που είμαστε άπειροι στη διοργάνωση εκδηλώσεων. Σε σύντομο χρονικό διάστημα το site www.securityforum.gr είναι στον αέρα και αρχίζουμε να μαζεύουμε συμμετοχές.

Τον Σεπτέμβριο αρχίζουν οι συναντήσεις της κοινότητας στον Ηριδανό στις εγκαταστάσεις της Microsoft Hellas, τον Οκτώβριο μου αναθέτουν την εκπαίδευση περίπου 450 ατόμων σε Windows Server 2008 για τους Microsoft Partners σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, όπου έχουμε την ευκαιρία να ενημερώσουμε ότι υπάρχει μια πολύ ενεργή κοινότητα και προσπαθούμε να την επεκτείνουμε και στη Θεσσαλονίκη. Μου απονέμεται το MVP Award σε Directory Services και η Βόρεια Ελλάδα αποκτά τον πρώτο της MVP. Ακολουθεί και δεύτερη συνάντηση του AutoExec στην Αθήνα, ενώ ήδη είμαστε κοντά στην  TechEd EMEA for IT Pros 2008 στη Βαρκελώνη, όπου πολλοί moderators συμμετέχουν στο Ask The Experts.

Μόλις επιστρέψουμε μας περιμένει πολλή δουλειά, αφού μένουν ελάχιστες μέρες για το CyberCrime Security Forum 08. Το AutoExec συμπληρώνει τα 2048 μέλη και η Φοίβη, όντας το μέλος 2048, κερδίζει ένα εκπληκτικό δώρο: Asus eeePC και η απονομή του δώρου γίνεται κατά την διάρκεια του CyberCrime Security Forum. Με επιτυχία διεξάγεται το Forum στον Πειραιά, με σημαντική συμμετοχή και των Θεσσαλονικέων μελών του AutoExec.

Το τέλος της χρονιάς είναι μια έκπληξη για πολλούς, αφού σε συνεργασία με την Microsoft Hellas δίνουμε στα μέλη μας εντελώς δωρεάν τα Windows Vista Ultimate SP1, ένα εξαιρετικό χριστουγεννιάτικο δώρο. Ειδικά για τα μέλη της Θεσσαλονίκης, διοργανώνουμε την 5η συνάντηση του AutoExec στη Θεσσαλονίκη, στις εγκαταστάσεις του SystemPlus και δίνουμε εκεί τα Windows Vista Ultimate SP1 στα μέλη μας, με την υπόσχεση να βρισκόμαστε στη Θεσσαλονίκη μια φορά τον μήνα τουλάχιστον. Στην ψηφιακή τηλεόραση εμφανίζεται ο ιδρυτής του AutoExec, ο Ανδρέας ο Τσούχλαρης, μιλώντας για το CyberCrime Security Forum.

Μείνετε μαζί μας γιατί προβλέπεται .... χαμός για το 2009. Για να πάρετε μια ιδέα από τις δραστηριότητες του 2008, και ένα promo video για τις δραστηριότητες του AutoExec.Gr μέσα στο 2008, όπως τις κατέγραψε η κάμερά μου:

videoc870bc63d268.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό άρθρο Χρήστο.

Να σημειωθεί ότι τον Μάρτιο τα μέλη μας ήταν περίπου 700 και τώρα είμαστε αισιως 2600. Οταν είμασταν τον Απρίλιο στην Αμερική σκεφτόμασταν να δώσουμε δώρο και στο 1024 μέλος, αλλά μέχρι να γυρίσουμε είχαμε φτάσει τα 1500.

Το 2009 προμηνύεται πολύ καυτό , και ήδη ξεκίνησε έτσι. Αλλος ένας δικός μας, ο Hyper-Vangelis έλαβε την τιμητική διάκριση του Most Valuable Professional. (Αναρωτίεμαι σε ποιον τομέα άραγε? [;)]

Σύντομα θα ανακοινώσουμε την ημερομηνία και θεματολογία του 6ου event.

Να είστε όλοι καλά.

Ευτυχισμένο το 2009

Υ.Γ. αυτό είναι το 1000 post μου στο autoexec.gr !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νάσο μην ξεχνάς κάτι...

όταν ο Blackman μίλαγε με τον Κλαδάκη στην αρχή του έτους του είπε:

"Σε όποια κοινότητα έχω συμμετάσχει δυναμικά, αυτή η κοινότητα έχει εκτοξευθεί..." έχω το κοκκαλάκι της νυχτερίδας...γιατί να το κρύψομεν άλλωστε... :)

ψηφίζω να γίνω το επίσημο φιλακτό του autoexec.gr και να μου κάνετε όλα τα χατήρια [:P] και φυσικά θέλω εκδήλωση προς τιμήν μου [:D]

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη,

Συγχαρητήρια για το award! Τώρα θα έχουμε inside ενημέρωση και για το virtualization. Η ομάδα μεγαλώνει... Και στην Κύπρο έχουμε έναν ακόμη νέο MVP, τον Γιώργο Θρασυβούλου, στο Entreprise Security.

Χρήστο,

Όχι και αρχηγός! Αυτό που είναι σίγουρο ότι δεν θα έχουμε στο autoexec.gr είναι τα αρχηγιλίκια. Υπάρχουν άλλες "κοινότητες" στην Ελλάδα με άφθονους αρχηγούς. Εγώ έναν σπόρο φύτεψα σε έναν χώρο που όλοι έλεγαν ότι δεν θα φυτρώσει τίποτα...
Σημείωση: Το 2048ο μέλος μας, η Phoebe, δεν λέγεται Φοίβη. Άλλο είναι το όνομα της κοπέλας - μην της δημιουργήσουμε διχασμένη προσωπικότητα. Μην βλέπεις εμένα που με φωνάζουν Ατσούχ. Αλλιώς με βάφτισαν.

Θανάση,

Να σε βλέπουν λίγο και τα παιδιά σου...

Blackman,

Μαζέψαμε χρήματα για να σε στείλουμε ταξίδι με δύο από τα εξώφυλλα του Τ3! Αλλά δεν ξέρουμε αν σε ενδιαφέρουν οι μελαχροινές ή οι ξανθιές. Παρακαλώ να μας ενημερώσεις με pm για τα περαιτέρω.

ΟΠΑΠ,

Να μπει στο Πάμε Στοίχημα ο αριθμός των μελών και των bloggers που θα έχουμε στο τέλος του 2009!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...