Jump to content

Τελικά ζω στην Ελλάδα;


fountou
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Χτες με φώναξε ένας φίλος να του σετάρω μια κάρτα TV την  PINNACLE MEDIACENTER PCTV 100e.Απλα τα πραγμάτα γιατι είναι usb και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να συνδεσεις το καλώδιο.Αφού εκανα setup το προγραμμα και ολα πηγαν καλα συνεδεσα το καλωδιο της κεραιας και ενα καλωδιο video in απο το Νοva.Ως εδω ολα πανε πολυ καλα για να ειναι αληθινά...Μολις βρήκαμε ολα τα καναλια και ειμασταν ετοιμοι να δουμε τι καναμε,ανακαλυψαμε το εξής οτι ολα επαιζαν ασπρομαυρα και απο τις δυο πηγές εισόδου...Αφού δοκιμασα με όλα τα φορματ και με χώρα Ελλάδα

δηλαδη pal b,c,d Κλπ καθώς και secam a,b Κλπ,αποφασισα να αλλάξω χώρα δηλαδή να ορίσω οτι βρίσκομαι στην Γερμανία και βαζοντας pal B να αποκτησουν ολα χρώμα.Με κάποιους που το συζήτησα μου είπαν οτι γινετε και σε άλλες κάρτες....Μήπως πρέπει  να γίνει κάτι ή τουλάχιστον να αναφέρει στο Manual τι επιλογές πρέπει να βάλεις;

 

 

 

Ευχαριστώ

Γιάννης Φουντουλάκης

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγοντας χώρα άλλαζαν και άλλα στοιχεία εκτός από το PAL B; Με κάρτες τέτοιες έχω παιδευτεί αρκετά πολλές φορές παλιότερα αλλά μου φαίνεται απίστευτο να επιλέγεις το σωστό σήμα και να μην παίζει...

 

 

 

Τώρα παιδεύομαι με μια Pinnacle 500-USB για video capture που θα έπρεπε να δουλεύει αλλά έχει ένα απίστευτο πρόβλημα στο lip sync (για κομμάτια που είναι μεγάλα σε διάρκεια) και από ότι καταλαβαίνω από το support forum της Pinnacle είναι πρόβλημα του λογισμικού της (Studio 10). Με άλλα capture προγράμματα μου φέρνει ένα τρεμόπαιγμα στην εικόνα οπότε την έχω βάλει στην άκρη προς το παρόν και έχω συνδέσει μια videocamera ανάμεσα στο video player και το PC μέσω της οποίας περνάω το σήμα (η camera κάνει εσωτερικά το composite σε firewire) και τα γράφω μια χαρά. Η πλάκα είναι ότι στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το video και πήρα και ένα player ακόμη (+ €150 χασούρα εκτός από την Pinnacle).

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...