Jump to content

Exchange 2003 ως backup mail server


costasppc
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Μας ζητήθηκε να στήσουμε σε έναν πελάτη με έτοιμη υποδομή ΑD/Exchange 2003, έναν νέο server (όχι Windows). Όλα καλά. Γίνεται ένα meeting και προτείνω να κρατήσουν τον Exchange που ήδη έχουν ως mail server, καθώς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην υλοποίηση του.

 

Δεν δέχονται. Θέλουν να στήσουμε το Mail επάνω στον νέο server, και να κρατήσουμε και τον Exchange ως backup mail server. Βρήκα διάφορα άρθρα για το πως ο Exchange λειτουργεί ως backup mail server, αλλά με μια γρήγορη ανάγνωση είδα ότι κρατάει τα mail στο queue μέχρι να σηκωθεί ξανά ο βασικός ή κάνω λάθος;

 

 

Ευχαριστώ

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Θα στήσουνε τσαντίρι στην αυλή και θα έχουν το κανονικό σπίτι που είναι φτιαγμένο όπως η υπόλοιπη υποδομή τους, για backup?

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία απο τέτοια εγκατάσταση, θα ήμουν περίεργος να δω πως στήνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μυρίζομαι ότι κάποιος (ενδεχομένως και ο άρτι αφιχθείς από ελληνικό πανεπιστήμιο αντμιν) τους ενημέρωσε για την ανωτερότητα ενός linux mail server, το πόσο σταθερός είναι, το πόσο ασφαλής είναι, ότι είναι δωρεάν, ότι ψήνει και καφέ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μυρίζομαι ότι κάποιος (ενδεχομένως και ο άρτι αφιχθείς από ελληνικό πανεπιστήμιο αντμιν) τους ενημέρωσε για την ανωτερότητα ενός linux mail server, το πόσο σταθερός είναι, το πόσο ασφαλής είναι, ότι είναι δωρεάν, ότι ψήνει και καφέ κλπ.

Δημήτρη, ξέρεις κάτι που δε γνωρίζουμε μήπως;;;; Γιατί μάλλον δεν μυρίζεσαι... κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις... Πες μας και εμάς...

Το δωρεάν να το συζητήσουμε λίγο, λέμε δωρεάν για κόστος απόκτησης, δεν υπολογίζουμε το διαχεριστικό κόστος το οποίο μπορεί να είναι πολλαπλάσιο.... (κλασική παράβλεψη).

Link to comment
Share on other sites

βασική παράλειξη...

και μίας που θέλει να κάνει κατι τέτοιο...πολύ ενδιαφέρομαι και εγώ να μάθω πως μπορεί να γίνει η υλοποίηση...

ποια θα είανι η έννοια του backup exchange server σε linux; αν θα πέσει ο ένας να παίζει ο άλλος; να σηκωθεί ο άλλος όταν θέλουμε εμείς; κάτι σαν fail-over;

τι ακριβώς; τα mailboxes; κλπ στοιχεία; οτιδήποτε έχω κάνει με exchange με άλλα συστήματα, έχει κατά κύριο λόγο σχέση με Migration ή κάποια συνδεσιμότητα παράλληλη...

υπάρχει domain εκεί; πλέον τι είδους domain; microsoft domain ή linux domain με samba server και λοιπά καλούδια που έχω γράψει και στο Blog μου;

πω πω...πολλά ερωτήματα που βγαίνουν...ας χαλαρώσω καλύτερα...γιατί προφανώς και αυτοί που το θέλουν το σύστημα, δεν τα έχουν σκεφτεί τα περισσότερα από αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να απαντήσω σε ότι μπορώ:

 

Υπάρχει Windows domain AD/Exchange/PCs joined κ.λπ. (up 'n' running).

O νέος server δεν θα είναι Linux αλλά MacOS X.

Oυσιαστικά θέλουν τον Exchange σαν failover (αν είναι κάτω ο MacOS X, να λειτουργήσει ο Εxchange, όχι απαραίτητα αυτόματα).

Ο Windows server θα διατηρήσει τα Directory services, καθώς και τα DNS, DHCP, GC, WINS κ.λπ.

Ο Μac θα αναλάβει Mail, iCal, iChat, SUS.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι μάλλον το πλάνο δεν πολυπαίζει .

Οι outlook clients θα συνδέοντε με imap στον macmail.domain.local και εκεί θα είναι mailbox,contacts,calendar etc .

-Δεν εχω βρεί πως αυτά θα γίνουν replicate / synch με τον exchange . Εστω x οτι γίνετε (που δεν νομίζω) αν πεσει ο mac θέλει δουλειά στους clients να βλέπουν τον exchange.

Σε αυτή την τοπολογία βλέπω τον exchange ''μπροστά'' ως relay , αλλά και πάλι δεν κάνεις την δουλειά σου γιατί δεν κρατάει mailbox , setting etc . οπότε αν πεσει ο mac απλά θα κρατάει τα mail μεχρι να ανέβει και να στείλει.

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να είναι ο exchange ο mail server και να στέλνει τα mail στον mac μέσω routing group αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι supported απο την πλευρά του mac . Και εδώ εχει θέμα client outlook αλλαγές και βέβαια πάλι δεν ξέρω τι θα γίνει με contacts, calendar etc

Δεν μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί αυτά τα δύο συστήματα να έχουν κοινές database ή έστω synch .

Πάντως είναι πραγματικά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μυρίστηκα, λοιπόν. Πετύχαμε την περίπτωση του 0.01% όπου κάποιος θέλει να βάλει MacOSX mail server αντί για Exchange ή Linux και μάλιστα να έχει έναν εκ των τελευταίων ως backup. Νομίζω πως μπορούμε να ευχηθούμε καλή τύχη, αφού τέτοιο σενάριο ούτε στο χειρότερό μου εχθρό δεν θα επιθυμούσα να αντιμετωπίσει...

Πέρα από την πλάκα, αυτόματο failover δε μπορώ να φανταστώ. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα manual failover στο οποίο ο Exchange να είναι "έτοιμος" να λειτουργήσει σαν mail server (online, έτοιμοι smtp connectors, domain URLs, mailboxes κλπ) και απλά να αλλάξει το ΝΑΤ στο firewall (αν είναι έτσι στημένο) και να πηγαίνουν οι SMTP συνδέσεις στον Exchange.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνόντας με τα όσα αναφέρθηκαν από τους άλλους πιο πάνω και κυρίως στο κομμάτι που λέγεται "λάθος σχεδιασμός" το μόνο που θα μπορουσα να σκεφτώ είναι το εξής:

Έστω ότι το AD domain σου είναι το company.gr

Φτιάχνεις μια ζώνη στον DNS company.local. Ως MX record ορίζεις τον exchange. Στον τελευταίο έχεις ήδη φροντίσει να υπάρχουν mailboxes για όλους τους χρήστες και έχεις ορίσει με μια πολιτική (στον exchange) να δημιουργηθούν και email @company.local (εκτός από τις υπάρχουσες @company.gr)

Στον ΜacOS X mail server ορίζεις (δεν ξέρω πως, αλλά δεν πιστεύω να μη γίνεται) να για κάθε εισερχόμενο email να στέλνεται και αντίγραφο στον mail server του company.gr (δηλ του exchange).

Να επαναλάβω ότι δεν είναι παράδειγμα καλού σχεδιασμού εκτός και αν συντρέχουν ειδικές συνθήκες που από ό,τι φαίνεται δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, αυτόματο failover δε μπορώ να φανταστώ. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα manual failover στο οποίο ο Exchange να είναι "έτοιμος" να λειτουργήσει σαν mail server (online, έτοιμοι smtp connectors, domain URLs, mailboxes κλπ) και απλά να αλλάξει το ΝΑΤ στο firewall (αν είναι έτσι στημένο) και να πηγαίνουν οι SMTP συνδέσεις στον Exchange.

 

Στον ΜacOS X mail server ορίζεις (δεν ξέρω πως, αλλά δεν πιστεύω να μη γίνεται) να για κάθε εισερχόμενο email να στέλνεται και αντίγραφο στον mail server του company.gr (δηλ του exchange).

 

Quote 1: ακριβώς αυτό θέλουμε, μη αυτόματο failover.

Quote 2: γίνεται να στείλεις copy σε άλλο mailbox.

 

Σε κάθε περίπτωση επειδή το αρχκό πλάνο είναι λάθος, έχω προτείνει να διατηρηθεί ο Exchange ως έχει. Δεν ξέρω αν θα μου περάσει.

Στην περίπτωση του manual failover, απλά θα κάνουμε αυτό που λέει ο Δημήτρης.

 

Ευχαριστώ

 

Κ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

η λύση του Δημήτρη είναι η πιο κοντινή σε αυτό που θέλουν, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι και πόση δουλειά θέλει

από την άλλη η λύση που λέει ο Άκης από την στιγμή που είναι γίνεται, λογικά θα μπορούσε να πέξει (βασικά είναι σαν να έχουν 2 emails, αλλά τι γίνεται αν πέσει ο MacOS X server;)

πάντως όπως και να έχει θα το ψάξω, γιατί όσο να ναι κάτι θα βρούμε...παρόλο που ο όλος σχεδιασμός φαίνεται λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Και έρχεται τώρα η ερώτηση, γιατί δεν παίρνουν ένα 2ο Mac και να πάνε σε failover Λύση πιο ολοκληρωμένη και ίσως και αυτόματη (αναρωτιέμαι εάν έχει κάτι τέτοιο το Leopard) παρά να έχουν ένα ολόκληρο Exchange να «κάθετε» ? Εφόσον πήραν την απόφαση να πάνε σε άλλο mail σύστημα, από εκεί και πέρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα SMTP Box σαν 2ο ΜΧ record (ας είναι απλά ένα IIS SMTP) το οποίο να κρατάει τα μηνύματα σε queue μέχρι να επανέλθει ο Mac. Πρέπει ο πελάτης να κοιτάξει και λίγο μπροστά στο τι μπορεί να επενδύσει μετά για να έχει πιο High Available σύστημα εφόσον αυτό τον ενδιαφέρει, αλλιώς ότι μπορούμε κάνουμε εμείς οι φτωχοί ΙΤανθρωποι ?

Link to comment
Share on other sites

O πελάτης δεν ξέρει -και δεν ενδιαφέρεται- για high availability/failover. Aπλά για δικούς του λόγους δεν γουστάρει τον Exchange... Δεν προσπαθήσαμε να του φορέσουμε το Μac ως καλύτερη λύση από τον Εxchange, αντίθετα του είπαμε ότι είναι καλύτερο για την επένδυση που έχει ήδη κάνει να κρατήσει τον Exchange.

 

Εγώ θα προτείνω να παραμείνει ο Εxchange ως ο ενεργός mail server.

 

αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα SMTP Box σαν 2ο ΜΧ record (ας είναι απλά ένα IIS SMTP) το οποίο να κρατάει τα μηνύματα σε queue μέχρι να επανέλθει ο Mac

 

Στον Exchange θα το κάνω αυτό?

 

Ευχαριστώ

 

Κ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

για το απλο SMTP απλα μια εγκατάσταση Windows χρειαζετε με IIS.

 

Ωταν σου μιλάει για Backup Server μαλλον ενδιαφέρετε για Failover εστω, καλό είναι να θέσει τις απαιτήσεις που έχει και να δει πιό σύστημα μπορεί να τον εξυπηρετήσει καλύτερα, μην πάρει αποφάσεις βαση "γουστου" :)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, ο Exchange έχει ήδη αγοραστεί οπότε πρέπει να βρεθεί μια χρήση του - και από τη στιγμή που ο πελάτης δεν τον θέλει (χωρίς να μπορεί να δικαιολογήσει και το "γιατί;" φαντάζομαι) πρέπει κάτι να κάνει κι αυτός ο άμοιρος... θα πρότεινα οι χρήστες να παίξουν με Outlook/POP3 με τον OSX και ταυτόχρονα να έχουν στημένο Exchange (MAPI) profile σε περίπτωση που τα φτύσει ο OSX να λαμβάνουν καρφί τα emails τους.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...