Jump to content

2 Exchange Servers στο ίδιο Domain


Thanos175
 Share

Recommended Posts

Γειά σας

Έχω έναν Domain Controller Windows Server 2003 ο οποίος είναι και exchange server 2003. Το Domain είναι π.χ. το mydomain.gr . O Exchange εξυπηρετεί τα e-mails με την μορφή user@mydomain.gr. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Μπορώ να στήσω έναν δεύτερο exchange server στο ίδιο domain και να εξυπηρετεί τα e-mails με την μορφή user@mynewdomain.gr ?

Αν ναι πως?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει κάποια προβλήματα ο υπάρχον server. Τα προβλήματα του είναι ότι δεν λαμβάνει e-mails αλλά μόνο στέλνει. Και για την εισερχόμενη αλληλογραφία έχω σε κάθε client και έναν pop λογαριασμό για να έρχονται τα e-mails. Και έλεγα να φτιάξω έναν καινούργιο server και όταν σταματήσουμε να πέρνουμε τα e-mails του παλιού domain να τον καταργήσω και να δουλεύει μόνο ο καινούργιος που θα είναι σε virtual machine.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο!

κάτι είπες να βάλεις τον Exchange 2003 σε Virtual Machine, σε τι περιβάλλον θα το κάνεις ? (Hyper-V ? VMware? Xen ? ) Θέλει προσοχή αυτο! [:)]

Για το καινούργιο Domain (mynewdomain.gr) θα υπάρχει αλλο Active Directory Domain? ή θα εξυπηρετηθει απο το υπάρχων ?

Τέλος στον καινούργιο Exchange θα ήταν καλό να μην τον κάνεις και Domain Controller [H]

Γενικά δεν ειναι δύσκολο αυτο που ζητάς απλα θέλει προσοχη στον σχεδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα είναι σε Virtual Server 2005. Το Active Directory θα είναι το υπάρχων. Το δοκίμασα, στον καινούργιο server μου έφερε και τους 2 exchange servers, αλλά κάποια στιγμή σταμάτησε να παίζει και έβγαλε κάτι μηνύματα για win32 εφαρμογή και κάτι τέτοια. Μάλλον θα το ξαναδοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρεότεινα αν θέλεις να μην το βάλεις σε Virtual Server (για πόσα Mailboxes Μιλάμε ? )

Απο εκεί και πέρα μπορείς να τον βάλεις σαν 2ο (όπως μαλλον έκανες) και να κάνεις move mailboxes ή να φτιάξεις καινούργια, γενικά δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα,
οτι χρειαστείς εδώ ειμαστε [:)]

2ο DC έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία για virtualisation σε εταιρικό περιβάλλον υπάρχει και ονομάζεται Hyper-V, χαρακτηριστικό ενσωματωμένο στον Windows Server 2008. Αν δεν θέλεις να τον αγοράσεις, υπάρχει και μια δωρεάν έκδοση που χρησιμοποιείται μόνο για να φιλοξενεί τα virtual μηχανήματα, ψάξε εδώ στο forum και θα βρεις τεράστιο υλικό. 

Link to comment
Share on other sites

Chris έχω έρθει και στις παρουσιάσεις του Hyper-V και με έχετε κατατοπίσει πολύ. Τώρα είμαι στην διαδικασία αγοράς του Intel Ε8400 που υποστηρίζει VT για να το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...