Jump to content

2nd exchange 2007 mailbox server


mgeorge
 Share

Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την προσθήκη 2ου exchange 2007 server. Σε μια εγκατασταση με 2 άκρα ένα στην Αθήνα και ένα στην επαρχία, υπάρχει 1 exchange 2007 στην Αθήνα. Θέλουμε να προσθέσουμε άλλον ένα στο άκρο της επαρχίας. Υπάρχει ένα domain για ολόκληρη την εταιρεία. Ξέρω οτι η προσθήκη του 2ου exchange δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και τα μηνύματα θα κυκλοφορούν κανονικά ανάμεσα στους 2 exchange. Θα ήθελα να ρωτήσω όμως, τα εξερχόμενα μηνύματα ποια διαδρομή θα ακολουθούν; Θα έρχονται από την επαρχία μέσω του vpn μου στην Αθήνα και από εκεί μεσω του send connector μου στο Internet (κάθε σημείο έχει δικό του Internet); Υπάρχει τρόπος να φεύγουν απ' ευθείας στο Internet από το κάθε άκρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομίζω πως με έναν 2ο send connector (SMTP) θα είσαι ΟΚ. Πές του κιόλας να χρησιμοποιεί το smarthost "your.provider.mail.server.here.gr". Οχι το ΜΧ record γιατί  μάλλον το διαχειρίζεται ο Αθηναίος , αν δεν  είναι κι αυτος με smarthost sending.

Η παραπάνω περίπτωση δουλεύει μόνο αν βγαίνουν στο ιντερνετ οι απομακρυσμένοι ΗΥ μεσα από το δικό τους ρουτερ, και οχι  μεσα από  site to site VPN με την Αθηνα. Αν Ναι , τότε πρέπει να ρυθμίσεις έτσι το ρουτερ ωστε να "αφηνει" τον exchange να βγαινει  ιντερνετ χωρίς να χρησιμοποιεί vpn...

Ίσως να έχεις ρουτερ το οποιο να μπορει να κανει route  πρωτοκολλα (SMTP) αλλού, κι αλλου το άλλο traffic. Αλλιώς με FQDN(mailgate.provider.gr) ή τέλος με την ιντερνετ IP Address του σέρβερ του παρόχου σου.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...