Jump to content

Problem with OWA after applying SP2 at Exch2K7


Linos80
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν περασω στο προβλημα να αναφερω τα δεδομενα.

 

Exch1 (Mailbox, Hub Transport, Client Access Roles)

Exch2 (όπως και ο 1 σε SCR mode με τον Exch1)

OWA (Client Access Role, βρισκεται στην DMZ και χρησιμοποιειται ωστε οι χρηστες να μπορουν να βλεπουν OWA απο οπουδηποτε μεσω browser αλλα και με τα κινητα τους)

Για τον τελευταιο, ανοιχτηκαν οι απαραιτητες πορτες στο firewall.

 

Ενημερωτικα...

Το περιβαλλον ειναι λιγο πριν το production αφου οι χρηστες στελνουν και λαμβανουν μεσω ενος qmail server ο οποιος για την ωρα τα προωθει και στον exchange.

Βεβαια, μεσα απο τον exchange εχουν δημιουργηθει οι καταλληλοι send connectors και μπορουν να στελνουν προς τα εξω κανονικα.

 

Στο θεμα μας...

Μεχρι λιγο πριν βαλω το SP2 στον Exch1, ολα δουλευαν κανονικα. Μετα το SP2, οταν χτυπαω το public url για το owa, έρχεται το link που κανει prompt για credentials και αφου τα εισαγω και περιμενω (αρκετα) παιρνω (μεταξυ αλλων) το παρακατω μηνυμα:

 

Inner Exception

Exception type: Microsoft.Mapi.MapiExceptionNetworkError

Exception message: MapiExceptionNetworkError: Unable to make connection to the server.

 

Με λιγα λογια, και οπως το αντιλαμβανομαι, ο OWA δεν μπορει να μιλησει με τον Exch1 που εχει το mailbox μου.

Σε αυτο το σημειο να τονισω πως απο outlook εντος δικτυου ειμαι κανονικα connected στον exchange και παιζει.

 

Τι μπορει να συμβαινει?

Μετα το SP2 αλλαξαν τιποτε πορτες με αποτελεσμα να μην μιλαει σωστα ο OWA με τον Exch1 μου? Να πω στους firewallαδες να το τσεκαρουν?

Κατι που δεν εχω σεταρει καλα βγηκε στη φορα?

Υπαρχει κατι αλλο?

 

 

Υ.Γ. Services ειναι ολα up & running....

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι ο Client Access Server σε DMZ ?!?!?! (για εγκυκλοπαιδικους λογους ρωτάω :-) )

Στο θέμα μας, κανονικά θα έπρεπε να κάνει CAS - CAS proxying Και όχι να πάει ο DMZ CAS (παναγια μου τι όρους λεω παλι!!!) να μιλήσει με τον Mailbox Server (Exch1)
οπότε ουσιαστικά το μονο που χρειάζετε είναι HTTPS επικοινωνια μεταξύ των CAS (θα πρέπει να ειναι σε διαφορετικό AD Site)
More Info - http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb310763.aspx

Θα σου πρότεινα να βγάλεις τον CAS απο DMZ Και να ανοίξεις κανονικά την 443 στον Exch1.

αν τελικά χρειαστει να περάσεις MAPI απο το firewall οι δικτυαδες θα σε μισήσουν.. σουροτύρι θα το κάνεις διοτο μιλαμε ουσιαστικά για RPC Calls
το οποίο θέλει δυναμικες πόρτες, δες εδω για παραπάνω πληροφοριες - http://support.microsoft.com/kb/154596/

Απ όσο γνωρίζω το SP2 δεν αλλάζει τίποτα σε επίπεδο επικοινωνίας.

δοκίμασε rpcping απο τον OWA στον Exch1 και επικοινωνία σε HTTPS επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ....

Δεν δοκιμάζεις και το εργαλείο exbπa (exchange best practises analyser) , θα βγάλει report που θα βοηθήσει.

Επίσης ο event viewer βοηθάει ???

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...